Ez a legutolsó lehetőségünk! A mezőgazdaságban már közelednek a biológiai megoldások.


A növények természetes alkalmazkodóképességének túl gyors a változás.

A Syngenta legfrissebb elemzése rávilágít, hogy a jövő növénytermesztésében egyre inkább középpontba kerülnek a biológiai kezelések. A vállalat szakértői szerint ezek a biológiai készítmények kulcsszerepet játszanak a növények támogatásában, különösen olyan kritikus helyzetekben, mint a szélsőséges időjárási körülmények – például hőség, aszály vagy hideg – kezelése és a negatív hatások csökkentése.

Világviszonylatban a biológiai alapokon nyugvó készítmények felhasználása 4,5%-kal dinamikusabban növekszik a hagyományos növényvédelmi termékekhez képest. Főként a biostimulátorok és a tápanyag-hasznosulást segítő anyagok iránt nő a kereslet. Magyarországon az ilyen készítmények felhasználási aránya a szántóföldi körülmények között egyelőre kisebb, míg a zöldség- és gyümölcskultúrákban a felhasználásuk már jóval általánosabb, áll a Syngenta elemzésében.

A biológiai megoldások alkalmazása terén a vezető szerepet azok az országok töltik be, ahol a zöldség- és gyümölcstermesztés dominál, és ahol a klímaváltozás következményeként már szükségessé vált a vízkímélő technológiák bevezetése. A szántóföldi környezetben a biostimulátorok használata különösen a mediterrán térségben, például Olaszországban és Görögországban, már elismert technológiai megoldásnak számít, hiszen ezen területek korábban észlelték a klímaváltozás hatásait, ráadásul azok intenzitása is jelentős volt. A biológiai növényvédelem terén számos régióban figyelhetjük meg a fejlődő technológiákat; kiemelkedő példa erre az afrikai országok kukoricatermesztésének kihívásai, ahol az aflatoxint termelő gombafajok ellen folytatott küzdelem különösen sürgetővé vált – mondta el Dr. Nagy Viktor, a Syngenta biológiai termékmenedzsere.

Szántóföldi környezetben a biostimulátorok használata Európában már a technológiai újítások egyik meghatározó elemévé vált - Fotó: Syngenta

A jövőben várhatóan jelentős növekedés lesz a biológiai megoldások iránti keresletben Európában. Az Európai Unió agrárpolitikája a fenntartható gazdálkodás irányába kívánja terelni a termelőket, célul tűzve ki, hogy 2050-re 50%-kal több fenntartható módon előállított élelmiszer-alapanyagot kell biztosítani. A fogyasztói igények folyamatosan változnak, és a vásárlók egyre inkább a környezetbarát, fenntartható forrásokból származó élelmiszereket keresik, ennek fontossága a jövőben még tovább nőhet. A termelők is egyre tudatosabban figyelnek a talaj védelmére és egészségére, valamint a növények igényeinek precíz kielégítésére. Továbbá, a gazdálkodók kihasználják az Agrár Ökológiai Program által kínált lehetőségeket, például a mikrobiológiai és növénykondicionáló készítmények alkalmazásával elérhető extra támogatásokat is.

Cikkünk folytatódik az ajánló alatt: Fedezze fel a műtrágya-megtakarítás új dimenzióját a Kverneland Optima PUDAMA segítségével! Hirdetés.

Együttműködés, ami valódi megoldást kínál az agrárium kihívásaira Hirdetés

Ha érdekel ez a pályázati lehetőség, ne habozz, keresd fel a falugazdászokat! Ők hasznos információkkal és támogatással tudnak segíteni!

Alkatrész beszerzés akár már 14 óra alatt? Nézd meg, mennyire könnyedén megoldható! Hirdetésünk most a segítségedre siet!

Fertőzésveszély napraforgóban! Hirdetés

Milliárdos veszteségeket generál, és szinte minden évben megjelenik. Hirdetés.

Hogyan optimalizáld a talajművelést? Hirdetés

Már 400 ezer hektáron bizonyított, és te kipróbálhatod ingyen! +VIDEÓ Hirdetés

Dr. Nagy Viktor véleménye szerint hazánkban a legnagyobb kihívást a növekvő időjárási szélsőségek jelentik, amelyek már egyre inkább megszokottá válnak. A növények nem tudnak elkerülni a környezeti stresszfaktorokat, ezért minden védekezési mechanizmusuk élettani és biokémiai alapokra épül. Azonban a növények természetes alkalmazkodó képessége nem képes lépést tartani a gyorsan változó környezeti feltételekkel, ezért külső segítségre van szükségük. A biológiai megoldások révén a növényekben rejlő védekező mechanizmusok megerősíthetők, így ellenállóbbá válhatnak a környezeti stresszel szemben. Ahhoz, hogy a biológiai készítmények hatékonyan működjenek, elengedhetetlen, hogy mi magunk is alkalmazkodjunk. Fontos megértenünk a növények sajátos igényeit, és egyedi, célzott megoldásokat kidolgozni számukra. Ez a folyamat kétségtelenül nem könnyű feladat, és a gazdák mellett a gyártó cégek együttműködését is igényli, sok tanulással és tapasztalattal a háttérben. Ha azonban a megfelelő időben és a megfelelő készítményekkel végezzük el a kijuttatást, az hosszú távon megtérülő befektetést jelenthet.

