Eurómilliós büntetést szabott ki a Versenytanács egy gyógyszergyártóra, mivel a vállalat nyomást gyakorolt a fogyasztókra, hogy a költségesebb termékét válasszák.


A Versenytanács bejelentette, hogy 128 470 123 lej (25,81 millió euró) bírságot szabott ki az osztrák Boehringer Ingelheim RCV Gmbh & Co KG cégre, mert visszaélt a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) kezelésére szolgáló gyógyszerek romániai piacán megszerzett erőfölényével.

A versenyhatóság megállapította, hogy a Boehringer Ingelheim RCV Gmbh & Co KG a 2017 és 2021 közötti időszakban akadályozta a Spiriva generikus, azaz olcsóbb gyógyszer piacra lépését, és a betegeket inkább a Spiolto Respimat felé terelte, amely egy innovatív, bonyolultabb és költségesebb készítmény.

A korábbi terápiás irányelvek és az országos protokoll alapján nem minden COPD-s páciens számára tekintették a duális terápiát, vagyis a komplexebb gyógyszer alkalmazását elsődleges kezelési lehetőségnek. Néhány beteg esetében a Spiriva, illetve annak generikus változata, mint monoterápiás kezelés, volt az első ajánlott gyógymód.

Az osztrák vállalat aktívan alkalmazott kommunikációs és promóciós taktikákat az orvosok befolyásolására, hogy előnyben részesítsék a Spiolto Respimat felírását. Ezzel a vállalat szándéka az volt, hogy akadályozza a Spirivához hasonló konkurens generikus gyógyszerek eladását, és a Spiriva által generált bevételeket az új Spiolto Respimatra terelje. Ezt a hatóságok közleménye is megerősíti a News.ro híroldalon.

Mindkét gyógyszert 50 százalékban téríti az egészségbiztosító, a különbözetet a betegek fizetik.

"Az a gyakorlat, amely a vállalatot arra ösztönözte, hogy egy komplexebb és költségesebb gyógyszer korai felírását támogassa, bizonyos betegeket arra kényszerített, hogy magasabb árat fizessenek egy olyan termékért, amely nem feltétlenül volt számukra indokolt. Ezzel párhuzamosan az új készítményre elkülönített költségvetésből az állam több betegnek biztosíthatott volna generikus gyógyszereket" - nyilatkozta Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke.

A vizsgálatot többek között a hatóság által üzemeltetett online platformra benyújtott bejelentések alapján kezdték meg. Ezen a felületen az állampolgárok névtelenül jelezhetik, ha szerintük versenytörvényt sértő események történnek. A platform elérhetősége az alábbi linken található.

A Versenytanács döntéseit az adóhatóság valósítja meg.

Related posts