Az állati eredetű melléktermékek gyűjtése és feldolgozása már régóta középpontban áll a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok között. Az Agrotrend keretein belül egyre nagyobb figyelmet kap ez a téma, hiszen a megfelelő kezelésük nemcsak környezeti szemp


A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kezdeményezésére, az Agrárminisztérium és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közreműködésével szakmai egyeztetés zajlott le, amelyen az állati termékpályákat képviselő szakmai szervezetek és az ATEV Zrt. vettek részt. A találkozó célja az állatimelléktermék-kezelés hatékonyságának fokozása volt.

Dunaharasztiban találkoztak a nemzeti agrárszektor meghatározó szereplői, köztük a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, az Agrárminisztérium és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) képviselői. Az eseményen részt vettek továbbá olyan fontos állattenyésztési és élelmiszeripari szakmai szervezetek vezetői is, mint a Baromfi Termék Tanács, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége, a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet, valamint a Magyar Állattenyésztők Szövetsége. A találkozó célja a szektor fejlődésének elősegítése és a közös kihívások megvitatása volt.

A találkozót a résztvevők egy átfogó szakmai megbeszélés első lépéseként értelmezik, amely lehetőséget teremtett a közös együttműködés és gondolkodás megkezdésére az állati melléktermékekkel kapcsolatos kihívások körében. Az állati eredetű melléktermékek helyes kezelése kulcsfontosságú az állattartás hatékony működéséhez. Ez a téma szoros kapcsolatban áll az állategészségügy, a járványvédelem és a fenntartható gazdálkodás elveivel is, így napjainkban már messze túlmutat a puszta megsemmisítés kérdésén. A tanácskozás célja a közös megoldások keresése volt, amelyek révén javítható az állati eredetű melléktermékek gyűjtése, feldolgozása és megsemmisítése, valamint a termelők terheinek racionalizálása.

A felek közötti egyetértés született a szakmai párbeszéd jelentőségéről, amely a jövőben lehetőséget adhat egy hatékonyabb és fenntarthatóbb melléktermék-kezelési rendszer létrehozására. A megbeszélés során hangsúlyos szerepet kapott a tudatosság növelésének és az információk megosztásának szükségessége, amelyek támogatják a termelőket abban, hogy a különböző állati melléktermékeket a megfelelő módon kezeljék vagy hasznosítsák.

A résztvevők egyetértettek abban, hogy a szakmai konzultációt hamarosan folytatják, és közösen fognak megoldásokat keresni az állati eredetű melléktermékek kezelésével és hasznosításával kapcsolatos kihívásokra, akár a hazai rendszer újragondolásával is.

Related posts