Az expatok számára a barátságtalanabb országok között szerepelünk: felfedezésre váró ranglista - HR Portál

Magyarország hátulról a 11. az InterNations 53 országot rangsoroló összesített listáján. A 2024-es Expat Insider felmérés a rangsort a hosszú távon külföldön élő és dolgozó munkavállalók (expatok) élményei alapján állította össze, olyan tényezőket véve figyelembe, mint beilleszkedés kihívásai, az életminőség és a külföldiekhez való helyi hozzáállás. A kutatásban 175 nemzetiséghez tartozó, 12 500 expatot kérdeztek meg.
A végső győztes a listán Panama, amely a dobogó legfelső fokára lépett, míg Mexikó és Indonézia szorosan a nyomában jár. Az expatok körében népszerűséget élvező Panama a megfizethető megélhetési költségeivel, kiváló egészségügyi rendszerével és lakhatási lehetőségeivel tűnik ki. Mexikóban a szabadidős programok bősége vonzza a külföldieket, míg Indonéziában a helyiek vendégszeretete és a fejlődő karrierlehetőségek állnak az előnyök között. Érdekesség, hogy az első tíz közé csupán egy európai ország, Spanyolország jutott be.
A felmérés talán némiképp meglepő eredménye, hogy a tíz legkevésbé vendégszerető ország közül nyolc Európában található. A tíz között szerepel ugyanis Norvégia, Finnország, Írország, Németország és az Egyesült Királyság, valamint Málta, Olaszország és Törökország, Európán kívülről pedig Kanada és Kuvait kapott helyet a legkevésbé vendégszerető országok között. Magyarország éppen kimaradt az utolsó 10-ből, ugyanis 53-ból 43. a listán. (A kutatás hivatalos összefoglalója itt olvasható.)
Az összesített rangsor mellett különféle listák is készültek, amelyek azt mutatják, mennyire könnyű vagy nehéz beilleszkedni az egyes országokban. Magyarország a 44. helyen áll ebben a megmérettetésben. A kultúra és a vendégszeretet szempontjából az ország a 48. helyet foglalja el, ami arra utal, hogy talán nem vagyunk olyan vendégszeretők, mint ahogyan azt sokan gondolják. Szomszédaink, mint Csehország a 47. és Svédország a 49. helyen állnak ezen a téren. A helyiek barátságosságát figyelembe véve Magyarország szintén a 44. helyen végzett, míg a barátok szerzésének nehézsége miatt a 43. pozíciót foglalja el. Ausztriában valamivel könnyebb barátokat találni (42. hely), míg Hollandiában ez egy kicsit bonyolultabb (44. hely). A legkönnyebb beilleszkedni Costa Ricán, Mexikóban és a Fülöp-szigeteken, míg a legnehezebb helyzetben Kuwait (53.), Norvégia (52.) és Németország (51.) áll.
Az életminőség rangsorában hazánk az összesített 38. helyet foglalja el. Szabadidős tevékenységek terén a 26. pozíciót éri el, míg utazási lehetőségeket illetően a 14. helyen áll. Az egészségügyi ellátás szempontjából sajnos a 50. helyen kullogunk, és a biztonságérzetet tekintve is csak a 37. helyet tudhatjuk magunkénak. A környezetvédelem és a klímaváltozás vonatkozásában pedig a 41. hely jutott nekünk. Ez azt jelenti, hogy az egészségügyi rendszerünk a legrosszabbak közé tartozik, a sorban Kuvait, az Egyesült Államok és Írország következik. A közlekedési lehetőségeink viszont meglepően jól állnak, hiszen alig maradunk le az első 10 helyezettől. Az expatok szerint a legmagasabb életminőséget Spanyolország, Ausztria és az Egyesült Arab Emírségek biztosítják, míg a legrosszabb helyzetben Kuvait, India és Írország áll.
Munkavállalás szempontjából Magyarország a globális rangsorban a 42. helyet foglalja el, közvetlenül Bahrein (41.) és Portugália (43.) előtt. Az élen Dánia áll, míg a lista végén Törökország található. A rangsor kialakításában számos tényező játszik szerepet: a karrierlehetőségek terén hazánk szintén a 42. helyen áll, míg a munka és szabadidő egyensúlya terén 24. helyezést ért el. A bérezés és a munkabiztonság viszont sajnos csak a 47. helyet hozta el, míg a munkakultúra és az elégedettség terén 37. helyezést tudhatunk magunkénak.
Az anyagi aspektusokat a következő tényezők alapján vizsgálták: a mindennapi megélhetés költségei, a pénzügyi helyzet miatti elégedettség, valamint az, hogy a válaszadó háztartásának jövedelme elegendő-e a kényelmes életvitelhez. E nézőpontból Magyarország a rangsor középső részén található, 27. helyezést ért el.
Az expatok számára a legfontosabb alapvető szükségletek közé tartozik a bürokrácia, a lakhatás, a digitális infrastruktúra és a nyelvtanulás kihívásai. Magyarország ezen a téren a 41. helyet foglalja el a nemzetközi rangsorban. A lista élén több közel-keleti ország áll, míg a végén olyan államok találhatók, mint Németország, Olaszország és Törökország. A digitalizáció és a bürokrácia szempontjából Magyarország a 30. hely környékén teljesít, míg a lakhatás terén az első felében, a 20. pozíciót foglalja el. Azonban a nyelvtanulás terén a külföldi munkavállalók számára Magyarország a legnagyobb kihívást jelenti, hiszen ezen a listán az utolsó, 53. helyen áll, közvetlenül Csehország (52.) és Japán (51.) mögött.
Az expatok szempontjából legjobban és legrosszabbul értékelt városok rangsorában Budapest a 38. helyen áll a 53 vizsgált város közül. Az élmezőnyben Valencia, Malaga és Alicante található, míg a legkevésbé vonzó célpontok Vancouver, Hamburg és Toronto.