A műfajteremtő előadás egy igazi különlegesség, amely a "shakespeare-i tündérvilág paródiájára" épül. Az előadás szellemes és szatirikus módon idézi meg a klasszikus Shakespeare-i elemeket, miközben szórakoztatóan kiforgatja azokat, új értelmet adva a tör


Izgalmas időszakot él meg a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, ahol a társulat lelkesen dolgozik Keresztesi József Holtszezon, avagy A kis gömböc meséje című darabján. Az ősbemutatóra 2025. március 5-én kerül sor, és a rendező, kedves Emőke, úgy véli, hogy ez az előadás különleges kihívást jelent a színház számára. A darab egy zenés formában tálalja a groteszk humorral átszőtt, keserédes társadalmi szatírát, miközben a társulat szinte teljes létszámban, a szeptemberben csatlakozott hét új taggal együtt áll színpadra. Az együttműködés és a kreatív energiák szintézise izgalmas eredményeket ígér!

Keresztesi József tragikomédiáját nagyra értékeli a szakma - az Örkény István drámapályázaton, a PoSzt Nyílt Fórumán is díjazták, online portálján publikálta a Litera.hu, a Jelenkor és a Színház folyóirat, ebben a formájában azonban még nem találkozhatott vele a közönség. A téma aktuális: egy leharcolt élelmiszer-áruház polcai között az alkalmazottak a mindennapok küzdelmeit vívják: akció akciót ér, hogy a bolt lépést tarthasson a multikkal; a főnöktől az árufeltöltőig mindenki azért küzd, hogy megőrizze a látszatot, miközben rohad az árukészlet, romlik a munkamorál, a bolt pedig abszurd túlélőtáborrá válik. A kereskedés a csőd szélén, de vajon menthető-e még az emberi méltóság? Vagy az is leárazásra vár?

A Csiky Gergely Állami Magyar Színház egy figyelemfelkeltő kortárs művet keresett, amely éles tükröt tart a mai társadalom elé – és így bukkantak rá a "shakespeare-i tündérvilág paródiájára". A társulat azonban nem csupán a hagyományos színpadi megvalósítás keretein belül gondolkodott: zenés előadás formájában kelti életre a darabot. Cári Tibor, a színház Uniter-díjas zeneszerzője a teljes szöveget dallamra álmodja, ezzel új műfaji dimenziót nyitva meg.

A különleges színházi formát az is egyedivé teszi, hogy Keresztesi József maga is aktívan részt vesz az alkotói folyamatban, együtt dolgozva Orbán Enikő dramaturggal a mű zenés adaptációján. A kortárs dráma színpadra állításának előnye, hogy a szerző és a rendező közvetlenül együtt formálhatják a darabot. Kedves Emőke és Keresztesi József folyamatosan finomhangolják, és újragondolják az eredeti szöveget, hogy az tökéletesen illeszkedjen a társulat tagjaihoz és a környezethez. A napjaink antihőseit felsorakoztató előadás koreográfiájáért Baczó Tünde felel, a díszleten és jelmezeken Albert Alpár dolgozik.

Az előadás bemutatója március 5-én 19.00 órától a Nagyteremben lesz, a premiert követő két előadást pedig március 16-án és 17-én tűzi műsorra az intézmény.

Related posts