Brit nagykövet: Az új elektronikus beutazási engedély kiváltása rendkívül egyszerű és gyors folyamat.

Az Egyesült Királyságba történő beutazáshoz mostantól kötelező az Electronic Travel Authorisation (ETA) igénylése. Paul Fox nagykövet az InfoRádióban osztotta meg a fontos részleteket, és hangsúlyozta, hogy ha valakinek a kérelmét elutasítják, sajnos nincs lehetősége fellebbezni a döntés ellen.
Április 2-tól az Európai Unió tagállamaiban élő állampolgárok számára kötelezővé válik az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) beszerzése, ha az Egyesült Királyságba kívánnak utazni. Ezzel a lépéssel véglegesen megvalósult a nem vízumkötelezett beutazók számára kidolgozott brit ETA-rendszer, amely az elmúlt másfél év során fokozatosan lépett életbe a világ egyre szélesebb területein.
Az InfoRádióban Paul Fox elmondta, az új szabályozás nemcsak a Nagy-Britanniába látogatókra vonatkozik, hanem azokra is akik csak átutaznak az országon, viszont ha valakinek már van érvényes vízuma vagy tartózkodási engedélye, nem kell kiváltania az ETA-t, valamint azoknak az uniós állampolgárok sem kell, akiknek van letelepedési vagy előzetes letelepedési engedélyük.
Különleges, ideiglenes kivételt képeznek azok, akiknek nem szükséges átesniük az európai uniós határellenőrzésen. Ez különösen érinti a Heathrow és a manchesteri repülőtereket, ahol légi forgalmi tranzit zajlik - hívta fel a figyelmet a brit diplomata. Paul Fox hozzátette, hogy
A regisztrációhoz csupán az útleveledre és egy igazolványképre lesz szükséged, továbbá néhány kérdést is meg kell válaszolnod.
A jelentkezés során fontos, hogy megadjuk a lakcímet, a foglalkozást, valamint a bűnügyi előéletre vonatkozó információkat. Emellett jelezni kell, ha a jelentkezőnek más nemzetisége is van. Érdekes módon a brit hatóságok nem kérnek információt a járatokról, az utas anyagi helyzetéről, vagy a szálláshelyéről. "Egy dolgot szeretnék hangsúlyozni: az ETA-jelentkezés során használt útlevéllel kell utazni, mivel a két dokumentum adatait az ellenőrzés során összevetik" – figyelmeztetett a budapesti brit nagykövet.
hogy az Európai Unió állampolgárainak az eljárás rendkívül egyszerű és gyors. Ugyanakkor javasolta, hogy érdemes az utazás előtt néhány nappal benyújtani az engedélykérelmet. "Három munkanap általában elegendő lehet, és sokan ezt az opciót választják, de nem árt, ha valaki már jóval korábban nekikezd" - tette hozzá a diplomata, hangsúlyozva,
ha valakinek elutasítják a kérelmét, akkor nincs mód a fellebbezésre.
Egy ilyen helyzet csupán ritkán lép fel, és jellemzően azok számára adódik, akiknek amúgy is vízumkérelmet kellene benyújtaniuk. Az elutasítást követően ők lehetőséget kapnak arra, hogy beutazási engedélyért folyamodjanak.
Az ETA (Electronic Travel Authorization) segítségével a következő két évben több alkalommal is lehetőség nyílik az Egyesült Királyságba történő utazásra. Fontos azonban, hogy amennyiben az útlevél az utazások során lejár, akkor az érvényesség csak addig terjed, amíg az útlevél érvényes. A lényeg tehát, hogy a két dokumentumnak – az ETA-nak és az útlevélnek – egyszerre kell érvényesnek lennie – hívta fel a figyelmet Nagy-Britannia budapesti képviselője.
Az InfoRádió érdeklődése kiterjedt arra is, hogy milyen áron érhető el az új elektronikus beutazási engedély, és hogy vannak-e előnyben azok, akiknek családtagjai élnek Nagy-Britanniában. A nagykövet erre vonatkozóan kijelentette, hogy nincsenek ilyen jellegű kedvezmények. Az ETA költsége kapcsán pedig elmondta, hogy 16 font, azaz körülbelül 7620 forint szükséges a megszerzéséhez.
Arra a kérdésre, hogy mi indokolta az új beutazási engedély bevezetését, a nagykövet kifejtette, hogy ez a lépés a brit határok fokozottabb védelmét szolgálja. Ezzel a rendszerrel előre megismerhetjük, hogy kik kívánnak belépni az Egyesült Királyság területére, és milyen célból. Paul Fox hangsúlyozta, hogy a látogatók számára is kedvező ez a megoldás, mivel gyors és egyszerű eljárást kínál. Ugyanakkor még...
Az ETA megléte nem garancia arra, hogy a határon ne lenne lehetőség valakit visszafordítani. Ez a helyzet azonban rendkívül ritka és csupán kivételes, jól indokolt esetekben fordulhat elő.
A kérdésre, miszerint létezik-e hivatalos statisztika az illegálisan Nagy-Britanniában tartózkodók számáról, a diplomata úgy reagált, hogy mivel az érintettek a hatóságok tudta nélkül léptek be az országba, nem áll rendelkezésre megbízható adat a pontos létszámukról.