Kóstold meg ezt a gyümölcsöt éjfélkor, és 2025-ben csodálatos szerencse vár rád!
Részlet a Bor, mámor, Provance című filmből, amiben a szőlő meghatározó szerepet kap
Végy 12 szőlőszemet, és fogyaszd el, amikor szilveszter éjszakáján éjfélt üt az óra, ezzel pedig be is biztosíthatod, hogy a következő éved fantasztikus, boldog, egészséges és sikeres legyen. A spanyol szokásnak egy sor változata kering egymással párhuzamosan, mint például hogy tedd mindezt piros fehérneműben egy asztal alatt, hogy egészen biztosan rád találjon a szerelem. De figyelned kell arra is, hogy az összes szőlőszemet elfogyaszd egy percen belül, különben a kívánságod nem teljesül. Ezt állítólag olyannyira szigorúan értelmezi a szokás, hogy Noel Wolf szakember szerint 00:01 perckor már rágni sem szabad a gyümölcsöt.
Dr. Daniel Compora, a Toledói Egyetem professzora a Vogue-nak adott interjújában kifejtette, hogy a 12 szőlőszem szimbolikusan a következő év 12 hónapját képviseli, és mindegyik szem egy-egy kívánság megvalósulását hivatott elindítani életünkben. A babona szerint, ha nem sikerül mind a 12 szőlőszemet elfogyasztanod, akkor az elmaradt szemekhez tartozó vágyak nem teljesülnek. Michael A. Di Giovine, Ph.D., antropológia professzor szerint ez a hagyomány már körülbelül 100 éve él, hiszen a 19. század végén a jómódú spanyol családok szokásává vált, hogy új év első napján szőlőt fogyasztanak.
Ahogy az idő múlásával a hagyományok folyamatosan átalakulnak, úgy a már említett piros színű fehérneműben történő ünneplés mellett megjelent egy újabb variáció is. Ebben az esetben a résztvevő pénzt is hordoz magánál, ezzel szimbolizálva az anyagi jólétet és a bőség vonzását.
Giovine szavai arra figyelmeztetnek, hogy a hagyományok és rituálék nem természetes állapotok, hanem emberi alkotások. Az igazi értékük abban rejlik, hogy a jelenben is relevánsak maradnak, és lehetőséget adnak arra, hogy a résztvevők kapcsolatba lépjenek (akár egy elképzelt) múltjukkal. Az emberek azért ünneplik ezeket a szokásokat, mert szüleik is így cselekedtek, és így adják tovább a tapasztalataikat és értékeiket a következő generációnak, a gyermekeiknek.
Joggal merül fel a kérdés, hogy mennyire kockázatos a villámgyors falatozás olyan állapotban, amikor az ünnepi étkezést követően már nem is vagyunk éhesek. Nos, a spanyoloknak erre is van egy érdekfeszítő válaszuk: az ország különböző részein a mag nélküli gyümölcsöket szinte villámgyorsan elkapkodják, míg egyes helyeken szándékosan késleltetik a harangozást. Ez a trükk arra szolgál, hogy az emberek ne érezzék, hogy lemaradtak a szőlőevésről, és ne kelljen attól tartaniuk, hogy a nagy csemegézés közepette megfulladnak.