Exkluzív betekintés: részt vettünk a német kancellár titkos kampányzáró rendezvényén.

Németországban vasárnap előrehozott parlamenti választásokat tartanak. Helyszíni riportunk Potsdamból, ahol sikerült bejutnunk Olaf Scholz helyieknek tartott kampányzárójára, és még SPD-s szőlőcukrot is kaptunk. Szóba került többek között az ukrajnai háború, a nyugdíjak és az elszálló albérletárak.
Németország szinte megbénult a választások előtti napokban, mivel a helyi Verdi szakszervezet által hirdetett általános közlekedési sztrájk hatása hat tartományra terjedt ki. Érdekes módon Berlin nem volt az előre meghatározott helyszínek között, de a főváros tömegközlekedési vállalatának (BVG) dolgozói önként vállalták, hogy csatlakoznak a munkabeszüntetéshez. Ennek következtében Berlin teljes tömegközlekedése leállt, jelentős zűrzavart okozva a városban.
Szerencsére a németországi előre hozott választás előtti napra nem a fővárosba, hanem az ahhoz közeli Potsdamba indultam a berlini reptérről - oda rendben indultak a vonatok -, a hivatalban lévő szociáldemokrata kancellár, Olaf Scholz ugyanis a potsdami Schinkelhalléban tartotta szombati kampányzáró programját.
Most azonban nem a vízen, hanem a szárazföldön kellett megcsillogtatnia tudását: saját választókerületében találkozott a környékbeliekkel, és válaszolt a másnapi nagy megmérettetés előtt a rázúduló kérdésekre.
Nem meglepő, hogy a kancellárjelöltek az utolsó pillanatokban is harcba szállnak a választók szimpátiájáért, hiszen Németországban most mindenki izgatottan várja a következő nap eseményeit. Az emberek a változás reményében élnek, és sürgetően keresnek megoldásokat a sokakat érintő problémákra. Az utolsó kampánybeszédek kiemelt jelentőséggel bírnak, hiszen a legfrissebb közvélemény-kutatások alapján a választásra jogosult 18 év felettiek körében körülbelül egy ötöd még mindig határozatlan a voksával kapcsolatban.
A Schinkelhalle kiváló választás a helyszín szempontjából, hiszen Potsdam egyik leggyönyörűbben felújított, történelmi hangulatú rendezvényhelyszíne. A szervezők az előzetes jelentkezések alapján e-mailben javasolták, hogy érdemes már két órával a program kezdete előtt érkezni, így biztosítva, hogy mindenki kényelmesen és időben be tudjon lépni.
Miközben a potsdami napfény ragyogása mellett lépkedek a célom felé, a belvárosban az emberek csoportokba verődve beszélgetnek, és a péntek esti berlini késeléses támadás részleteit boncolgatják. Az utcákon a hangulat feszültséggel teli, ahogy a friss események árnyéka még mindig ott lebeg a levegőben.
Egy spanyol turistát késeltek meg a berlini Holokauszt-emlékműnél. (Az elkövetőt, aki egy szír menedékkérő, el is fogták - a szerk.) A helyzet most Németországban tényleg pattanásig feszült, mindenki azt szeretné, ha béke, nyugalom, rend és biztonság lenne.
A belső térben a jazz dallamai ringatják a légkört, miközben az előtérben alapos átvizsgálásnak vetik alá az összes újságírót, fotóst és kameramannt. Kutyák szimatolják át a felszereléseket, a biztonsági intézkedések rendkívül szigorúak. Két kollégámmal, egy lengyel és egy osztrák úrral, összenézünk és meglepetten tapasztaljuk, hogy a 600 fős kapacitású teremben mindössze 100-150 embert engednek be, a sajtósokat is beleszámítva. Az esemény exkluzivitása szembetűnő!
SPD felirattal ellátott szőlőcukrot, szőlőzsírt, valamint Scholz aláírásával díszített képeslapokat osztanak szét.
A lengyel kollégám mellette egy kissé savanyú arccal jegyzi meg, hogy bezzeg tegnap a CDU háttérbeszélgetésén igazi gasztronómiai lakoma zajlott: az asztalok roskadoztak a különféle snackektől, szendvicsektől, salátáktól, nem is beszélve a hideg és meleg ételekről. A sör és pezsgő bőven folyt, és biztosan holnap is folytatódik a mulatozás a nagy győzelem örömére. Közben ő izgatottan készül Berlinbe, a CDU eredményvárójára.
A mellettem helyet foglaló osztrák Kurier újságíró a választások estéjén az AfD támogatói felé fordítja figyelmét – a legfrissebb becslések alapján ez a párt jelenleg 21 százalékon áll.
A zene hirtelen elcsitul, és a színpadra lép a lelkes SPD-szavazók által körülvett beharangozó kisfilm, amely az esemény hangulatát teremtette meg. Ezt követően a kancellár áll a közönség elé, hogy válaszoljon a kérdésekre. Először azonban megosztja velünk a kampányidőszak során már hallott gondolatait. A beszédét az ukrán háborúval és az oroszok szerepével kezdi, egyértelműen a Holokauszt sötét időszakához hasonlítva a történéseket. "A háborúnak mielőbb véget kell vetni, Ukrajnának joga van ahhoz, hogy önálló és szuverén nemzetként létezzen" - hangsúlyozza a kancellár. Rámutat, hogy Európának és Németországnak nem szabad magára hagynia az ukrán népet.
Majd az AfD-re tér át, amiről kerek-perec kijelenti (ezt sem először halljuk tőle), hogy semmilyen együttműködés nem képzelhető el vele a Bundestagban.
