**Gyurcsány Ferenc: Az Út a Lemondásig - 1. Rész: A Mozgalmi Gyökerek és Kapcsolati Háló** Gyurcsány Ferenc politikai pályafutásának kezdetei szorosan összefonódnak a magyarországi politikai mozgalmak világával. Fiatal éveiben aktívan részt vett különböz

Gyurcsány Ferenc, amikor húszéves lett, csatlakozott a Kommunista Ifjúsági Szövetséghez (KISZ), amely a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) ifjúsági szervezeteként működött. A pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Tanárképző Karán kezdte meg tanulmányait technika-biológia szakon. Itt aktívan részt vett a KISZ egyetemi bizottságában, ahol főként rendezvények és diákprogramok szervezésével foglalkozott. Még ugyanebben az évben, ősszel, az egyetem KISZ-titkárává választották. Ezt követően a városi KISZ-bizottság titkári posztját is betöltötte négy éven át, majd 1988-ban a politikai élet színpadára lépett: Budapesten a KISZ KB főiskolai tanácsának elnöke lett, 1989 elejétől pedig a KISZ KB titkára. Az 1980-as évek végén a történelem gyorsan felgyorsult, a pártállam számára egyértelműen érzékelhető volt a rendszerváltás közeledte. 1989 áprilisi kongresszusuk célja, ahogy Nagy Imre, a KISZ KB első titkára fogalmazott, az volt, hogy "a résztvevők egy ifjúságpárti szocializmus megvalósításáért szövetkezzenek", mint ahogyan azt az MTI korabeli tudósítása is megörökítette.
Gyurcsány alig két hónappal később búcsút intett az alelnöki posztnak, arra hivatkozva, hogy "az elitek önmagukkal és a hatalommal foglalkoznak, miközben a nyomor egyre inkább teret nyer." A reformer nem hátrál meg, hanem bátran szembenéz a kihívásokkal - fogalmazta meg saját lemondását 1989 júniusában, harmadik személyben.
Amikor Gyurcsány otthagyta a Demiszt, látszólag a semmibe lépett. Elvesztette havi bruttó 30 ezer forintos javadalmazását, ami akkoriban körülbelül háromszorosa volt az átlagkeresetnek, de a KISZ-esként szerzett két és fél szobás lakásának birtoklását megőrizte. Már ebben az időszakban jelezte, hogy saját politikai szervezetet kíván alapítani. "A jövő ma kezdődik! Megalakult az Új Nemzedék állampolgári-közéleti mozgalom" - olvasható a Népszabadság 1989. július 24-i számának 4. oldalán. Az új mozgalmat a zsámbéki főiskolán néhány tucat fiatal alapította, akik bejelentették, hogy részt kívánnak venni az országgyűlési választásokon. A cikkben Gyurcsány Ferenc, az Új Nemzedék elnöke volt a fő megszólaló.
Érdekes, hogy az Új Nemzedék ötlete Bajnai Gordon pici lakásában született, ahogy azt az Origóban Lencsés Csaba 2006 júliusában készült portréjában részletesen kifejtette. Az emlékek szerint Bajnai 30 négyzetméteres garzonjában hajnalokig tartó "világmegváltó tanácskozások" zajlottak Gyurcsánnyal és más politikai szereplőkkel. A Bakáts utcai kis lakás egyik nagy előnye az volt, hogy csupán néhány száz méterre helyezkedett el a pesti Közgáz épületétől. A régi politikai formációkkal szembeni - ahogy Bajnai fogalmazott - "szociáldemokrata beállítottságú, demokratikus szocialista alternatíva" kialakításáról folytatott megbeszéléseknek nevet is adtak: BalKon, azaz Baloldali Konszenzus. Érdekesség, hogy a BalKon egyes rendezvényein Schiffer András is részt vett. Szóljunk most Gyurcsányról is: az Új Nemzedék 1989-es megalakulásának feltárása során egy rendkívül furcsa, máig tisztázatlan finanszírozási részletre bukkantunk. Az Új Nemzedék, amely Bajnai Gordon irányítása alatt működött, gyanús körülmények között támogatta Gyurcsányt egy később csődbűntett miatt megvádolt vállalat, a Váltó Kft. révén. A Magyar Hírlap 1989. július 24-i számában arról írt, hogy "a Váltó Kft. és az Észterlánc Rt. garantálja a létbiztonságukat - az előbbi augusztustól munkát ajánlott Gyurcsány Ferencnek. [...] várhatóan százezer forintos befektetéssel több hónapig tartó munkát igénylő tanulmányt készítenek szakértők bevonásával, amely a fiatalság jelenlegi helyzetéről szóló jelentés lesz."
