Amerikai külügyminiszter: A Hamásznak nem lehet domináló hatalma Gázában.

"Biztosítani fogjuk, hogy a Hamász ne jelentsen fenyegetést Izrael számára. Kifejeztük, hogy Irán nem birtokolhat atomfegyvereket" - emelte ki Benjamin Netanjahu a megbeszélés után tett közös nyilatkozatukban.
Irán a régióban a bizonytalanság egyik központi eleme. Donald Trump amerikai elnök világosan kifejezte álláspontját a Gázával kapcsolatos helyzetről: a Hamásznak nem lehet helye domináló erőként - jelentette ki az Egyesült Államok külügyi vezetője.
A közlemény elején kifejezték, hogy Benjamin Netanjahu és Donald Trump "szoros együttműködésben tevékenykedik". "Közös tervet dolgoztunk ki, de nem minden részletet oszthatunk meg, beleértve azt a kritikus kérdést is, hogy mikor nyílnak meg a pokol kapui, ha a túszok szabadon bocsátása nem történik meg" - figyelmeztetett az izraeli miniszterelnök.
Rubio emlékeztetett Donald Trump már lejárt ultimátumára, amelyben az összes izraeli túsz szombat déli határidőn belüli szabadon engedését követelte. Hangsúlyozta, hogy a túszoknak már régóta biztonságban, otthon kellene lenniük. "Ez nem csupán egy lehetőség, hanem egy elvárás, amit meg kell valósítani. Ez egy közös cél, és rendkívül elszántan dolgozunk rajta" - fogalmazott az amerikai külügyminiszter.
Rubio a libanoni tűzszünet kapcsán hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a Hezbollah, amely Irán támogatását élvezi, lefegyverzése. Az iráni helyzetről kifejtette, hogy az ország a régió instabilitásának kulcsfontosságú forrása. "Minden terrorszervezet mögött ők állnak. Bármilyen fenyegetés, ami több millió ember biztonságát veszélyezteti, Iránból ered" - tette hozzá. Az MTI jelentése szerint ez a kijelentés rávilágít a Hezbollah és Irán közötti szoros kapcsolatra, valamint a biztonsági kihívásokra, amelyek a térségben fennállnak.
Az amerikai diplomáciának a közel-keleti térségbe látogató vezetője az izraeli kormányfő után Gideon Szaár külügyminiszterrel és Jichák Hercog államelnökkel is tárgyalásokat folytatott.