Ezt követően a nyugdíjasok nehézségeiről, valamint a nyugdíjalapok helyzetéről faggatják a kancellárt. Scholz válaszában hangsúlyozza, hogy 46 millió munkavállaló felelős a nyugdíjrendszer stabilitásáért az országban. Ugyanakkor elismeri, hogy a nyugdíjak növekedése valóban lassabb ütemben történik, mint a béreké – és ezen sürgősen változtatni szükséges. Emellett fontos, hogy az emberekben felmerülő jövőbeli bizonytalanságokat is eloszlassák.
A Potsdamot és vonzáskörzetét sújtó súlyos szakemberhiány, különösen a szakképzett tanárok terén, egyre nagyobb aggodalmat kelt. A kérdezők egyértelműen a megfelelő végzettséggel rendelkező pedagógusok hiányára hívják fel a figyelmet. Scholz ezzel kapcsolatban hangsúlyozza, hogy a jövő nemzedékének képzése alapvető fontosságú, ezért az SPD helyi programjában is kiemelt szerepet kapott egy új tanárképző iskola létrehozása, amely sürgős lépést jelent a probléma megoldásában. E téma különösen sürgető, hiszen a közeljövőben nyugdíjba vonul az a tanárgeneráció, amelynek pótlására sok helyen még nem találni megfelelő utódokat.
Megújuló energiaforrásokról, szél- és napenergia fejlesztésről, villamosenergia-hálózat bővítéséről is kérdezik Scholzot, aki egyetért azzal, hogy e téren még bőven van mit tenni.
Egy frissen végzett jogász, aki egyiptomi gyökerű, szintén szeretné feltenni kérdéseit a kancellárnak. Ám az elején elutasítja a kancellár, mivel a jogász angolul próbálkozik. Később azonban kiderül, hogy ő is Potsdamban él, csupán eddig nem találta meg a helyét, ahol elismernék a diplomáját. Elmondja, hogy egyiptomi származása miatt nehezen boldogul a munkaerőpiacon, és a kitoloncolás réme is a mindennapjait árnyékolja be.
Scholtz kifejti, szükség van az olyan képzett szakemberekre, amilyen ő. Aki, teszi hozzá, egyáltalán nincs egyedül, hiszen Németország mintegy ötöde olyan bevándorló, aki békét, nyugalmat keres itt, ami a hazájukban nincs meg. "A jó és biztonságos jövő mindannyiunk érdeke - erről kell gondoskodnunk, ezért dolgozunk", teszi hozzá Olaf Scholz.
A beszélgetés fókuszában a lőszergyártás, fegyverkezés, a NATO, valamint a hadászati eszközök finanszírozása áll. A kancellár hangsúlyozza, hogy az államadóssággal kapcsolatban fontos szem előtt tartani, hogy a világhatalomra törő Egyesült Államok jelenleg a GDP-hez viszonyítva 124 százalékra emelte államadósságát, míg Németország esetében ez az arány 60 százalék alatt van. Ekkor Scholz provokatívan megkérdezi: Ki is halad valójában rohamléptekkel a totális csőd felé?
A társadalmat közvetlenül érintő témák, mint például a vasúti és buszjáratok fejlesztése, a városi tömegközlekedés kihívásai és a finanszírozási kérdések, valamint a jegyek és bérletek árának emelkedése, mind fontos diskurzusokat generálnak.
Ezzel kapcsolatban a kancellár kiemeli: "Most annyi pénzt költünk a városi tömegközlekedés finanszírozására, amennyit még soha, de ez sem elég." Majd szintén a közlekedés apropóján szóba kerülnek az elektromos meghajtású járművek. A kancellár reméli, hogy hamarosan teret nyernek az olcsó, megfizethető árú elektromos modellek - mert csakis ez lehet a jövő.
A lakásbérleti díjak folyamatos emelkedése egyre aggasztóbb problémát jelent, és elengedhetetlen, hogy minden lehetséges eszközt bevetve harcoljunk a csökkenésükért. A valóság az, hogy sok helyen a lakások ára már szinte elérhetetlen magasságokba szökött, ami súlyosan érinti az emberek életminőségét. Lakhatásra ugyanis mindenkinek szüksége van, és ezt méltányos, elérhető körülmények között kell biztosítani. A közösségünk jövője érdekében sürgető lépéseket kell tennünk ennek érdekében.
A potsdami kampányzáró esemény előtt Olaf Scholz fő riválisával, a CDU kancellárjelöltjével, Friedrich Merz-cel csapott össze a tévék kamerája előtt. Itt többek közt az is szóba került, hogy míg Scholz lelkesen evez, addig Merz megszerezte a pilótaengedélyt, és vezethet repülőt, amatőr pilótaként.
A szócsata során Merz szellemesen megjegyezte a kancellárnak, hogy ő bizony nem félne beülni egy olyan kétevezős hajóba, aminek Scholz a kormánya mögött ül, hiszen jól tud úszni. Persze, a biztonság kedvéért azért egy mentőmellény is lenne rajta, hogy minden eshetőségre felkészüljön. Scholz nem maradt adós a válasszal, és ironikusan reagált: ő is szívesen beszállna egy olyan repülőgépbe, aminek Merz a pilótája, "de csak abban az esetben, ha a pilótaengedélye nem csak papíron létezik, hanem valódi tudás is áll mögötte."
A jelenlegi közvéleménykutatások tükrében nem tűnik valószínűnek, hogy Merz és Scholz közös útra lépne, de hétfő reggelre már többet tudhatunk meg a helyzetről.