A görög turistaparadicsomban továbbra is megérkeznek a földrengések, amelyek új kihívások elé állítják a helyi közösséget és a látogatókat egyaránt - számol be a Világgazdaság.

Szantorini 16 ezer fős lakosságának kétharmada távozott a szárazföldre, mert a szigeteken folyamatosak a néhány percenkénti kisebb földmozgások. A szakértők nem tudják meghatározni, hogy a Szantorini és Amorgósz sziget közötti szeizmikus tevékenység egy erősebb földrengés előfutára, vagy csak része a hónapok óta tartó, mérsékelt intenzitású földmozgásoknak.
Az éjszaka folyamán is folytatódott a szeizmikus tevékenység az Égei-tenger középső részén elhelyezkedő Kükládok szigetcsoporton, Szantorini és Amorgósz között. Reggel a Richter-skála szerinti 4,8-es erejű földrengés rázta meg a területet. A hosszan tartó aktivitás miatt Szantorinin rendkívüli állapotot hirdettek, a rendőrség és a tűzoltóság erőit pedig megerősítették - írja a Kathimerini.
A sziget 16 ezer lakosának kétharmada elhagyta otthonát, hogy a szárazföldön keressen menedéket, mivel az utóbbi időben folyamatosan kisebb földrengések rázkódtatták meg a területet. A hatóságok sürgősségi terveket készítenek elő, hogy felkészüljenek arra az eshetőségre, ha az elmúlt napok több száz enyhe rengése egy jelentősebb földmozgással folytatódna. Görögország egy seismológiai szempontból aktív régióban helyezkedik el, ahol a földrengések gyakoriak, de az intenzíven ismétlődő rengések viszonylag ritkák.
A földrengések előrejelzése tudományos módszerekkel lehetetlen, a szakértők nem tudják véglegesen meghatározni, hogy a Szantorini és Amorgósz sziget közötti szeizmikus tevékenység egy erősebb földmozgás előfutára, vagy csak része a hónapok óta tartó mérsékelt intenzitású földrengéseknek.
Az utazók gyakran elkerülik a tömeg turisták által kedvelt helyeket.
A hatóságok a héten számos partvidéki területet lezártak, és elrendelték az északi szigetek iskoláinak egyhetes szüneteltetését. Szantorinin a nyilvános rendezvények tartása szigorúan tilos, továbbá a sziget fő turisztikai látványosságait jelentő sziklák látogatását is megakadályozták. Az elmúlt hét vége óta több ezer helyi lakos és turista hagyta el Szantorinit, miután a térséget 3-5 közötti erősségű földrengések rázkódták meg.
A komp- és légitársaságok extra hajókat és repülőgépeket állítottak forgalomba, hogy megfeleljenek a megnövekedett utazási igényeknek. A földrengések eddig nem jártak sérülésekkel vagy jelentős károkkal. A hatóságok bejelentették, hogy megfigyelőik fokozódó vulkanikus aktivitást észleltek a Szantorini kalderában, azonban a tudományos közösség hangsúlyozta, hogy ennek a jelenségnek nincs összefüggése a földrengésekkel.
Szerintük a szigettől északkeletre folyó szeizmikus aktivitás miatt aligha tör ki a térség két tűzhányója. Érdemes megemlíteni, hogy Szantorini környékén a sziget vulkánjának látványos kráterén kívül a tenger felszíne alatt további vulkánok is vannak, valamint több tektonikus lemez is találkozik, amelyek mozgásaikkal erős földrengéseket okozhatnak.