A rendőrség bocsánatot kért, amiért nem megfelelően kommunikáltak a meggyilkolt japán nő ügyében, és ezzel méltatlan helyzetet teremtettek.

"Bocsánatot kérünk!" - ezzel a figyelemfelkeltő címmel debütált egy új videó a rendőrség hivatalos YouTube-csatornáján.
Gál Kristóf, a rendőrség szóvivője a videóban kifejezte, hogy a V. kerületi lakástűz kapcsán történt kommunikáció tiszteletteljes, szükségtelen és a rendőrség hírnevéhez méltatlan volt. "A magyar rendőrség képviseletében szeretnék elnézést kérni mindazoktól, akiket ez a helyzet nyilvánvalóan felháborított, megbotránkoztatott, vagy sértett" – mondta. Hozzátette, hogy az ügy kommunikációját ne tekintsék a rendőrség által végzett munka mércéjének.
Bár pontosan nem határozza meg, melyik részét érinti a rendőrségi kommunikációnak, a testület tekintélyéhez méltatlan helyzetet teremtett, ahogyan a rendőrség Facebook-oldalát kezelő munkatárs reagált azon kommentelők megjegyzéseire, akik felvetették, hogy a Belvárosban elhunyt nő esetében, férje előéletének ismeretében, inkább emberölés áldozata lehetett, mintsem baleset. Ezzel a kérdéssel kedden a rendőrség vezetőit is szembesítettük a sajtótájékoztatón.
Mint Gál Kristóf szerdai videójában elmondta, ez a "megengedhetetlen stílus" árnyékot vet a nyomozók, a helyszínelők és a szakértők által végzett munkára, amelynek köszönhetően sikerült megállapítani a bűncselekmény elkövetésével megalapozottan gyanúsítható személyét, és elfogni őt.
"A rendőrségnek nemcsak törvényi, de erkölcsi feladata is a bajba jutottakon segíteni, és feladatunk az építő jellegű kritikákat, hozzászólásokat meghallgatni és hasznosítani" - mondta, hozzátéve, hogy az országos rendőrfőkapitány elrendelte a rendőrség kommunikációs gyakorlatának felülvizsgálatát.
Kedden a rendőrség bejelentette, hogy őrizetbe vették egy japán nő volt férjét, akit a nyomozók azzal gyanúsítanak, hogy megölte exnejét. A nő holttestét a múlt hét szerdán fedezték fel egy V. kerületi ingatlanban, miután a tűzoltóságot lakástűzhöz riasztották. A hatóságok korábban azt nyilatkozták, hogy a nő "az ágyában dohányzott, ami a tüzet okozta". Azonban újabb nyomozati elemek alapján felmerült a gyanú, hogy a tűz keletkezése mögött más körülmények is állhatnak.
A keddi rendőrségi sajtótájékoztatón, amely a férfi elfogásáról és a gyilkosság bejelentéséről szólt, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) közösségi médiás kommunikációját firtattuk. Lapunk érdeklődésére a hatóság képviselői válaszoltak, mivel a BRFK Facebook-oldalának adminisztrátora rendszeresen reagált a kommentekre, gyakran ironikus és kioktató megjegyzésekkel. A hivatalos profil nevében tett válaszok több esetben is felkeltették a közönség figyelmét, ami további kérdéseket vetett fel az ügy kezelésének módjáról.
A rendőrök azzal vágtak vissza, hogy ezek csak a szövegkörnyezetből kiragadott mondatok, és - bár ennek semmi köze a kommentekhez - azt hangsúlyozták, hogy hat napja dolgoztak az ügyön folyamatosan, ennek eredménye a gyanúsítás. A sajtótájékoztatót tartó egyik rendőr a HVG tudósítójának többszöri visszakérdezésére sem volt hajlandó érdemben reagálni erre, ezért emailben is kerestük a budapesti és az országos főkapitányságot is.
A BRFK kérdésünkre azt válaszolta: "A Facebook-oldalukon a kommunikáció egy része az eljárásra vonatkozott, másik része a kommentekre válaszolt, ezeknek nem mindegyike függött össze a konkrét üggyel. A számtalan reakció között a sajtóban kifogásolt Honnan tudja? egy kérdés volt, amelyre választ vártunk - és kaptunk is. A mosolygós vagy kacsintó hangulatjelet nem a halálesettel, hanem a traffipaxokkal kapcsolatos, illetve az elírást tartalmazó kommenttel összefüggésben használtuk. Nem is állhatna távolabb tőlünk, hogy az elhunyt emlékét vagy kegyeleti jogait sértsük meg!"
A Patent Egyesület mélységesen felháborodott a BRFK hivatalos közösségi média kommunikációján, amelyet megdöbbentőnek tartanak. Véleményük szerint az ilyen hangvétel nem csupán elfogadhatatlan, de hátrányosan befolyásolja az állampolgárok rendőrségbe vetett bizalmát is. Kiemelték, hogy az ilyen viselkedés nem csupán professzionalizmus hiányát mutatja, hanem éles ellentétben áll a sajtótájékoztatók során tapasztalt kommunikáció színvonalával és a nyomozás szakmai megközelítésével is.