Globális minimumadó: kiemelkedő magyar előrelépés és könnyítés a multinacionális cégek számára a kiegészítő adók következtében.

Magyarország elnyerte az átmeneti QDMTT Safe Harbour státuszt, ami jelentős mérföldkő a belföldi adózás terén. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által közzétett listán szereplő országok kiegészítő adói az OECD előzetes elemzése szerint összhangban állnak a globális minimumadó előírásaival. Ennek következtében a multinacionális vállalatcsoportok, amelyek Magyarországon is jelen vannak, mentesülnek a globális minimumadó megfizetése alól a hazai csoporttagjaik esetében – olvasható a Deloitte legfrissebb közleményében.
A QDMTT Safe Harbour státusz lényege, hogy azok az országok, amelyek rendelkeznek ezzel a minősítéssel (mint például Magyarország), mentesülnek attól, hogy külföldi államok további globális minimumadó-kötelezettségeket rójanak ki a helyben működő csoporttagokra. Ez azt jelenti, hogy az érintett csoporttagok esetében a kiegészítő adókötelezettség kizárólag a saját hazájukban merülhet fel.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
A magyar csoporttagok tekintetében a külföldi anyavállalat mentesül a globális minimumadó számítási és befizetési kötelezettsége alól. Ennek oka, hogy a magyarországi adószabályok összhangban állnak az OECD által támasztott követelményekkel. Ezért a magyar csoporttagok adóztatása elegendő ahhoz, hogy megfeleljen a globális minimumadó keretrendszerének – mutat rá Póczak Ferenc, a Deloitte adóosztályának partnere.
Az OECD nemcsak az átmeneti safe harbour státuszt elnyert országok listáját frissítette, hanem egy részletes adminisztratív iránymutatást is közzétett, amely a halasztott adókra vonatkozó átmeneti szabályok értelmezését segíti. Emellett a kiegészítő adóra vonatkozó adatszolgáltatás, más néven GloBE Information Return (GIR) tervezete és annak iránymutatásai is aktualizálásra kerültek.