Cseh külügyminiszter: A Nyugat számára elengedhetetlen, hogy ellenálljon az ukrán területek Oroszországhoz való csatolásának.
Jan Lipavský cseh külügyminiszter figyelmeztetett, hogy Ukrajna területi integritásának megsértése komoly következményekkel járhat. Ezt a megállapítást egy pénteki interjúban tette, amely a Mladá Fronta Dnes című független cseh napilapban jelent meg.
A miniszter véleménye szerint az orosz álláspont, miszerint a Nyugatnak el kellene ismernie a Krím félsziget és más ukrán területek Oroszországhoz való csatolását, "csupán a Pandora-szelencéjének megnyitását jelentené". Hozzátette, hogy ez a helyzet emlékeztet a müncheni egyezményre, amely 1938-ban nemcsak hogy nem akadályozta meg a második világháború kitörését, hanem éppen ellenkezőleg, hozzájárult annak bekövetkezéséhez. "Ez az, amitől valóban óvni szeretnék" - mondta a miniszter, reagálva a megválasztott új amerikai elnök azon kijelentésére, miszerint 24 órán belül véget vetne az ukrajnai konfliktusnak.
Trump és csapata azt is hangsúlyozza, hogy a béke Ukrajnában erőszakkal érhető el. Van ebben némi logika, hiszen Putyin, aki nap mint nap emberek ezreit küldi a harctérre, valószínűleg csak az erő nyelvén tudja megérteni a helyzetet – fűzte hozzá.
Arra a kérdésre válaszolva, milyen szerepet játszhat az ukrajnai béketárgyalásokon Orbán Viktor magyar kormányfő, aki az idén már Trumppal és Putyinnal is találkozott, Jan Lipavsky kifejtette: "December közepén talán már értékelhetjük a magyar európai uniós elnökséget, az ukrajnai háború vonatkozásában sok eredményt nem látok. Nincs tudomásom arról, hogy Orbán (Viktor) kezdeményezéseinek bármiféle hatása lenne a reális helyzetre, hogy bármi módon közelebb hozták volna a békét. Ellenkezőleg, annak vagyunk tanúi, hogy Magyarország akadályoz néhány olyan intézkedést, amelyeket európai szinten tudnánk elfogadni."
A cseh külügyminiszter hozzátette: "...nem érzem, hogy Orbán (Viktor) szavai különösebben fontosak lennének. Inkább úgy vélem, hogy nyilatkozatai mögött az a szándék húzódik, hogy egy figyelemfelkeltő képet festjen Magyarországról."
A cseh-szlovák kapcsolatok megromlásának okait firtató kérdésre Jan Lipavsky azt válaszolta: Csehország és Szlovákiai valóban nagyon közeli országok, csak most éppen háttal állnak egymásnak, az egyik a Nyugat, a másik pedig Kelet felé tekint. Példaként felhozta: mandátumának ideje alatt ő már háromszor tárgyalt az amerikai külügyminiszterrel, míg szlovák partnere, Juraj Blanár Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel találkozott háromszor. Mindezek ellenére úgy véli, hogy a szlovákokkal továbbra is minden szinten tárgyalni kell.
"Az a véleményem, hogy Csehország mára bátran kijelentheti, hogy nyugat-európai országnak számít" - hangsúlyozta. Úgy véli, hogy Csehország egy öntudatos nemzet, amely képes párbeszédet folytatni bármely európai állammal, és már nem szükséges, hogy csupán a közép-európai térségre összpontosítson.