A haladó iszlamisták már csak ilyenek: ígéretet tettek Izraelnek, hogy Szíria irányából nem fogják érni támadások.


A volt szíriai elnök, Bassár el-Aszad hatalmát megdöntő Levantei Felszabadítási Mozgalom (Hajat Tahrír as-Sám, HTS) lázadószervezet parancsnoka szerint csoportja nem fogja megengedni, hogy Szíria a jövőben Izrael elleni katonai támadások kiindulópontja legyen.

Ahmed as-Saráa, más néven Abu Mohammed - aki eddig Abu Mohammed al-Dzsúláni néven volt ismert - a The Times brit lapnak adott interjújában, kedden, határozottan felszólította Izraelt, hogy hagyjon fel a szíriai célpontok ellen végrehajtott légitámadásokkal, és vonja vissza erőit az Aszad-rezsim bukása után megszerzett szíriai területekről. A HTS (Hírszerző és Katonai Tanács) vezetője szerint Izrael eddigi támadásainak alapja az volt, hogy Szíriában jelen voltak az iráni támogatású Hezbollah milícia és más, iráni szálakkal rendelkező fegyveres csoportok, de ez az indok mára már elavulttá vált. Saráa hangsúlyozta, hogy az új szíriai vezetés elkötelezett a 1974-es fegyverszüneti és csapatszétválasztási megállapodás mellett, és kész fogadni az ENSZ-megfigyelőket. Az izraeli kormány viszont úgy véli, hogy az említett megállapodás jelenleg nem érvényesíthető, mivel a szíriai hadsereg elhagyta az egyezmény által kijelölt pozícióit. Ennek következtében az izraeli hadsereg elfoglalta a Golán-fennsíkon található ütközőzónát, amely az 1974-es tűzszüneti megállapodás értelmében az ENSZ felügyelete alatt állt, indokolva lépését azzal, hogy nem engedhetik meg ellenséges erők megjelenését a határ mentén. Ahmed as-Saráa azonban a The Timesnak adott interjúban kijelentette, hogy az új szíriai vezetés nem kíván konfliktust sem Izraellel, sem más országokkal, és nem engedi meg, hogy Szíria területe Izrael ellen irányuló katonai támadások bázisává váljon. Kiemelte, hogy a szíriai népnek most békére van szüksége, az izraeli légitámadásoknak pedig véget kell vetni, és Izraelnek vissza kell vonnia erőit korábbi pozícióikba. A HTS vezetője arra is felhívta a nemzetközi közösséget, hogy oldja fel az Aszad-rezsim idején Szíriára kirótt szankciókat, és kérte, hogy az általa vezetett lázadócsoportot vegyék le a terrorszervezetek listájáról. Ahmed as-Saráa szerint a terrorista megjelölés inkább az Aszad-rezsimre volt jellemző. A brit kormány 2012-ben, a terrorizmusellenes törvény alapján, terrorszervezetnek nyilvánította a HTS-t, és betiltotta a csoport tevékenységét Nagy-Britanniában, miután a szervezet a múltban együttműködött az al-Kaidával. Azóta a HTS állítólag 2016-ban megszakította kapcsolatait a terrorhálózattal.

Abu Mohammed, a Levantei Felszabadítási Szervezet (HTS) vezetője, a brit kormány képviselőjével folytatott tárgyalásokat a közelmúltban (fotó: The Times). Sir Keir Starmer brit miniszterelnök nemrégiben kijelentette, hogy a HTS levétele a terrorszervezetek listájáról jelenleg "nincs napirenden". David Lammy brit külügyminiszter viszont a BBC-nek adott interjújában utalt arra, hogy London diplomáciai kapcsolatban áll a szíriai lázadócsoporttal, amely Aszad rezsimjének megbuktatására törekszik. Kedden Damaszkuszban német diplomaták találkozójára kerül sor, ahol a szíriai tranzíció és a kisebbségek védelme lesz a középpontban – értesítette a német külügyminisztérium. A német diplomácia szóvivője hangsúlyozta, hogy a HTS szélsőséges ideológiai gyökerei miatt figyelemmel kísérik a szervezet tevékenységét. "Szíria nem lehet sem külföldi hatalmak túsza, sem radikális erők játékszere. Tisztában vagyunk a HTS tagjainak hátterével és az al-Kaidához fűződő ideológiai kapcsolataikkal" – mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy a szervezet eddigi lépéseit megfontoltnak ítélik, de a jövőbeli cselekedeteik alapján fogják megítélni őket. "Az együttműködéshez elengedhetetlen, hogy biztosítsák az etnikai és vallási kisebbségek jogait, valamint tiszteletben tartsák a nők jogait is" – hangsúlyozta. A HTS bejelentette, hogy Szíriában feloszlatják a fegyveres csoportokat, és tagjaikat integrálják az állami hadseregbe. Ahmed as-Saráa, a HTS főparancsnoka elmondta, hogy a harcosokat felkészítik az állami védelmi minisztériumhoz való csatlakozásra, és mindegyiküket a tárca jogi felügyelete alá helyezik. Az egykori kormányerők az el-Aszad rezsim leváltása után elveszítették szolgálatukat, és a szíriai hadsereg katonai kapacitásának jelentős része is megsemmisült az izraeli támadások következtében. Szíriában aktívan működnek más fegyveres csoportok is, köztük kurd és Törökország által támogatott milíciák. "Aszad helyén állami gondolkodásmódra van szükség, nem ellenzéki mentalitásra" – jelentette ki Saráa, aki korábban Abu Mohammed al-Dzsúláni néven volt ismert. Hozzátette, hogy a különböző népcsoportok együttéléséhez elengedhetetlen egy társadalmi szerződés, amely biztosítja a szociális igazságosságot.

Related posts