Nem léphetett volna be a Digitális Polgári Kör egyik képviselője Orbán honfoglalói közé.

Komoly kihívás lépett fel a Digitális Polgári Kör egyik kiemelkedő tagjával összefüggésben.
Orbán Viktor miniszterelnök idén Tusványoson tartott beszédében bejelentette a Fidesz új digitális közösségi kezdeményezését, a Digitális Polgári Köröket (DPK). A kormányfő hangsúlyozta, hogy ennek a programnak a fő célja nem csupán a "Tiszás digitális agresszió" ellensúlyozása, hanem sokkal inkább a közösségek megerősítése és fejlesztése.
A Digitális Polgár Kör tagjai között számos ismert személyiség található, például Miklósa Erika operaénekes, Dopeman rapper, valamint Jakab Roland, a HUN-REN (Magyar Kutatási Hálózat) vezérigazgatója. Az utóbbi közreműködése azonban törvényellenesnek tűnik, amire Szabó Szabolcs, a Momentum országgyűlési képviselője hívta fel a figyelmet. Ez a helyzet komoly politikai és jogi vitákat generált, amelyek különböző nézőpontokat és álláspontokat hoztak felszínre.
A politikai vezető véleménye szerint a költségvetési intézmények élén álló személyek nyílt politikai aktivitása ellentétes lehet a jogi keretekkel, különösen a 2024. évi XCI. törvény vonatkozásában, amely a HUN-REN működésének kereteit határozza meg. E törvény alapján az ilyen pozíciókat betöltő egyéneknek meg kell őrizniük pártatlanságukat és politikai függetlenségüket.
Szabó így fogalmazott a Facebook-posztjában:
Azok számára, akik nem értik a helyzetet, érdemes elgondolkodniuk azon, hogyan reagálnának, ha Jakab Roland bejelentené, hogy belép egy Tisza-szigetbe. Vajon a HUN-REN elnökének nem kellene megértetnie ezzel a jó emberrel, hogy választania kell: politikai pályafutás vagy vezérigazgatói pozíció?