Januárban a magyar inflációs mutató a legrosszabb teljesítményt nyújtotta Európában.

Januárban az euróövezeti infláció féléves csúcsra, 2,5 százalékra emelkedett, ahogy azt az Eurostat hétfőn bejelentette. Az Európai Unió statisztikai hivatala szerint 2024 decemberében az infláció mértéke 2,4 százalékra csökkent, míg egy évvel korábban, 2023 januárjában 2,8 százalékot mutatott. Az EU egészére vonatkozóan a januári éves infláció 2,8 százalékra emelkedett, míg a tavaly decemberi adat 2,7 százalék volt, és 2024 januárjára 3,1 százalékot mértek.
Az év első hónapjában a magyar infláció 5,5 százalékra rúgott, azonban az Eurostat eltérő módszertana miatt a pénzromlás mértéke náluk 5,7 százalékot mutatott. Ez a szám azt jelenti, hogy a magyar inflációs adat az uniós statisztikai hivatal nyilvántartásában a legrosszabb helyezést érte el. A második legmagasabb inflációt Románia produkálta, 5,3 százalékkal, míg Horvátország 5 százalékkal következik. A legjobb helyezést Dánia érte el, ahol az infláció csupán 1,4 százalék, míg Írország és Olaszország 1,7-1,7 százalékos mutatóval zárta a hónapot.
Az Eurostat legfrissebb adatai alapján az inflációt főként az energiaköltségek növekedése hajtotta felfelé, hiszen az euróövezetben 1,9 százalékos emelkedést regisztráltak, ami jelentős ugrás a decemberi 0,1 százalékhoz képest. Ezzel párhuzamosan a nem energetikai ipari termékek inflációja stagnált, 0,5 százalékon, míg a szolgáltatások terén 3,9 százalékos rátát mértek, ami enyhe csökkenést jelentett a korábbi 4,0 százalékhoz viszonyítva.
2025 januárjában az euróövezet inflációs rátájának alakulásában a szolgáltatások játszották a legnagyobb szerepet, hozzájárulva 1,77 százalékponttal. Ezt követően az élelmiszerek, alkohol- és dohánytermékek 0,45 százalékponttal, míg az energia 0,18 százalékponttal, a nem energetikai ipari termékek pedig 0,12 százalékponttal befolyásolták az inflációt. Az előző hónaphoz képest a fogyasztói árak 0,3 százalékkal csökkentek, miután decemberben 0,4 százalékos havi emelkedés volt tapasztalható. A maginfláció, amely az élelmiszer- és energiaárakat nem veszi figyelembe, januárban 2,7 százalékra emelkedett, ezzel az ötödik egymást követő hónapban is 2,7 százalékon stagnált, ami 2022 eleje óta a legalacsonyabb értéknek számít. Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számolt havi árindex 0,9 százalékkal csökkent, ez alulmúlta a várt 1,0 százalékos csökkenést, figyelembe véve a decemberi 0,5 százalékos emelkedést.