Az euró árfolyama meghaladta az 5 lejes küszöböt, ami piaci pánikot generált George Simion győzelme nyomán.


George Simion első fordulós győzelmét követően a lej árfolyama drámai mélypontot ért el, ami egyértelmű jele volt a befektetők aggodalmának a politikai instabilitás miatt. A Román Nemzeti Bank kénytelen volt 2 milliárd eurót mozgósítani az árfolyam stabilizálása érdekében, ám ez a lépés nem bizonyult elegendőnek; az euró már nem volt képes öt lej alatt maradni. A pénzpiac ezzel világosan kifejezte ellenérzését a radikális politikai változások iránt.

Az euró árfolyama a Román Nemzeti Bank (BNR) keddi hivatalos közleménye alapján meghaladta az 5 lejes küszöböt, és a bankközi piacon már közel 5,1 lejre emelkedett – számolt be róla az Economedia.

A BNR legfrissebb adatai szerint az euró árfolyama 5,0378 lejre emelkedett, ezzel új csúcsot állított fel. Emlékezzünk, hogy hétfőn még 4,9775 lejes szinten állt.

A lej az amerikai dollárral szemben gyengült, mivel árfolyama 6,14 banival (1,40 százalékkal) 4,4517 lejre emelkedett az előző napi 4,3903 lejes szintről. A svájci frank esetében is hasonló tendencia figyelhető meg, hiszen árfolyama 6,54 banival (1,23 százalékkal) 5,3932 lejre nőtt a megelőző napi 5,3278 lejes értékhez képest. Az arany grammonkénti ára is jelentős emelkedést mutatott: hétfőn 466,0411 lejről kedden 483,5504 lejre ugrott, számolt be az Agerpres.

A lej összeomlása hétfő reggel indult el, és délutánra már komolyabb méreteket öltött, mindez George Simion első fordulós győzelme után egy nappal. A Román Nemzeti Bank kénytelen volt rendkívüli lépéseket tenni, és mindössze 24 óra leforgása alatt 2 milliárd eurót költött a lej árfolyamának stabilizálására. A befektetők pánikszerűen próbálták megszabadítani magukat a román valutától, és euróra váltottak, hogy megóvják megtakarításaikat.

A folyamat szorosan beleillik abba a mintázatba, amelyet a régió más országaiban is tapasztalhattunk, különösen populista vagy radikális politikai elmozdulások idején. Bár azonnali összeomlás nem tűnik valószínűnek, a lej történelmi mélypontja, a befektetők euróba való menekülése, valamint a kormányalakítás körüli találgatások egyértelműen arra utalnak, hogy Románia politikai irányváltásának nemcsak helyi, hanem nemzetközi pénzügyi vonatkozásai is lesznek.

A pénzügyi piacok fokozott érzékenységgel reagálnak a politikai instabilitásra, különösen akkor, ha az érinti egy ország intézményi stabilitását, jogbiztonságát vagy geopolitikai elköteleződését. George Simion első fordulós győzelme növelte annak a valószínűségét, hogy Románia élére egy olyan euroszkeptikus, populista vezető kerülhet, aki deklaráltan kritikus az uniós intézményekkel, a brüsszeli integrációval és a jogállamiság garanciáival szemben. Ez közvetlenül rontja az ország kockázati megítélését.

A választás második fordulója körüli bizonytalanság - különösen a kormányalakítási képlet kiszámíthatatlansága és az előrehozott parlamenti választások lehetősége - fokozza a piaci volatilitást. A lej iránti bizalom megrendülése ebben a környezetben klasszikus portfólió-átcsoportosítást eredményez: a befektetők devizakitettségüket csökkentik, kockázatkerülő stratégiát választanak, és euróban vagy más "safe haven" eszközökben keresnek menedéket. Az árfolyamesés ilyenkor gyorsuló jellegű lehet, mivel a bizalomvesztés szinte automatikusan felerősíti a spekulatív mozgásokat - ez különösen egy olyan ország esetében veszélyes, amely jelentős folyó fizetési mérleghiánnyal és strukturális költségvetési kockázatokkal küzd.

A politikai bizonytalanság más pénzügyi instrumentumokon is azonnal lecsapódik: emelkednek az államkötvények hozamai, ami az állam számára magasabb kamatköltséget és nehezebb finanszírozást jelent a belső és külső piacon egyaránt. A kockázati felárak megugrása nemcsak az államadósság finanszírozását drágítja, hanem a vállalati és lakossági hitelezés kondícióit is rombolja. Ilyen helyzetekben a közvetlen külföldi tőkebeáramlás is megállhat vagy elhalaszthatóvá válik, ami hosszabb távon rontja a beruházási kilátásokat.

A Román Nemzeti Bank által végrehajtott devizapiaci intervenció - 2 milliárd euró értékű tartalék eladása - rövid távon stabilizálhatja az árfolyamot, de ez csupán taktikai beavatkozás. Ha a politikai és intézményi irányvonal nem tisztázódik hamarosan, a román gazdaság hitelessége hosszú távon sérülhet, ami tartósan magasabb kockázati prémiumhoz, alacsonyabb tőkebevonzási képességhez és gyengébb növekedési pályához vezethet.

Related posts