Fényképeken a négyhetes ikrek! Büszkeség tölti el most Nyíregyházát - Startlap Utazás
A Nyíregyházi Állatparkban egy tízéves, gondos és átgondolt tenyésztési program révén sikerült növelni a szumátrai tigrisek számát. Az alábbi képeken a négyhetes ikrek láthatók, akik már most elbűvölőek és játékosak.
A Nyíregyházi Állatparkban nem mindennapi esemény történt: szumátrai tigris ikerpár jött világra! E különleges esemény nem csupán a látogatók számára jelent örömet, hanem a világ egyik legnagyobb ritkaságának, a szumátrai tigris alfajának megőrzését is szolgálja. Az ikrek születése egy európai összefogás gyümölcse, amelynek hátterében egy tízéves, gondos tenyésztési program áll. Az állatpark igazgatója kedden osztotta meg a hírt az MTI-vel, és ezzel a sóstógyógyfürdői létesítmény még inkább felértékelődött.
Gajdos László emlékeztetett arra, hogy a park 2015 óta fáradhatatlanul keresi az "ideális tigrispárt" a tenyésztés céljából. Ennek érdekében több európai állatkertből hoztak be nőstényeket. Az eddigi próbálkozások során sajnos előfordultak vetélések és halva születések is, de most végre jó hírről számolhatunk be: a 2010-ben született, Gio névre keresztelt hím és négyéves Sabah nászából egészséges ikrek látták meg a napvilágot.
A most négyhetes hím kölykök a karanténidőszak leteltét követően kedden estek át életük első orvosi vizsgálatán - ismertette Gajdos László. Elmondta, ennek során az állatorvosi team az általános állapotfelmérés mellett egyedi azonosítóval látta el az állatokat, emellett az 5, illetve 4,6 kilogramm súlyú kölykök megkapták az első vakcinájukat és féreghajtójukat.
Az igazgató megosztotta gondolatait,
a szaporulat azért is különleges, mert nem csak a világ egyik legritkább tigrisalfaja a szumátrai, de a világ egyik legritkább állata;
Míg az óriáspandák vadon élő populációja körülbelül 2000-3000 egyedből áll, addig a tigris ezen alfajának létszáma sajnos csupán 400-500 egyedre tehető világszerte.
A szumátrai tigris a tigrisalfajok között a legkisebb termetű és a legdélebbi elterjedésű. E különleges macskafélék vadon élő példányai kizárólag az Indonéziához tartozó Szumátra szigetén találhatók, ahol az alacsonyabb fekvésű területek és a hegyvidéki erdők rejtekében élnek. Ezek a ragadozók magányos természetűek, és főként közepes méretű növényevők, mint például a vaddisznók és a szarvasok, alkotják zsákmányukat.
Az állatok a természetes élőhelyeik elpusztítása és az orvvadászat miatt kerültek a kritikusan veszélyeztetett fajok közé. Az 1970-es években a szabadon élő állatok számát 1000 egyed körülire tették,
1996-ban a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) körülbelül 250 egyedre tette a szumátrai tigrisek populációját.
A világ állatkertjeiben összesen 280 tigris él, közülük négy kölyök a Nyíregyházi Állatparkban található. A látogatók a hétvégétől kezdve megcsodálhatják a nyíregyházi tigriskölyköket a park veszélyeztetett állatokat bemutató Viktória Házában - tudósít az MTI.