Feltűntek a csillagok az égen, de a látvány meglepte őket.

A tavaszi csillagséta programjának kezdetén az Őrségi Nemzeti Park egyik vezető munkatársa előadást tartott a kultúrházban, bemutatva a Csillagséta a nemzeti parkban elnevezésű magyar kezdeményezés előzményeit. Szőce már második alkalommal csatlakozott e különleges programhoz. Károly Lajos amatőrcsillagász, a helyi csillagvizsgáló irányítója, betekintést nyújtott a jelenleg folyamatban lévő fejlesztésekbe. A jövőbeni tervek szerint nyáron nyitják meg a szakmai könyvtárukat, amely új lehetőségeket kínál a csillagászat iránt érdeklődők számára.
Tavaszi csillagsétánk a Földön: felfedezések és álmok ölelésében Ahogy a tavasz első fényei beragyognak, a természet újjáéled, és a csillagok fénye is egyre ragyogóbbá válik. E varázslatos időszakban nemcsak az éjszakai égbolt csillagait csodálhatjuk meg, hanem a Föld csodáit is felfedezhetjük. Képzeljük el, ahogy egy kellemes estébe nyúló sétát teszünk, miközben a fák újra zöldellnek, a virágok bontogatják szirmaikat, és a levegő tele van frissességgel. A csillagok, mint apró gyémántok, ragyognak a sötét háttér előtt, és hívogatnak minket, hogy merüljünk el a természet szépségében. A sétánk során a csillagok mesélnek nekünk: a Kos, a Bika, és a Nyilas csillagképei egy-egy történetet idéznek fel, míg a földön lépkedve felfedezzük a tavaszi virágok sokszínűségét. A rét zöldje, a virágok színes pompája és a csillagok fénye együttes varázsa elénk tárja a világ csodáit. Ez a tavaszi csillagséta nem csupán a felfedezésről szól, hanem arról is, hogy megálljunk egy pillanatra, és élvezzük a természet ajándékait. A Földön maradva, de mégis a csillagok között járva, egyedi élményeket gyűjthetünk, amelyek örökre velünk maradnak.
Kocsis Antal, az amatőrcsillagászat lelkes képviselője és a Balaton Csillagvizsgáló szakmai vezetője, lebilincselő előadásában a csillagos égbolt csodáiról mesélt. Részletesen bemutatta, hogyan lehet még egy egyszerű vadásztávcső segítségével is lenyűgöző élményeket szerezni a Hold felfedezése során. A rendezvényen hat amatőrcsillagász osztotta meg tudását, így a közönség kérdéseire közösen válaszoltak, gazdagítva a diskurzust. Az érdeklődők nemcsak a Hold rejtelmeiről, üstökösök látványáról és bolygók felfedezéséről hallhattak, hanem betekintést nyertek az űrkutatás technikai aspektusaiba is. Szó esett a Marsra szállás izgalmairól és a légkörben izzó műholdak környezetre gyakorolt káros hatásairól is, így a résztvevők széles spektrumú tudásra tehettek szert.
Az előadás befejezése után a Szőcei Csillagvizsgálóban egy különleges csillagászati bemutatót és távcsöves megfigyelést terveztek, de sajnos az időjárás nem volt a legkedvezőbb, és a felhők eltakarták az égboltot. A látogatók azonban így sem maradtak élmények nélkül, hiszen lehetőségük nyílt felfedezni a csillagvizsgáló lenyűgöző eszközeit.