Vezető agrárpiaci szereplőként a Syngenta eltökélt abban, hogy a fogyasztók számára olyan élelmiszert tudjanak a gazdálkodók előállítani, amely biztonságos és valamennyi fogyasztói elvárásnak eleget tesz. A vállalat nem titkolt szándéka, hogy a világ és hazánk vezető szereplőjévé váljon a biológiai termékek szegmensében, és tudással, tapasztalattal, a termelők edukációjával hozzájáruljon egy fenntarthatóbb gazdálkodáshoz - írja a cég, amelynek portfóliójában jelenleg 30 termék elérhető. A fejlesztések a biostimuláció és környezeti stressz okozta károk mérséklése, a talajegészség megóvása és javítása, a tápanyag- és vízhasznosítás hatékonyságának növelése és a biológiai növényvédelem hatékonyságának javítása érdekében zajlanak. A készítmények kutatása terén nagy hangsúly helyeződik az úgynevezett alapkutatási szakaszra. A növények bonyolult biokémiai szabályozásának sok szegmense máig ismeretlen a tudomány számára. Ezen növényélettani folyamatok kutatása, megismerése elsődleges prioritás - közölték.

A Syngenta Biológiai Megoldások olyan termékeket foglal magába, amelyek a növények speciális igényeire egyedi megoldást tudnak kínálni. Megtalálhatók köztük biológia növényvédőszerek (Taegro), tápanyag-hasznosulást segítő biostimulátorok (Vixeran), klasszikus, kipermetezhető biostimulátorok (Megafol, Quantis, Isabion, YieldOn, Viva stb.), biostimulátor csávázószer (Epivio Energy) és vannak termésnövelő anyagok (Boroplus, MicroNP) is - áll a közleményben.

A Syngenta Biológiai Megoldások között kiemelt szerepet kapnak a biostimulátor készítmények, melyek elsődlegesen a környezeti stressz által okozott károk csökkentésére szolgálnak. Ezek a termékek támogatják a csírázás korai szakaszában a növények erőteljes fejlődését, és hatékonyan segítenek kezelni a vegetáció során fellépő szárazságot, hőstresszt, valamint a hideg- és fagyhatásokat. Továbbá, a mechanikai sérülések – mint például jégverés, szélviharok vagy homokviharok – következtében bekövetkező károk gyors regenerálódását is elősegítik. A biostimulátorok alkalmazása így hozzájárul a növények fő termésképződési időszakaiban a hozam és a minőség javításához.

A termésnövelő készítmények széles választéka áll rendelkezésre, amelyek a különböző növénykultúrákhoz igazodva, például starter-, öntöző- vagy lombtrágyaként alkalmazhatók. Ezeknek a készítményeknek az összetétele szorosan összefonódik az adott növény fejlődési szakaszaival és aktuális tápanyagigényeivel. Vannak olyan termékek, amelyek kifejezetten a szántóföldi kultúrák számára készültek, míg mások sokoldalúbbak, így többféle növény esetében is hatékonyan alkalmazhatók – a szántóföldektől kezdve az ültetvényeken át, egészen a zöldségfélékig. Ráadásul a Syngenta Biológiai Megoldások révén még dísznövényeink is részesülhetnek a szükséges támogatásban. Fontos azonban, hogy a gazdák mindig az adott kultúrához és a konkrét problémához legjobban illeszkedő terméket válasszák, és a kijuttatás időpontját szakértői ajánlások szerint határozzák meg – hangsúlyozza a Syngenta legfrissebb sajtóközleménye.

Indexkép: Syngenta A Syngenta egy globális vezető szereplő a mezőgazdasági innováció és fenntarthatóság terén. Célja, hogy támogassa a gazdálkodókat a termelési hatékonyság növelésében, miközben figyelembe veszi a környezeti szempontokat is. A vállalat különféle növényvédelmi és vetőmag megoldásokat kínál, amelyek segítik a termelők munkáját az éghajlatváltozás és a globális élelmiszerigény növekedése közepette. A Syngenta elkötelezett amellett, hogy a mezőgazdaság fenntartható fejlődését elősegítse, és hozzájáruljon a globális élelmiszerbiztonsághoz.

Related posts