BAON - Óraátállítás: eldőlt, hogy idén lesz-e még nyári időszámítás.

Örök vita az Európai Uniós tagállamok között, hogy pontot tegyenek-e az óraátállítás végére, illetve hogy a téli vagy nyári időszámítás az előnyösebb. Mutatjuk, mi az amit az óraátállítás eltörlése kapcsán tudni érdemes.
Az óraátállítás eltörlése már jó ideje napirenden van, és most úgy tűnik, hogy a folyamat végre a célegyenesbe érkezett. Amennyiben a tervek valóra válnak, 2025-től végleg búcsút mondhatunk az időeltolódás gyakorlatának.
A legutóbbi kormányinfón elhangzott, hogy az óraátállítás megszüntetéséhez uniós szintű döntésre van szükség, így a közeljövőben nem várható változás. Ennek következtében a jelenlegi rendszer egyelőre továbbra is érvényben marad - számolt be róla a Világgazdaság.
Továbbra sincs egyetértés, az óraátállítás eltörlése csúszik
Az uniós döntés hiánya miatt az óraátállítás továbbra is része marad az európai országok életének. Gulyás Gergely a témával kapcsolatban kifejtette véleményét.
A nyilatkozat szerint, akárcsak az előző években, 2025-ben is megtartják az óraátállítást Magyarországon. Az ország ismételten március végén vált át a nyári időszámításra: 2025. március 30-án, vasárnap hajnalban kell az órákat 2 óráról 3 órára előreállítani.
Az óraátállítás már rég nem szolgálja a célját, ennek ellenére továbbra is velünk marad.
Magyarországon az óraátállítást többször bevezették és megszüntették, végül 1980 óta folyamatosan alkalmazzuk. Az Európai Unió egységes szabályozása 1996-ban lépett életbe, amikor az összes tagállam kötelezően elkezdte alkalmazni a nyári időszámítást. Az eredeti indoklás szerint az óraátállítás előnye az volt, hogy az extra egy óra nappali világosság csökkenti a mesterséges világítás szükségességét, így energiát takarít meg.
Az évek múltával a rendszeres óraátállítás gazdasági vonatkozásai egyre inkább vitatottá váltak, hiszen az energiafogyasztási szokások és a felhasználási trendek drámai átalakuláson mentek keresztül. Továbbá, az átállás nemcsak rövid távon, hanem hosszú távon is kedvezőtlen hatásokat gyakorolhat az emberi egészségre, ami újabb súlyos érveket hozott a rendszer eltörlése mellett.
Az Európai Unió 2021-ben egy széleskörű konzultációt követően határozott az óraátállítás megszüntetéséről. Azonban a végső döntés még mindig várat magára, mivel a tagállamok eddig nem tudtak konszenzusra jutni arról, hogy a nyári vagy a téli időszámítást válasszák-e állandóként.