Egy új barátság hajnalának fénye ragyog fel – az osztrák és a magyar házelnök mostantól egy közös európai pártcsalád tagjaiként lépnek színre.


Magyarország és Ausztria közötti kiváló kapcsolat folytatása zökkenőmentesen valósulhat meg - hangoztatta Kövér László, az Országgyűlés elnöke kedden Budapesten, miután hivatalában üdvözölte az osztrák Nemzeti Tanács elnökét.

A két házelnök mostantól egy közös pártcsalád tagjaként folytatja pályafutását, hiszen Walter Rosenkranz az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) színeiben ült be a házelnöki székbe, miután pártja megnyerte a választásokat. Emellett az FPÖ-vel karöltve a Fidesz megalapította a Patrióták Európáért pártcsaládot az Európai Parlamentben, amely új lehetőségeket kínál a politikai együttműködésre.

A két ország közötti kapcsolat hagyományosan szoros és kedvező, amelynek gyökerei nem csupán a történelem mélyén találhatók, hanem gazdasági szempontból is jelentős alapokkal bír. Magyarország negyedik legnagyobb kereskedelmi partnere Ausztria, amely ráadásul a második legnagyobb tőkebefektetője is. Emellett több mint 100 ezer magyar munkavállaló járul hozzá az osztrák gazdaság fejlődéséhez, ezzel is erősítve a két ország közötti együttműködést.

"Csak a gazdasági szempontokat figyelembe véve nem tudnánk létezni egymás nélkül."

- Hangsúlyozta a házelnök.

Kövér László hangsúlyozta, hogy a világpolitikai események vonatkozásában számos olyan kérdés létezik, ahol a két ország álláspontja – az érdekeiknek megfelelően – egybeesik vagy hasonló. Ez a közös alap lehetőséget teremt arra, hogy a két törvényhozás a jövőben is szoros együttműködésben dolgozzon, nem csupán a házelnöki szinten, hanem a szakbizottságok és baráti tagozatok keretein belül is.

A házelnök említette, hogy májusban ismét lehetősége nyílik üdvözölni osztrák kollégáját az Európai Unió parlamenti házelnökeinek közelgő találkozóján. Ezen az eseményen Walter Rosenkranz a föderalizmus és a nemzeti szuverenitás kérdéskörével foglalkozik majd nyitóelőadásában.

A találkozó bár csak rövid időre szólt, de remélhetőleg egy gyönyörű barátság szikráját gyújtotta meg.

- nyilatkozta Kövér László.

Walter Rosenkranz hangsúlyozta, hogy bár a találkozó rövid időtartamú volt, a beszélgetés minősége sokkal fontosabb, mint a hossza. Elmondása szerint a megbeszélés során szóba került Ausztria és Magyarország közös törekvése, amely a délkelet-európai államok európai unióhoz való csatlakozásának előmozdítására irányul. E törekvés nem csupán Európa és az unió, hanem a két ország érdekeit is szolgálja – tette hozzá.

A Nemzeti Tanács elnöke úgy fogalmazott, a vasfüggöny leomlása előtt Ausztria volt a legkeletibb országa a kontinens szabad részének, Magyarország pedig a legnyugatibb országa a kommunista-blokknak, azóta azonban nem csupán az évszázados történelmi összefonódás alapján, hanem földrajzilag is Európa szívében van mindkét ország.

"Ebből a pulzáló szívből pedig sok felelőssége fakad mindkét országnak, a parlamenti képviselőinek és kormányának az országok fejlesztésének tekintetében"

- jelentette ki Walter Rosenkranz.

Kiemelte, hogy a két ország parlamenti baráti tagozatának "virágzó" kapcsolata remek példát nyújt az együttműködés szellemére.

A Nemzeti Tanács elnöke hangsúlyozta, hogy a személyes találkozók elengedhetetlenek az álláspontok alapos megvitatásához, hiszen a "virtuális kinyilatkoztatások" nem tudják pótolni a közvetlen, emberi interakciót.

Orbán Viktor az Osztrák Nemzeti Tanács elnökével folytatott megbeszélésén az Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozásának lehetséges kockázatait is elemezte.

Related posts