Arab csúcs Irakban: A Gázai konfliktus dominálja a beszélgetéseket Az iraki fővárosban zajló arab csúcsértekezlet középpontjában a Gáza elleni háború áll, amely szenvedélyes vitákat és eltérő nézőpontokat generál a résztvevő országok között. A rendezvény


Bagdad ad helyet az arab csúcstalálkozónak, miközben a Gáza elleni izraeli hadműveletek és Ahmed al-Sharaa részvételével kapcsolatos viták miatt fokozódik a feszültség. Az arab világ egyértelmű és egységes állásfoglalásra vár, hogy megakadályozzák az eszkalációt és támogassák a Gázai övezet újjáépítését.

Az arab vezetők szombaton, május 17-én Bagdadban gyűlnek össze az Arab Liga 34. csúcstalálkozóján. A rendezvény középpontjában várhatóan a Gázai övezetben tapasztalható válság áll majd – tájékoztatott az Euronews.

A csúcs megnyitóján az iraki miniszterelnök szívhez szóló beszédet tartott, amelyben hangsúlyozta, hogy hazája határozottan elutasítja az üldöztetésre és éheztetésre épülő politikai gyakorlatokat, valamint a gázai nép ellen irányuló agressziót. Ezen kívül bejelentette az Arab Újjáépítési Alap létrehozását, továbbá kiemelte, hogy Bagdad 40 millió dolláros támogatást nyújt, amelynek fele Gázához, fele pedig Libanonnak kerül eljuttatásra.

A márciusban Kairóban tartott rendkívüli csúcstalálkozó jóváhagyta a Gázai övezet újjáépítésére javasolt tervet, anélkül, hogy a több mint kétmillió lakost kitelepítenék.

A találkozóra két hónappal azután került sor, hogy Izrael újra fellángolt a Gáza ellen, megszüntetve ezzel a katari, egyiptomi és amerikai közvetítéssel kialakított tűzszünetet.

A bagdadi csúcstalálkozót megelőzően Donald Trump amerikai elnök körutazása a térségben jelentős eseménynek bizonyult. Bár látogatása nem eredményezett konkrét megállapodást az új gázai tűzszünetről, mégis széleskörű médiaérdeklődést generált. Trump találkozott Ahmad al-Sharaa szíriai átmeneti elnökkel, és ambiciózus ígéretet tett a Szíriával szembeni amerikai szankciók enyhítésére.

Szíria ideiglenes elnöke nem lesz jelen a csúcstalálkozón

Ahmad al-Sharaa, Szíria ideiglenes elnöke egy nyilatkozatban kifejezte sajnálatát amiatt, hogy nem tud részt venni az arab csúcstalálkozón. Képviselőjeként a szíriai külügyminisztert bízta meg, hogy jelen legyen az eseményen.

A döntésre azt követően került sor, hogy a részvétele körüli vita elmérgesedett, mivel meghívását számos politikus és az Iránhoz kötődő iraki fegyveres csoportok hevesen bírálták. Iraki parlamenti képviselők még egy petíciót is aláírtak, amelyben Damaszkusz új vezetőjének letartóztatását követelik, ha beteszi a lábát iraki földre.

Iraki politikai körökben al-Sharaa továbbra is megosztó figura, hiszen az amerikai megszállás alatt aktívan részt vett az iraki hadsereg és a biztonsági erők ellen irányuló fegyveres akciókban. Ráadásul 2003 óta az al-Kaida soraiban található. A politikus több mint öt évet töltött rács mögött, mielőtt 2011-ben, elegendő bizonyíték hiányában szabadlábra helyezték.

Szabadulása után al-Sharaa Szíriába telepedett le, ahol létrehozta az al-Kaida egyik szárnyát. Később, 2016-ban elhatározta, hogy külön utakon folytatja, és megalapította a Hayat Tahrir al-Sham nevű szervezetet. Ez a csoport jelentős hatással volt Bassár el-Aszad rezsimjének megdöntésére.

Related posts