Ugyanezen a napon a Magyar Nemzet arról tudósított, hogy a frissen megalakult szervezet érdekessége, hogy finanszírozását egy kft. és egy gmk. biztosítja. Gyurcsány Ferenc, aki a kft. tanácsadójaként "sportállásban" tevékenykedik, kijelentette: ha a polgároknak politikai képviselőkre van szükségük, akkor támogassák őket anyagilag, és ne várják el ezt a hatalomtól.
Az Új Nemzedékkel feltűnően sokat foglalkozó Népszabadság 1989. július 31-én egyenesen azt az alcímet adta a Gyurcsány Ferenccel készített interjújának, hogy Miért fizet a Váltó Kft. bruttó 21 ezret a mozgalom elnökének? Adjuk is át a szót az interjút készítő Fekete Gy. Attilának, illetve Gyurcsány Ferencnek:
"- Ez igaz, persze önnek ma már könnyű dolga van. A Demiszben nevet szerzett, lakást és tudomásom szerint elég szépen támogatja önt egy kft. - Amikor elhagytam a Demiszt, még nem tudtam, hová megyek, hol fogok dolgozni. A jelenlegi munkáltatómat, a Váltó Kft.-t csak két hete ismerem. Tőlük kapom a fizetésemet, bruttó 21 ezer forintot, de ez a vállalkozás mozgalmunkat is támogatja. Egyszerűen azért, mert fiatalok, tehát az átlagnál innovatívabbak vagyunk. Ráadásul formálódó gazdaságpolitikánk vállalkozásbarát. Ha sikerül hozzá támogatókat szerezni, tehát szavazókat, akkor közvetve használunk a Váltó Kft.-nek is. Egyébiránt, ha továbbra is a Demisz alelnöke maradok, jelenleg bruttó 30 ezer forint lenne a fizetésem. Ami pedig a lakást illeti: való igaz, még a KISZ KB titkáraként kaptam a Fővárosi Tanácstól egy két és fél szobás tanácsi lakást. Sokat töprengtem azon, hogy azzal mi legyen. Kikértem erről sokak véleményét, a többi között a politikai ellenfeleimét is. Végül is azt szűrtem le ezekből a beszélgetésekből, hogy attól nem leszek én szebb, okosabb, ha visszaadom ezt a lakást, és feleségemmel, kisgyermekemmel átköltözöm egy albérletbe. Mindenesetre elgondolkoztató, hogy "lakásügyem" mind ez idáig csak a Demiszben vetődött fel. Mondván: ha már nem tartozol közénk, nem jár neked a lakás! Hát nem érdekes?"
A KISZ-es/demiszes Ifjúsági Magazin 1989. augusztus elsejei számában Gyurcsány Ferencet kérdezték a lakásügy kapcsán. A válasza így hangzott: "A Fővárosi Tanács keretéből kaptam lakást, ami a lemondásom után komoly visszhangot keltett a Demiszben. Hosszan gondolkodtam ezen, és végül úgy döntöttem, hogy nem adom vissza a lakást, kivéve, ha ez a téma válik a politikai diskurzus középpontjává. Ha valakinek ez boldogságot hoz ebben az országban, akkor hajlandó vagyok visszaadni..."
Nézzük, milyen érdekességeket tudhatunk a gáláns Váltó Kft.-ről! Először is, a cég vezetője nem más, mint Juhász András, aki korábban a KISZ prominens figura volt. Juhász neve felmerült a Dreher-palota ügyében is, amikor a Magyar-Szovjet Baráti Társaság (MSZBT) székházának állami vagyonkörből való kijátszása került terítékre a korabeli sajtóban. A Világ című lap 1990-es számában így írtak: "az egykori KISZ különböző rangú tisztviselői, akik kft.-kbe rejtőztek, meglepő módon a Dreher-palotában szervezték meg találkozóikat."
