Donald Trump beleesett Vlagyimir Putyin ügyesen megtervezett csapdájába.

Hiába a látványos tárgyalási kísérlet és a telefonos egyeztetés, a német szakértők szerint az amerikai elnök diplomáciai erőfeszítései kudarcra vannak ítélve. Norbert Röttgen CDU-s frakcióvezető-helyettes pedig úgy véli, hogy az orosz elnök terve évtizedek óta változatlan: helyreállítani az egykori birodalmat, és ebben a törekvésében a tárgyalások csupán időhúzásra szolgálnak. Az isztambuli béketárgyalások sikertelensége után egyre világosabb: Moszkva soha nem akart érdemben tárgyalni.
Az egész világ feszülten figyelte, milyen kimenetele lesz Trump és Putyin telefonos megbeszélésének. Norbert Röttgen, a CDU frakcióvezető-helyettese úgy véli, hogy a sikertelen isztambuli orosz-ukrán tárgyalások után Putyin helyzete komoly nyomás alá került. "Az európai államok és Trump együttes fellépése miatt nem maradhatott tétlen. A tárgyalási ajánlat csupán egy kitérő manőver volt a részéről" - fogalmazott Röttgen, jelezve, hogy a helyzet komolyan megváltozott az utóbbi időszakban.
A politikus véleménye szerint az orosz elnök sosem tervezte komolyan, hogy valódi tárgyalásokba bocsátkozzon.
Putyin számára a történelem színpadán egy különleges feladat áll: újra megteremteni az orosz birodalom nagyságát. Trump alatt pedig Putyin ügyesen kihasználta a helyzetet, hogy csapdába ejtse az Egyesült Államokat.
- idézi a Bild a politikust.
Röttgen jövőbeli reménye kizárólag az amerikai törvényhozásra összpontosul: "Az amerikai kongresszus egyértelmű többsége mögött áll a szigorúbb szankciók bevezetésének szándéka. Amennyiben Trump arra a következtetésre jut, hogy Putyin csupán időt nyer, és az Egyesült Államok komolyan szankcionálni fogja, annak nyilvánvaló következményei lennének Putyinra nézve" - fejtette ki véleményét.
A lapban Claudia Major politológus is kifejtette véleményét a jelenlegi helyzetről. Szerinte a nyugati országok a diplomáciát olyan eszközként kezelik, amelynek fő célja a háború lezárása. "Orosz nézőpontból azonban a tárgyalások csupán egy újabb módszert jelentenek arra, hogy a konfliktust a saját javukra fordítsák" - tette hozzá a szakértő.
Major arra is figyelmeztetett, hogy Oroszország a tárgyalásokon kifejtette, "még nagyon sokáig képesek háborúzni". A szakértő példaként hozta a svéd-orosz háborút, (amely 1788-ban kezdődött) amelyben az oroszok több mint 20 évig harcoltak, szerinte ez most is realitás lehet.
Ha Ukrajna nem fogadja el a négy terület annektálását, akkor a helyzet komolyabbá válhat, és akár öt vagy nyolc terület is kialakulhat a jövőben.
A szakértő kifejtette gondolatait, hangsúlyozva, hogy az orosz követelések nemcsak megerősítették pozíciójukat, hanem egyre inkább radikalizálódtak is.
Vassili Golod, az ARD tudósítója Kijevből, míg Vlagyimir Medinszkij orosz tárgyaló a sajtónak adott nyilatkozatában a "brutális cinizmus" jelenségéről osztotta meg véleményét.
Azt említette, hogy tisztában vannak azzal, hogy az ukrán asztalnál sokan gyászolnak, mivel a háború során szeretteik életüket vesztették. Hangsúlyozta, hogy ha nem hajlandók teljesíteni az orosz követeléseket, akkor sajnos még többen fognak eltávozni az élők sorából.
Golord megosztotta a hallottakat, egyedi szavakkal és megfogalmazásokkal elevenítve fel az elhangzottakat.
Rüdiger von Fritsch, a korábbi nagykövet, bizakodóbb nézőpontot képvisel, amikor a tárgyalások során elhangzottakra reflektál. "Sokan hajlamosak könnyelműen kijelenteni, hogy a szankcióknak nincs valós hatásuk. Azonban tény, hogy az orosz gazdaságot jelentős mértékben befolyásolják!" - hangsúlyozta.
A diplomata érvei mögött szilárd tények állnak, amikor így fogalmazott: "Oroszországban az infláció mértéke elérte a tíz százalékot, míg az élelmiszereknél ez a szám több mint tizenkettő. A burgonya ára drámaian emelkedett, és a nemzeti bank alapkamata 21 százalékra rúg. Ilyen gazdasági helyzetben senki sem mer fektetni" - emelte ki.
Fritsch szerint különösen fontos, hogy
Oroszország korábban költségvetésének akár 50 százalékát olaj- és gázbevételekből fedezte. Most ez már csak 27 százalék. A háború kezdete óta a tartalékok kétharmadát felélték. Ezt Putyin sem bírja örökké.
A korábbi nagykövet előrejelzése alapján "Putyin ki bírja tovább visszatartani a lélegzetét?" jellegű játszmát játszik, miközben a nyugati hatalmak a párbeszéd révén igyekeznek rendezni a feszültséget.
Putyint arra kell ösztönöznünk, hogy nyitott legyen az együttműködésre. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy pénzügyi forrásai kimerüljenek – nem csupán a háború fenntartásához, hanem a politikai befolyása megőrzéséhez is.
Összefoglalva: Kérlek, tedd egyedivé a szöveget!