A magyar fiatalok az Európai Unióban kiemelkedő helyet foglalnak el két különösen káros szenvedély terén, hiszen az első és második helyezettek között szerepelnek.

Megérkeztek az ESPAD felmérés legfrissebb eredményei, amelyek az Európai Unióban élő fiatalok egészségi állapotát elemzik. Az adatok riasztó képet festenek a magyar fiatalok, különösen a 15-16 éves korosztály helyzetéről, hiszen a szerhasználat terén sajnos a második helyen állnak. Ez a tény aggasztó figyelmeztetés arra, hogy milyen kihívásokkal néznek szembe a fiatalok, és milyen sürgős lépésekre van szükség a helyzet javítása érdekében.
A magyar fiatalok körében a dohányzási szokások terén aggasztó tendencia figyelhető meg: a fiatalok több mint ötven százaléka már kipróbált valamilyen dohányterméket. A Sonline jelentése rámutat, hogy különösen a lányokat érinti ez a jelenség, akik mentális jólétük szempontjából kifejezetten alacsony értékeket mutatnak.
Kovács Gergely, a kaposvári INDIT Közalapítvány Drogambulancia vezetője, nyilatkozott a lapnak, és hangsúlyozta, hogy az e-cigaretták, valamint a különböző "vaporerek", például az ELF Bar, egyre népszerűbbek a fiatalok között. Ezek a termékek nemcsak divatosak, hanem rendkívül könnyen elérhetők is, ami hozzájárul a gyors elterjedésükhöz.
Kovács Gergely kiemelte, hogy a dohányzás helyzeténél már csak az alkoholfogyasztás aggasztóbb,
A binge drinking, azaz a rohamivás aránya 42,4 százalék, ami azt jelenti, hogy a fiatalok legalább öt italt fogyasztottak egyszerre egy alkalommal a múlt hónapban.
Figyelemfelkeltő tény, hogy a lányok mentális egészsége "komoly kihívásokkal néz szembe". Míg a fiúk mentális jóléti mutatója 58,8, a lányoké csupán 37,3. Az elemzők rámutattak, hogy a tinédzser lányok olyan súlyos terheket hordoznak, amelyeket gyakran elnyomnak vagy figyelmen kívül hagynak. "A tudatosság hiánya és az elérhetetlen támogatás egyre mélyebb szakadékba sodorja őket".
A szakember rámutatott, hogy az illegális szerhasználat felé is egyre inkább nyitnak a fiatalok, és többen nem rendeltetésszerűen használják a vényköteles gyógyszereket. Hangsúlyozta, hogy a helyzeten lehetne javítani, de nem egyszerű iskolai előadásokkal, ahol elmondják, hogy a drog rossz. Hanem interaktív beszélgetésekre lenne szükségük, ahol kifejezhetik az érzelmeiket, lehetőségük lenne valódi kapcsolódásra, figyelemre. "Tudni akarják, hogy mit éreznek, mit élnek meg - és választ akarnak kapni arra is, hogy miért pont az alkohol vagy a kábítószer jelenti számukra a kikapcsolódást" - mondta.