Bíborosok dilemmája: Milyen irányba lépjen tovább az egyház Ferenc pápa távozása után?


Fotó: Reuters / Guglielmo Mangiapane - Bíborosok vesznek részt a Ferenc pápáért tartott gyászmisén a Novendiali ötödik napján (kilencnapos gyász a pápa temetése után) a vatikáni Szent Péter-bazilikában 2025. április 30-án.

Ferenc pápa halálával a katolikus egyház új vezető választása előtt áll. A 12 éven át szolgáló pápa radikális reformjai és új hangvétele mély nyomot hagyott az egyházban: a "szegények egyházáért" való kiállás, az LMBTQ-katolikusok elfogadása, a válás utáni áldozás engedélyezése és a környezetvédelem melletti erős fellépés mind hozzájárultak ahhoz, hogy egyesek rajongtak érte, mások viszont élesen bírálták - foglalta össze a CNN.

A jelenlegi konklávéban 133 szavazásra jogosult bíboros fog dönteni arról, hogy Ferenc pápa vízióját követik-e tovább, vagy új irányvonalat választanak. A kérdés megosztja a testület tagjait: egyesek a katolikus egyház sokszínűségének hangsúlyozására és egy nyitottabb megközelítésre szavaznának, míg mások a "stabilitás" és az "egység" megőrzését tartják a legfontosabbnak – ez utóbbi viszont gyakran a reformok visszafogását jelenti.

A lehetséges utódok között gyakran felmerül Pietro Parolin bíboros neve, a Vatikán államtitkára. Diplomáciai érzékével és mértékletes megközelítésével ő egy biztonságos választásnak tűnik. Ugyanakkor nem mindenki osztja ezt a véleményt, sokan úgy érzik, hogy karizmatikus megjelenése és a mélyebb reformok iránti nyitottsága nem elegendő ahhoz, hogy igazán jelentős változásokat idézzen elő.

A tét nagy: egyes bíborosok szerint, ha az új pápa nem folytatja Ferenc nyitott, emberséges megközelítését, azzal az egyház elveszítheti a frissen megszólított közösségeket és híveket. Ahogy egy Ferenc-párti bíboros fogalmazott: "A múltba való visszalépés az egyház halálcsókja lenne."

Related posts