Dés melodikus varázslatai az oDEon színpadán


A Debreceni Egyetem hallgatói szerda este felejthetetlen élményekkel gazdagodhattak az oDEon Színház falai között. A Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zeneszerző, aki egyben tehetséges szaxofonművész is, lenyűgöző improvizációval kápráztatta el a közönséget a Könnyű(?)Zenész ÉLETutak című sorozat idei első előadásán. Az este során a zene varázsa és a művész egyedi stílusa olyan atmoszférát teremtett, amely minden résztvevőt magával ragadott.

Negyven filmzene, ötven lemez és számos felejthetetlen musical gazdagítja hazánk egyik legnagyobb zeneszerzőjének, Dés Lászlónak a hagyatékát, aki olyan klasszikusokat alkotott, mint a Valahol Európában és A dzsungel könyve. Nem meglepő, hogy még a fiatalabb generáció is tisztában van munkásságával, akik a DE Zeneművészeti Kar Könnyűzenei Intézete és az oDEon Egyetemi Színház által rendezett, országosan egyedülálló Könnyű(?)Zenész ÉLETutak című sorozatra látogattak el szerdán délután.

- Negyedik alkalommal indítottuk el ezt a szabadon választható kurzust, azzal a céllal, hogy olyan nagyszerű művészekkel ismerkedhessenek meg a Debreceni Egyetem hallgatói, mint Dés László. Ha csak egy olyan mondatot hallanak itt a szakma legjobbjaitól a fiatalok, amit tovább vihetnek magukkal és segíti őket tanulmányuk, pályafutásuk során, akkor már megérte - hangsúlyozta bevezetőjében a program házigazdája, Végh Veronika, az oDEon Egyetemi Színház vezetője.

Dés László pályafutása során szinte az összes lehetséges elismerést begyűjtötte, ami egy több mint ötven esztendős művészi életútnak kijár. Érdekes, hogy a tehetsége ellenére is akadt egy nehéz időszaka az iskolában, amikor kénytelen volt megismételni egy évet, mivel kilenc tantárgyból nem teljesített megfelelően.

- Irodalomból, történelemből és zenéből mindig kiváló voltam, de a többi tantárgy sosem érdekelt. Órák alatt rendszerint regényeket olvastam, ez a szenvedélyem mai napig megmaradt, hetente két-három könyvet is elolvasok. Az egyik legkedvesebb olvasmányom Darvasi László Neandervölgyiek című monumentális regénye, amit nektek sem szabad kihagyni - ajánlotta a több mint háromszáz hallgatóból álló publikumnak a művész, aki gyermekkorában még Kodály Zoltánnal is találkozott.

Életének sorsfordító pillanata tizenhat éves korában érkezett, amikor először találkozott a jazz varázslatos világával. Meggyőződése, hogy ez a zenei stílus a legbonyolultabb mind közül, és mesteri tudást igényel a hangszer kezelésében. Ezt a tehetségét egy lenyűgöző improvizációval mutatta be az Örömódából, amely után a közönség hatalmas tapsviharral jutalmazta teljesítményét.

Csakúgy, mint a Szerelem első végig című film zenéjét, amelyet 1986-ban írt. A filmet egymillió-kétszázezer ember látta a mozikban, a dal pedig Demjén Ferenc előadásában ikonikus alkotássá vált.

A valóban ikonikus slágerek képesek független életet élni, és a filmeken túl is tovább élni a köztudatban. Így történt ez a "Sose halunk meg" című film zenéjével is, amelyet eredetileg főcímdalnak szántam, ám végül a film végén hallható el, és mégis, azóta is mindenki ismeri - mesélte Dés László. Ezt követően megosztotta egyik legkedvesebb dalának születésének történetét is, amelynek szövegét Geszti Péter írta.

Related posts