Az Egyesült Államokkal karöltve lépünk fel Putyin rezsimje ellen – Moszkva számára komoly figyelmeztetést küldtünk, és megkezdődött a visszaszámlálás.


Volodomir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, valamint számos prominens európai politikai vezető közös sajtótájékoztatót tartott Kijevben, ahol bejelentették, hogy Ukrajna elfogadta egy 30 napos, feltétel nélküli tűzszünet tervét. A megállapodást Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke is támogatja. A tűzszünet nemcsak a szárazföldi harcokra, hanem a tengeri és légi tevékenységekre is kiterjed. Most Vlagyimir Putyin következik, hogy reagáljon a helyzetre.

Az ukrajnai békefolyamatot érintő tárgyalások új impulzusra leltek, miután Volodomir Zelenszkij ukrán elnök és számos európai vezető Kijevben találkoztak. A megbeszélések végén sajtótájékoztatót tartottak, ahol Emmanuel Macron francia elnök kifejezte örömét a friss fejleményekkel kapcsolatban, és hangsúlyozta, hogy számára "boldogságot" jelent, hogy az ukrán néppel és elnökükkel egy fronton állhat. Macron kiemelte, hogy jelenleg Ukrajna a "szabadságért folytatott harcával" Európa "szívverése", és ezzel mélyen összefonódik a kontinentális értékek védelme.

Macron véleménye szerint "közös alapelveink és kollektív biztonságunk jövője" forog kockán, ami miatt elkötelezetten támogatja Ukrajnát. A tárgyalásokkal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a párbeszéd és a diplomácia kulcsszerepet játszanak a helyzet rendezésében, és hogy minden érintett félnek készen kell állnia a kompromisszumokra a tartós béke érdekében.

A francia elnök hozzátette, hogy most már erősebb nemzetközi támogatottság áll rendelkezésre, és a tűzszünet kiterjedne szárazföldre, tengerre és levegőre egyaránt. Figyelmeztetett, hogy amennyiben a tűzszünetet megsértenék, nagy jelentőségű szankciókat készítenek elő és koordinálnak az európai országok és az Egyesült Államok között.

Keir Starmer brit miniszterelnök is felszólalt, hangsúlyozva, hogy "Ukrajna mellett állnak, hogy megkapja az igazságos és tartós békét, amit megérdemel". Leszögezte:

Mindannyian, együtt az Egyesült Államokkal, határozottan kiállunk Putyin ellen.

Starmer újabb követelést fogalmazott meg az orosz elnökkel szemben, hangsúlyozva, hogy ha Putyin valóban elkötelezett a béke iránt, most van itt az ideje, hogy ezt bizonyítsa. Szerinte a győzelmi napi harcok leállítását egy 30 napos, feltétel nélküli tűzszünettel kellene kiterjeszteni, amelyet később tárgyalásoknak kellene követniük.

Semmi ha, semmi de

- hangsúlyozta határozottan a brit miniszterelnök. Kiemelte, hogy a Kijevben tartózkodó öt európai vezető véleménye világosan körvonalazódott:

Kiemelte, hogy az Egyesült Királyság elkötelezett amellett, hogy támogassa Ukrajnát abban, hogy bizalommal tekintsen előre, és brit szakértők bevonásával megerősítse gazdasági helyzetét.

Friedrich Merz, a német kancellár, szintén kifejtette véleményét, hangsúlyozva, hogy amennyiben Oroszország elutasítja a tűzszünet lehetőségét, Ukrajna védelme továbbra is prioritás marad számukra. Emellett kijelentette, hogy az Európai Unió szinte minden tagállama kész lépéseket tenni, és szankciókat alkalmazni, ha a tűzszünet kísérlete kudarcba fullad.

Related posts