A német hadsereg mostantól a világ legjobban védett tankjaival gazdagodik.
A Bundeswehr páncélos alakulataihoz megérkeztek az első, Leopard 2A7A1 típusú harckocsik.
A Leopard 2-es család legfrissebb verziója jelentősen megerősített védelmet kínál, ahogyan azt az Army Recognition is megjegyzi. A fejlesztők nem csupán a páncélzat vastagítására támaszkodtak, hanem az izraeli Rafael által kifejlesztett Trophy aktív védelmi rendszert integrálták a harckocsiba. Ennek a rendszernek a működése alapvetően a radarok által végzett környezeti megfigyelésre épül. Ha a rendszer olyan objektumot észlel, amely sebessége és mozgásiránya alapján fenyegetést jelenthet a harckocsira, egy kis méretű repeszgránátot indít a veszély forrása felé. Ez a támadás még a harckocsi közelében felrobbantja, vagy súlyosan megrongálja a támadó rakétát vagy lövedéket, így növelve a jármű védelmét.
A Trophy rendszer antennái megfigyelhetők az új Leopard 2-es tornyának elején. A nyílhegy páncélzatra szerelt kiegészítőn kapott helyet, a fázis vezérelt radar, nyolcszögletű érzékelője. A rendszer hátránya, hogy az elhárító töltetek felrobbanása megsebesítheti a tank közelében tartózkodó lövészkatonákat is. Előnye viszont, hogy megjegyzi milyen irányból érkezett a támadás és így a tank személyzete azonnal vissza is csaphat. Ez a videó a Trophy működését mutatja be:
A Trophy rendszer olyan kiemelkedő sikereket ért el, hogy az amerikai hadsereg is ezt választotta az M1 Abrams harckocsik védelmének megerősítésére. Ezzel párhuzamosan Németországban is intenzív fejlesztési munkálatok zajlanak hasonló aktív védelmi rendszerek terén. A Rheinmetall már bemutatta a StrikeShield nevű innovációját, amelyet a Magyar Honvédség által rendszerbe állított KF-41 Lynx/Hiúz gyalogsági harcjárműveken is alkalmazni fognak.
A Bundeswehr a nemrégiben beszerzett Leopard 2A7A1 páncélosokat csupán ideiglenes megoldásnak tartja, amíg megérkezik a legújabb fejlesztés, a Leopard 2A8. Az új modell már gyárilag felszerelve érkezik aktív védelmi rendszerrel, továbbfejlesztett páncélzattal és egy hatékonyabb hajtáslánccal. A fejlesztés alapjául a Magyar Honvédség által rendszeresített Leopard 2A7HU szolgál. Mindkét változat fő fegyverzete a hosszabb csőhosszúságú, L55-ös harckocsiágyú, amelynél a töltényűri nyomás is megnövelésre került. Ennek eredményeként a kilőtt gránátok kezdősebessége megnövekedett, ami nemcsak a hatásos lőtávolságot növeli, hanem a páncélátütő képességet is javítja.
A német hadsereg a legújabb Leopard páncélos változatokat a Litvániában állomásozó NATO erőkhöz kívánja eljuttatni, ezzel erősítve a szövetség elrettentő képességét. Ezek a modern tankok részben azoknak a régebbi Leopard 2A4-eknek a helyére lépnek, amelyeket a Bundeswehr az ukrán frontvonalra küldött. Az 2A4-esek eddigi teljesítménye figyelemre méltó volt, különösen Kurahovónál, ahol jelentős szerepet játszottak az orosz csapatok előrenyomulásának megfékezésében. Egy friss videón látható, ahogy egy ukrán Leopard tank megsemmisít egy egész orosz páncélos oszlopot, ami jól tükrözi a páncélosok harci hatékonyságát.
A portál nem mulasztja el megemlíteni, hogy a tavaly nyári Mala Tokmacska körüli összecsapások során az ukrán páncélos erők súlyos veszteségeket könyvelhettek el. Ekkor a korszerű Leopard 2A6 tankokkal néztek szembe az orosz erőkkel. Az akkori fájdalmas tapasztalatok sürgették a német hadsereget, hogy továbbfejlessze páncélosainak védelmét. Ennek eredményeként a legújabb Leopard 2A8 verzióból Csehország is megrendelést adott le.
A hírek szerint a Magyar Honvédség inkább a Leopard család legújabb tagját, a KF-51 Párducot szeretné nagyobb mennyiségben rendszerbe állítani, mintsem a korábbi modelleket. Az új fejlesztés ígéretes lehetőségeket kínál a jövőbeni haditechnikai modernizáció során.