Brüsszel a lakossághoz fordul, lényeges döntés előtt konzultációt hirdettek meg.

Az Európai Bizottság megkezdte a társadalmi konzultációt az új Állami Támogatási Keretről, amely a Tiszta Ipari Megállapodás (CISAF) keretein belül valósul meg. Ennek célja, hogy irányelveket adjon arra vonatkozóan, miként támogathatják a tagállamok a klímavédelmi és ipari fejlesztési célkitűzéseik megvalósítását állami források révén.
A közzé tett, véleményezhető tervezet kiegészíti a februárban bemutatott Tiszta Ipari Megállapodás (Clean Industrial Deal) stratégiát, amelynek célja az uniós ipar versenyképességének erősítése és a gazdaság dekarbonizációja. Az új keret a 2025. júniusi elfogadás után a jelenlegi Válságkezelési és Átmeneti Keretet (TCTF) váltja fel, és 2030 végéig lesz érvényben, biztosítva a hosszú távú tervezhetőséget a tagállamok és vállalatok számára.
A CISAF célja az állami támogatási folyamatok egyszerűsítése, különös figyelmet fordítva a kötelező pályázati eljárásokra. Ezzel a lépéssel gyorsabbá válna a források biztosítása a zöldenergia fejlesztéséhez, az ipari szektor dekarbonizációjához és a tiszta technológiák gyártási kapacitásának növeléséhez.
A tervezet lehetővé tenné a megújuló energiaforrások és energiatárolás támogatását gyorsított eljárásban, valamint az ipari szén-dioxid-kibocsátás csökkentését célzó technológiák közvetlen állami finanszírozását.
Emellett a tagállamok segítséget nyújthatnának az olyan kulcsfontosságú tiszta technológiák gyártásához, mint az akkumulátorok, napelemek, szélturbinák vagy hidrogénelektrolizátorok, és külön mechanizmusokat dolgozhatnának ki a magánberuházások kockázatának csökkentésére.
Az Európai Bizottság április 25-ig várja az érdekeltek visszajelzéseit a javaslatról, és minden érintett - vállalatok, iparági szereplők, tagállami kormányok és civil szervezetek - megoszthatja véleményét az új szabályozásról. Teresa Ribera, a Bizottság ügyvezető alelnöke hangsúlyozta:
A javaslat célja, hogy a tagállamok, ha szükséges, hozzájáruljanak a Tiszta Ipari Megállapodás céljainak eléréséhez, miközben elkerülik a piaci egyensúly indokolatlan megzavarását. Arra bíztatunk minden érintettet, hogy bátran ossza meg gondolatait és véleményét.
A konzultáció részeként március 12-én és március 14-én nagyköveti ülésekre is sor kerül, ahol a tagállamok képviselői vitatják meg a tervezet részleteit. Az új szabályozás célja, hogy az állami támogatások felhasználása hatékonyabb és gyorsabb legyen, miközben az európai ipar versenyképessége és klímasemlegességi törekvései is erősödnek.