Elemző: Az ipar jelenleg csak stagnál, ellenben a járműgyártás terén egyértelmű jelei mutatkoznak az újjáéledésnek.

Az áprilisi kedvezőbb adat inkább volt a kivétel, mint a szabály, a hazai ipari termelés stagnál, a februári és a márciusi szintet hozza, ami egyértelműen azt jelzi, hogy a termelés "megrekedt" - mondta az InfoRádióban Regős Gábor. A Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza ugyanakkor kitért a pozitívumokra is: a számítógépgyártás mellett immár a járműgyártás is tartósan jól teljesít.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb statisztikái szerint 2023 májusában az ipari termelés volumene 2,6%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Érdemes megjegyezni, hogy a munkanaphatástól megtisztított index azonos az eredeti, kiigazítatlan adatokkal. A szezonálisan és munkanapokkal kiigazított számok alapján megállapítható, hogy az ipari kibocsátás májusban 1,3%-kal volt alacsonyabb, mint az azt megelőző hónapban.
Regős Gábor a KSH jelentését értékelve az InfoRádióban elmondta: nem okozott nagy meglepetést, hogy áprilishoz képest csökkent az ipari teljesítmény, ugyanis az év negyedik hónapja a vártnál is erősebb adatokat produkált. A visszaesés mértéke viszont nem túl kedvező, hiszen éppen csak meghaladja a vonatkozó adat a februári és a márciusi számokat.
A Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza, Regős Gábor, a KSH-hoz hasonlóan kiemelte, hogy az élelmiszeripar és a villamos berendezések gyártása terén is kedvezőtlenek a mutatók. Különösen aggasztó a helyzet a villamos berendezések esetében, ahol "tartós szenvedés" tapasztalható, ami az akkumulátorgyártás terjedése miatt kifejezetten hátrányos a hazai ipari termelés szempontjából. Regős Gábor hangsúlyozta, hogy bár az ágazatban jelentős beruházások valósultak meg, és a gazdaságpolitika is az akkumulátorgyártás fellendülésére épít, a jelenlegi adatok egyelőre nem támasztják alá ezeket az optimista várakozásokat.
Az élelmiszeripar gyengélkedését sem tartja váratlan fejleménynek, miután a keddi külkereskedelmi adat mintegy tízszázalékos exportvisszaesést mutatott, ami előrevetítette, hogy a májusi termelési teljesítmény sem lesz acélos. A közgazdász szerint
Mindez elsősorban a hatékonysági problémákra vezethető vissza, de további nehézséget jelent, hogy a mezőgazdaság teljesítménye sem mindig kielégítő.
Ez a jelenség összefügg a száj- és körömfájás következményeivel, illetve a változékony időjárási körülmények hatásaival.
Örömteli hír, hogy a jármű- és számítógépgyártás terén növekedés tapasztalható a termelési volumenben. Regős Gábor rámutatott, hogy a járműgyártás hosszú időn keresztül kihívásokkal küzdött, de az utóbbi hónapokban folyamatosan javuló teljesítményt mutat, ami mindenképpen biztató kilátásokat jelent a jövőre nézve. A számítógépgyártás pedig továbbra is a stabilan teljesítő ágazatok közé tartozik, és az eddigi trendeknek megfelelően folytatja útját.
A Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza, Regős Gábor, az összegzett adatok tükrében megjegyezte, hogy április hónap inkább egy kivételes eset volt, mintsem a normál trend része. Megállapítása szerint a hazai ipari termelés stagnálásának jeleit mutatja, és a februári, valamint márciusi szinthez képest nem mutat lényeges változást, ami arra utal, hogy a termelés jelenleg megrekedt. Pozitívumként emelte ki, hogy nem tapasztalható jelentős visszaesés, viszont a szakértő szerint még időre van szükség ahhoz, hogy az ipar újra a magyar gazdaság motorjává váljon; jelenleg inkább visszahúzó tényezőként funkcionál.