A várandósság alatt megélt gyász nem csupán a kismama lelkivilágát érinti, hanem mélyen hat a magzatra is, formálva annak fejlődését és érzékenységét.
Miközben minden terhesség sajátos és megismételhetetlen, sokan mégis úgy tekintenek a várandósságra, mint életük egyik legbájosabb szakaszára. Persze, nem minden pillanat egyformán felhőtlen; a 9 hónap alatt számos olyan esemény történhet, amelyek befolyásolják e különleges időszak hangulatát. Sajnos, egy szeretett családtag elvesztése is hatalmas árnyékot vethet a boldogságra, így emlékezzünk arra, hogy a nehézségek is részei lehetnek ennek az utazásnak.
A halál felett nincs hatalmunk – persze, néhány extrém esetet kivéve – és váratlanul, kéretlenül lép be életünk színpadára. Egy szerettünk, legyen az családtag vagy barát, elvesztése mindig mélyen megrázó élmény, függetlenül attól, hogy mikor történik. Egy ilyen tragédia sosem jöhet "jókor" vagy "megfelelő időben". Természetesen létezhetnek különbségek, például egy nyugodt hétköznap és egy örömteli várandósság ideje között, de a fájdalom mindig jelen van, és a veszteség súlya sosem csökken.
A hirtelen jelentkező fájdalom és gyász nem csupán a lelki világunkat terheli meg, hanem testünk is megérzi ennek súlyát. Felmerül a kérdés: milyen hatással van mindez a kismamákra, akiknek ebben az érzékeny időszakban különösen fontos lenne a nyugodt és stresszmentes légkör? Sonkoly Zsuzsanna, család- és párterapeuta, valamint gyász- és veszteségfeldolgozásra specializálódott szakember segít megválaszolni ezt a kérdést.
A szakértő azzal kezdi, hogy a terhesség során bekövetkező veszteség, például egy közeli hozzátartozó vagy barát halála különösen nehéz és felkavaró élmény lehet a kismamák számára. Az ilyen helyzetek érzelmi kihívása nemcsak a várandós nőt, hanem a magzatra is hatással van. Fontos, hogy a kismama figyeljen magára és az érzéseire, és szükség esetén megfelelő támogatást kapjon.
"A gyász megélésének folyamata mindenki számára egyedi, és hasonlóan eltérő lehet a terhes nők esetében is. Az érzelmi megterhelés gyakran szorongást, stresszt és depressziót okozhat, ami befolyásolhatja a terhesség lefolyását. - magyarázza Sonkoly Zsuzsanna. A gyászoló kismama támogatásának egyik kulcsa az, hogy megértjük és elfogadjuk érzéseit.
A környezetnek nem szabad elkerülnie a téma megvitatását csupán attól való félelmében, hogy ezzel megbántja a kismamát. Lényeges, hogy a kismama érezze: nincs egyedül a nehézségeivel, és van kire támaszkodnia érzelmileg. Az empatikus, támogató légkör, valamint a kis figyelmességek és kedves gesztusok hatalmas segítséget nyújthatnak a gyász fájdalmának feldolgozásában.
Tudományos kutatások szerint a kismama érzelmi állapota, például a tartós stressz vagy depresszió, közvetve érintheti a baba fejlődését, hiszen a születendő gyermek fejlődése nagymértékben függ az anya érzelmi és fizikai állapotától. Ezért is annyira fontos, hogy a kismama megfelelő támogatást kapjon ebben az időszakban. Az érzelmi stressz, amelyet az anya veszteségekkel és szorongással él meg, a szervezetben különböző biokémiai reakciókat indíthat el.
Ezek a válaszreakciók hormonális változásokat idézhetnek elő, például a kortizol szint növekedését, amely az úgynevezett "stresszhormon". Amikor az anya stresszhelyzetbe kerül, a szervezetében ezek a hormonok átjuthatnak a placentán és elérhetik a magzatot. A kutatások szerint a kortizol magas szintje a magzatnál széles körű hatásokat okozhat, kezdve az idegrendszeri fejlődés potenciális zavaraitól a későbbi életkorban tapasztalható érzelmi és viselkedési problémákig.