Az idei télen is bőségesen található eleség a madáretetőkben.

A madárvonulás és az észak-európai, középső területeken tapasztalható enyhe, hómentes időjárás kombinált hatása miatt a madarak nem látogatják az etetőket – közölte szerdán az MTI-vel a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a klímaváltozás következtében a tél sokkal enyhébb és hómentesebb lett, mint korábban. Ennek következtében a hó elől délebbre vonuló énekesmadarak is késlekedhetnek, vagy akár kisebb létszámban érkezhetnek meg a Kárpát-medencébe. Az inváziós fajok, mint például a fenyőrigó, a fenyőpinty, a csonttollú és a keresztcsőrű, késlekednek vagy teljesen elmaradnak – figyelmeztet az MME tájékoztatója.
A madárhiány érzése még inkább felerősödik, mivel a Magyarországra jellemző enyhe időjárás következtében késő ősszel és télen a madarak könnyedén rátalálnak a táplálékforrásokra. Ennek eredményeként ritkábban keresik fel a lakott területeket. Emellett nem elhanyagolható tényező az őszi madárvonulás sem, amely szintén hozzájárul a csendesebb tájakhoz.
Az etetési időszak november és december fordulóján a hazánkban megforduló vonulók és részben vonuló madarak – mint például a fekete rigók, vörösbegyek, erdei pintyek és énekes rigók – már elhagyták a magyar tájat.
Az üres etetőkhöz hozzájárul a Magyarországon tartózkodó énekesmadarak általános túlélési viselkedése is, hogy a közeledő hidegfront elől - amit egy-két nappal korábban, akár ezer kilométernél is nagyobb távolságról érzékelnek - szinte egyszerre délebbi országokba húzódnak.
A négy említett tényező összhatása eredményezi azt az érzést, hogy az énekesmadarak eltűntek. Az etetők sok esetben üresen állnak, vagy csak a megszokott mennyiségű és fajú madár látogat el a kihelyezett élelemhez.
A madarak etetőkhöz való látogatásának viselkedésében nem csupán az évenkénti variációk figyelhetők meg; a bioritmusuk egy-egy évadon belül, sőt akár óránként is jelentős eltéréseket mutathat – olvasható a közleményben.