A szürrealisták elutasították a hagyományos kereteket, míg más, világhírű művészeket mélyen inspiráltak Alberto Giacometti lenyűgöző szobrai, amelyek Brühl városában találhatóak.


A Köln melletti Brühlben Alberto Giacometti - Szürrealista felfedezések címmel egy több mint 70 objektumot (szobrokat, litográfiákat, fotókat és leveleket) bemutató kiállítás nyílt a 20. század talán legfontosabb szobrászának hagyatékát gondozó párizsi Giacometti Fondation anyagából.

A város szívében található Max Ernst Múzeum ad otthont a kiállításnak, amely a híres dadaista művész munkáit és Giacometti alkotásait hozza össze. A párizsi és brühli kurátorok terve az volt, hogy a szürrealizmus születésének centenáriumi évében feltárják Giacometti korai szürrealista műveit, de a tárlaton a mester későbbi, figuratív stílusú, emblematikus alkotásai is helyet kaptak. Ezen kívül a két avantgárd művész közötti barátság eddig még sosem látott módon kerül a középpontba, ezáltal gazdagítva a művészettörténeti párbeszédet és új perspektívákat nyújtva a látogatók számára.

Alberto Giacometti, a svájci olasz művészcsalád szülöttje, 1901-ben látta meg a napvilágot, és a húszas évek Párizsában Max Ernst szomszédságában élt. Mindketten a kubizmus, dadaizmus és szürrealizmus lenyűgöző világában alkottak, amely mély hatással volt művészi fejlődésükre. Giacometti a montparnasse-i tetőtéri műtermében találkozott a világhírű fotóművésszel, Brassaï-val, akit eredeti nevén Halász Gyulaként ismerünk, és aki brassói gyökereivel büszkélkedhetett. Ő volt az egyik első, aki felfedezte Giacometti alkotásait, és számos lenyűgöző fényképet készített a művész "fény után nyújtózkodó" alakjairól, amelyek örök emlékét őrzik a művészet történetében.

Giacometti csatlakozott André Breton által vezetett szürrealista mozgalomhoz, ahol rendkívül inspirálóan hatott rá a párizsi avantgárd művészek sokszínűsége és kreatív energiája. Baráti kapcsolatai között olyan neves alkotók szerepeltek, mint Picasso, Miró, Salvador Dalí, valamint a jelentős írók, Louis Aragon, Jean-Paul Sartre és Simone de Beauvoir. Ez a különleges társaság, amelyhez Georges Bataille és Julien Michel Leiris is hozzátartozott, jelentős hatással volt Giacometti művészi fejlődésére.

A szürrealizmus nemzedékére nagy hatást gyakoroltak a múzeumok etnográfiai anyagai, különösen az egyiptomi és afrikai gyűjtemények ősi, kultikus szobrai és Párizs 1920-as éveinek semmihez sem hasonlítható innovatív légköre. Ettől a világtól Giacometti húsz esztendőn át nem is tudott elszakadni.

Related posts