Fedezd fel az Egyetemkaland izgalmait – nyílt napok a Miskolci Egyetem csodálatos campusán! Itt a lehetőség, hogy bepillants a felsőoktatás világába, találkozz diákokkal és tanárokkal, valamint megismerd a különböző szakokat és programokat. Ne hagyd ki ez


A Miskolci Egyetem izgalmas nyílt napjai december 5-én és 6-án vártak minden pályaválasztás előtt álló diákot, különleges programokkal és látványos bemutatókkal. Ez a rendezvény remek lehetőséget kínált a középiskolások számára, hogy első kézből tapasztalják meg az egyetemi élet varázsát, és felfedezzék a Miskolcon kínált sokszínű képzéseket, legyen szó természet- és társadalomtudományi, jogi, gazdasági vagy egészségtudományi területekről. A diákéletet támogató ösztöndíjak mellett az érdeklődők megismerkedhettek a felújított kollégiumokkal, a sportolási lehetőségekkel, valamint a hallgatói szolgáltatások széles skálájával, amely segíti őket a mindennapokban. Az egyetemvárosi "kalandtúra" során a színvonalas oktató- és kutatóhelyek mellett a diákélet igazi színfoltjait is felfedezhették.

A pályaválasztási rendezvény második napján közös gondolkodásra invitálta a Miskolci Egyetem a fiatalok továbbtanulásában érintett észak-magyarországi középfokú iskolákat, szakképzési központokat, közintézmények és gazdasági szereplőket. Az első alkalommal megrendezett "Partnerség a tudatos pályaválasztásért" fórum fókuszában a pályaorientáció tevékenységek összehangolása mellett a fiatal értelmiségiek helyben maradásának elősegítéséről osztották meg gondolataikat a résztvevők.

A fórum nyitóbeszédében Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora hangsúlyozta, hogy az intézmény szoros kapcsolatban áll a vármegye közösségével. A legfrissebb beiskolázási statisztikák alapján egyértelmű tendencia figyelhető meg: a Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből érkező hallgatók száma folyamatosan növekszik. Ugyanakkor az összes hallgatói létszámon belül csökkenés tapasztalható, ami arra enged következtetni, hogy az egyetem már túllépett a régió határain.

Az universitas célja, hogy a fenntarthatóságra fókuszáló fejlesztésekkel és a munkaerőpiaci igényekhez alkalmazkodó képzésekkel támogassa a hallgatók jövőjét. Kiemelt figyelmet fordítunk a tanulmányi és szociális aspektusokat figyelembe vevő ösztöndíjakra, valamint a modern elvárásoknak megfelelő hallgatói szolgáltatásokra. Mindezek révén törekszünk arra, hogy erősítsük a régió megtartó erejét és hozzájáruljunk a közösség fejlődéséhez.

A rendszerváltás óta folyamatosan jelenlévő elvándorlási tendencia az értelmiség körében is érezhető, ami komoly kihívást jelent az egyetemeken túl is. E probléma megoldásának érdekében kezdeményezték az együttműködést az oktatási intézmények, a vármegye, a város és a gazdasági szektor résztvevői között, hogy közösen keressenek hatékony válaszokat és lehetőségeket a helyzet javítására.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Közgyűlés alelnöke, Dankó Dénes hangsúlyozta, hogy a szakképzési lehetőségeket fontos közelebb hozni a térség kisebb településeihez. Ez a lépés nemcsak a helyi identitás erősítését szolgálja, hanem a munkavállalók megtartásához is hozzájárulhat. Az ilyen célok megvalósítása érdekében a területfejlesztésre szánt források elosztására külön figyelmet fordítanak.

"A város fejlődése az emberi kapcsolatok és közösségek formálásával veszi kezdetét."

- fogalmazott Veres Pál, az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriumának tagja. Az egyetem a modellváltással új lehetőséget kapott, hogy hozzásegítse a térséget a magasabb hozzáadott értékű befektetések vonzásában. A magas színvonalú felsőfokú képzésen túl a versenyképes bérek, a minőségi munkahelyek, a pályakezdő fiatalok lakhatási problémáinak megoldása egyaránt olyan terület, amiben Miskolcnak, a vármegyének és az egyetemnek együtt kell gondolkodnia a regionális térben.

A fiatal értelmiség helyben tartása rendkívül összetett kihívás, amelyet a különböző érdekelt feleknek koherens módon, együttműködve kell megközelíteniük – hangsúlyozta Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Felhívta a figyelmet arra, hogy a hatékony megoldások kidolgozásához elengedhetetlen a fórum résztvevői közötti folyamatos együttműködés.

A magasabb hozzáadott értékű, minőségi munkahelyeket teremtő befektetők igényeinek teljesítéséhez a képzési háttér nyitott és rugalmas - jelezte Kiss Gábor, a Miskolci Szakképzési Centrum kancellárja. Mint mondta: folyamatban van egy online pályaorientációs felület létrehozása, amely a középiskolás diákoknak ad majd támogatást a tudásuknak és érdeklődési körüknek legmegfelelőbb képzési terület kiválasztásában.

Related posts