A magyarok téli kedvence helyett a bolt polcain másféle finomságok várnak ránk.

A magyar dió egyre inkább eltűnik a kereskedelmi palettáról, holott a kereslet folyamatosan növekszik a prémium minőségű termény iránt. Az agrárszakma szakértői úgy vélik, hogy a dióültetvények megfelelő karbantartásával és fejlesztésével jelentősen növelhető lenne a termelés éves volumene.
A dió, a karácsonyi bejgli, a zserbó és a hókifli nélkülözhetetlen alapanyaga iránti kereslet az év végi időszakban élénkül meg. De hiába a pi aci kereslet a hazai, jó minőségű dióra, az exportpiacokon a chilei, az ausztrál, a francia és a kínai dió térnyerése miatt fokozatosan kiszorul a kínálatból.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) legfrissebb körképe alapján a hazai dióültetvények területe az utóbbi években látványosan bővült, ugyanakkor a termesztési technológiák vonatkozásában még van hová fejlődni a versenyképesség növelése érdekében. Az MTI-hez eljuttatott közleményükből kiderül, hogy jelenleg körülbelül 9200 hektáron folyik diótermesztés Magyarországon, ami jelentős ugrást jelent a korábban nyilvántartott 6000 hektáros területhez képest.
Mint írják, az éves megtermelt mennyiség 6450 tonnára tehető, ami jelentősen növelhető lenne a technológia fejlesztésével, az intenzív, öntözött, korszerű, nagy termőképességű ültetvények arányának növelésével. Ugyanakkor még mindig nagyon sok az elhanyagolt, a termesztéstechnológiát tekintve alacsony színvonalú dióültetvény,
a jól művelt, intenzívebb termesztéstechnológiájú ültetvények nagysága 3000 hektár alatt van az országban.
A termesztés hatékonyságának növelése érdekében elengedhetetlen a technológia fejlesztése, a művelési rendszer korszerűsítése. Utóbbi során kiemelten fontosnak tartják a szakemberek a közlemény szerint a jobban kezelhető lombkoronaforma kialakítását, amivel a növényvédelem problémái is megoldhatók lennének.
A fejlesztések végrehajtását az ágazat számára elérhető támogatások segíthetik a jövőben, a szeptemberben megnyílt ültetvénytelepítési támogatás mellett a 2025 januárjában induló új Agrár-Környezetgazdálkodási konstrukció is ösztönözheti a hazai dióültetvények megújulását.