Győrfi Pál: Izgalommal telve készülünk a mai éjszakára.


Tavaly szilveszterkor összesen 206 embert kellett detoxikálóba szállítanunk, ebből 28-an kiskorúak voltak - nyilatkozta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője, amikor megkerestük. Kiemelte, hogy izgalommal és egyben aggodalommal tekintenek a mai estébe, hiszen a túlzott alkoholfogyasztás továbbra is elválaszthatatlan része az ünneplésnek.

Győrfi Pál felhívta a figyelmet arra, hogy a tavalyi szilveszter vidám, enyhe éjszakájával ellentétben idén zord mínuszok várnak ránk. - Amennyiben valaki ittas állapotban az utcán heverészve tölti az éjszakát, a testhőmérséklete akár 15-20 perc leforgása alatt életveszélyes szintre csökkenhet - figyelmeztetett. A szóvivő kiemelte, hogy...

a nagy mennyiségű alkohol megbénítja az agy hőszabályozó működését, és még gyorsabban végbemegy a lehűlés, a kihűlés folyamata.

- hangsúlyozta.

Győrfi Pál a szilveszteri droghasználatról elmondta: a mentők nehezen tudják kimutatni hogy fogyasztott-e a beteg drogot, ugyanis a megállapításához laborvizsgálatok kellenek.

Zacher Gábor toxikológus a szilveszteri alkoholfogyasztásról viszont úgy véli, egyre több olyan tudatos fiatallal lehet találkozni, aki odafigyel magára. - Ha fogyaszt is alkoholt, akkor azt tudatosan fogyasztja, nem keveri, meg tud állni mondjuk a második pohár után, vagy el sem jut el addig, hogy már nem érdeklik a következmények - mondta. Szerinte

A szakember évtizedek óta január elsején mentőkocsin teljesít szolgálatot, és tapasztalatai alapján megosztotta, hogy a szilveszteri "balesetek" száma drámaian csökkent az évek során.

- fejtette ki, majd megjegyezte: továbbra is leginkább az alkoholfogyasztás áll a kórházba kerülő emberek hátterében. Véleménye szerint ilyenkor gyakrabban előtérbe kerülnek az alkohol mellett más tudatmódosító szerek is, ám ezek nem olyan feltűnő módon, mint például másfél évtizeddel ezelőtt.

A kábítószer-használat helyzete Magyarországon viszonylag stabilnak mondható, hiszen ha részletesebben megvizsgáljuk a kérdést – beleértve a használatot és a függőség mértékét is –, kiderül, hogy a kábítószer-függőség nem olyan széleskörű probléma, mint más típusú függőségek, például az internet-, gyógyszer-, alkohol- vagy orrcseppfüggőség. Ezt a toxikológus hangsúlyozta, kiemelve, hogy a drogfüggők száma körülbelül húszezerre tehető, ezzel szemben az alkoholfüggők létszáma már eléri a 900 ezret.

A dizájnerdrogok alatt az elmúlt húsz évben megjelent új szereket értjük, ezeknek a száma 450- 500 - magyarázta. Szerinte szilveszterkor a hagyományos szerek közül az ecstasy és a THC játssza a főszerepet. Hozzátette: ugyanakkor megjelentek szerek, mint akár a "kristály" fantázianéven futó drog, amelyben akár 50-féle hatóanyag is lehet.

Zacher Gábor rámutatott, hogy ezeknek a szereknek a veszélyességét kiválóan illusztrálja, hogy nemcsak a hatóanyagok fajtája, hanem azok mennyisége is teljesen ismeretlen. Ez a bizonytalanság különösen aggasztó, hiszen nem tudjuk, pontosan milyen összetevők találhatók bennük, és ezek milyen hatással lehetnek a szervezetre.

Tóth András, az addiktológiai szakterületen tevékenykedő pszichiáter szakorvos, lapunk számára kifejtette, hogy az év végének időszaka különösen kritikus a pszichiátriai betegek számára. „Ez az időszak sok érzelmet felkavar, és sokan az alkoholt vagy a drogokat választják, hogy enyhülést találjanak” - mondta. Emellett megemlítette, hogy a depresszióval küzdők ilyenkor gyakrabban jelennek meg a toxikológiai osztályokon.

- mutatott rá, hozzátéve, ebben az időszakban a pszichiátriákra is több ember kerül be. Szerinte ebben az is közrejátszhat, hogy az egészségügyi ellátórendszerben az ünnepi időszakban sok a szabadnap, így akik rendszeres gondozásra, kezelésre szorulnak, nem feltétlenül jutnak hozzá az ellátáshoz.

Related posts