Nézzük röviden a tényeket: a Gyurcsányékat fizető Váltó tulajdonosa, Juhász 1990-ben Zalaegerszegen létrehozott egy céget, amely később megvette a Zala megyében található Türje községben az Épfut (Építőipari és Fuvarozási Vállalat). Az Épfu az adásvétel előtt csődöt jelentett. Az adásvétel után egyezség született a hitelezőkkel, ebből azonban semmi sem teljesült. Mint kiderült, a cég fizetőképtelensége nem szűnt meg, sőt apportként előbb a telephelye, majd minden mozgatható berendezése, anyaga, eszköze és követelése a Váltó Kft.-be vándorolt. Ráadásul az Épfu üzemszervező, szaktanácsadó szolgáltatást is rendelt a Váltótól több tíz millió forintért, a pénzt ki is fizették és még az áfát is visszaigényelték. Az ügyészség ezért csődbűntett és más bűncselekmények miatt vádat emelt a Váltó tulajdonosa ellen.
A Demisz gyorsan elvesztette jelentőségét, ám még akadt ideje, hogy megszabaduljon vagyonától. 1989 júniusának végén, alig néhány nappal az állami tulajdon önkényes elajándékozásának lehetőségei megszűnése előtt, a Magyar Úttörőszövetségnek adományozták a csillebérci úttörőtábort. A tranzakcióról készült szerződésnek, amely "biztonság kedvéért" egy KISZ-es és egy demiszes verzióban is létezett, a Fővárosi Bíróság 2004-ben mondta ki a semmisségét. A történetben kulcsszerepet játszott Varju László, aki a KISZ-vagyon védelméért felelősnek számított, és aki ma már a DK politikai színtérén tevékenykedik. Néhány nap leforgása alatt a KISZ KB Duna-parti székházát 950 millió forintért adták el a Magyar Hitel Bank Rt.-nek. A Demisz birtokába került az Ifjúsági Lap- és Könyvkiadó Vállalat, valamint a Hotel Ifjúság Szálloda és Étterem Vállalat is. Az előbbi fokozatosan eltűnt, míg az utóbbi 1998-ban az Autó Danubia Kft.-hez került - ahogyan azt a HVG korábbi cikkében olvashatjuk.
Gyurcsány Ferenc nem kis várakozással tekintett az Új Nemzedék felé, hiszen egy nyilatkozatában, amelyet az akkori közszolgálati televízióban tett, harmadik személyben fogalmazta meg saját sorsát: "Ha Gyurcsány Ferenc veszít, azt hiszem, félre kell állnia." Kijelentette, hogy nem kívánja elhatárolni magát az MSZMP-től, és ragaszkodik párttagságához. Az Új Nemzedék, akárcsak az MSZMP, nem sokkal később eltűnt a politikai színtérről. Ekkoriban Gyurcsány személyes válsággal küzdött, és később azzal indokolta bukását, hogy nem állt ki kellőképpen az ellenzék mellett, így nem tudta érvényesíteni a Fidesz jogos követeléseit. A '90-es választási kampány idején a Népszabadság hasábjain önkritikát gyakorolt, elismerve, hogy a Fidesz helyett inkább a pártállami hatalom oldalára állt. "A másik nagy hibám az volt, hogy nem álltam ki elég határozottan az ellenzék jogos követelései mellett, amelyeket magam is hangoztattam más fórumokon. Például, amikor a hatalom támadta az éppen megalakult Fideszt, én tiltakoztam az alkalmazott módszerek ellen. Mégis, a véleményemmel kisebbségben maradtam, és végül ezt el kellett fogadnom. Lojális voltam a hatalomhoz."
A Váltóval való kapcsolat megszűnésének okai és körülményei rejtélyesek maradtak. Annyi azonban biztos, hogy 1989 decemberében Gyurcsány számára már világos volt: a következő hónaptól újra rendszeres jövedelemhez jut. Debreczeni megjegyzése szerint "ebben a történetben a véletlen és egy régi barát, Kerékgyártó István, játszik kulcsszerepet." Éppen neki köszönheti Gyurcsány, hogy a meghiúsult politikai törekvései után a Creditum Kft.-hez került.