Az atomfizikusok megvalósították az alkimisták rég vágyott álmát.

Már nincsenek gyakorlati korlátok arra, hogy az ólmot arannyá transzformálják, de a folyamat gazdaságilag nem indokolt.
Az alkimisták évszázadok óta fáradoztak azon, hogy az ólmot arannyá transzformálják, ám e törekvéseik rendre kudarcba fulladtak. Míg a tudomány világában az aranycsinálás nem kapott helyet, az atomfizikusok számára, meglepetésre, sikerült megvalósítaniuk az alkimisták régóta dédelgetett álmát.
A transzmutáció izgalmas folyamata az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) nagy hadronütköztetőjében (LHC) zajlott le, egy kísérlet keretein belül, amely mentes volt a misztikumtól. A kutatók fő kérdése az volt, hogy a szubatomi részecskék miként reagálnak olyan extrém körülmények között, amelyek az ősrobbanás pillanataiban voltak jellemzőek – számolt be róla a bursa.ro. Ennek érdekében ólomatomokat ütköztettek össze, elérve a fénysebességhez közeli tempót a 27 kilométer hosszú részecskegyorsítóban.
A kísérlet során a kutatók figyelmesek lettek arra, hogy az ólomatomok egy része arannyá transzformálódott. E rendkívüli jelenség mögött világos természettudományos magyarázat rejtőzik.
Az atomok ütközése nem minden esetben frontális, van, hogy csak súrolják egymást, ami erős elektromágneses mezőt gerjeszt. Ez egy intenzív energiaimpulzust vált ki, aminek hatására az ólomatomról leválik három proton, s ezáltal aranyatommá válik.
"Az ólom arannyá transzformálása a középkori alkimisták vágyálma volt. Most, az LHC falai között, sikerült megvalósítanunk ezt az ősi álmot" - nyilatkozták a kutatók.
Hangsúlyozzák, hogy bár a transzmutációnak nincs technikai akadálya, nem egy ipari léptékben alkalmazható módszerről van szó. A kísérletekre, melyeknek erről a vetületéről csak most számoltak be a Physical Review Journals című tudományos folyóiratban, 2015 és 2018 folyamán került sor. Ezek során mindössze 86 milliárd aranyatom keletkezett, ami a töredéke egyetlen grammnak.
"A gyakorlatban ez a folyamat teljes mértékben hiányzik a hatékonyságból, és rendkívül költségesnek bizonyul" - emelték ki.
Genf közelében, a föld mélyén rejtőző berendezés 2008 óta üzemel. Ez a lenyűgöző részecskegyorsító olyan protonnyalábokat generál, amelyek a fénysebesség 99,9999991 százalékával száguldanak, lehetővé téve ezzel a fizika legmélyebb titkainak felfedezését.