Emlékek megőrzése és felidézése
Nyolcvan éve, 1945. január 27-én szabadították fel az auschwitzi koncentrációs tábort, mely a legnagyobb és leghírhedtebb volt mind közül. A Vörös Hadsereg katonai műveletével körülbelül hétezer ember számára ért véget a pokol. A haláltábor felszabadításának napját 2005-ben az ENSZ közgyűlése a holokauszt nemzetközi emléknapjává nyilvánította. E napon Hosszúfaluban és Lendván koszorúzással és programokkal emlékeztek meg az emberiség legsötétebb időszakának áldozatairól, köztük az elhurcolt muravidéki zsidóságról.
Január 27-én - napra pontosan nyolcvan évvel az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadítása után -, a holokauszt nemzetközi emléknapján koszorúzással emlékeztek a tragikus esemény áldozataira a hosszúfalui zsidó temetőben.
A megemlékezés koszorúit a holokauszt áldozatainak emlékművénél Borut Pahor, a Szlovén Köztársaság korábbi elnöke, Danijel Krivec, a Szlovén Köztársaság Országgyűlésének alelnöke, Kelemen Gertrud, Magyarország lendvai főkonzulja, Magyar János, Lendva Község polgármestere és Vida Törnár Judit, a Lendva Községi Magyar Nemzeti Önkormányzati Közösség alelnöke helyezte el. Az eseményen részt vettek a szlovéniai zsidók magasrangú képviselői is. A rövid főhajtást bús zeneszó kísérte Koša Péter előadásában.
A lendvai és a régióbeli zsidók deportálása 81 évvel ezelőtt, 1944. április 26-án reggel öt órakor vette kezdetét, fél órát kaptak, hogy összecsomagoljanak és felkészüljenek az ismeretlenbe való távozásra. Az éjszakát a Lendvai Zsinagógában töltötték, majd onnan április 27-én a muraszombati és a lendvai zsidókat vonattal Csáktornyára szállították. A letartóztatott muraközi zsidókkal együtt közel 680 személyt, köztük 112 lendvai zsidót Nagykanizsára, majd onnan Auschwitzba szállítottak. Lendva a deportálás során elveszítette polgárságának egy jelentős részét.
Az európai zsidó holokauszt áldozatainak számát a különféle becslések öt- és hatmillió közé teszik. Az auschwitzi koncentrációs tábor, mely a legnagyobb és leghírhedtebb volt mind közül, 80 évvel ezelőtt - 1945. január 27-én - szabadult fel. A napot - január 27-ét - az ENSZ közgyűlése 2005-ben a holokauszt nemzetközi emléknapjává nyilvánította.
A megemlékezési programsorozat részeként a Lendvai Galéria-Múzeum január 25-én egy különleges kiállítást rendezett "A háború előtti muravidéki neológ zsidó közösség könyvöröksége - Imakönyvek és szertartási könyvek, valamint tulajdonosaik" címmel a Lendvai Zsinagógában. A tárlatvezetést Boris Hajdinjak, a Zsidó Kulturális Örökségközpont Maribori Zsinagóga igazgatója tartotta, és az esemény zenei részét a Lendvai Zeneiskola tehetséges tanárai, Šnofl Aleksander (hegedű) és Vočanec Jure (zongora) színesítették. A zsinagógában ezen kívül a Lendvai Kétnyelvű Középiskola diákjai is részt vettek egy emlékórán, ahol a múlt tragikus eseményeivel ismerkedtek meg. A program sorozatot Bogdan Sečnik Tatjana "Fürst Erika és az auschwitzi koncentrációs tábor emlékére" című előadása gazdagította, melyre a KKSZ helyiségeiben került sor. E rendezvények célja nem csupán a múlt megidézése volt, hanem a közösségi emlékezet és a kulturális örökség ápolása is.