Kovács András tanácselnököt két évre eltiltották egy kúriai átszervezésről szóló tanulmány kapcsán. Az ügy hátterében álló részletek további kérdéseket vetnek fel a jogi és etikai normák betartásával kapcsolatban.
A Kúria előtt Kovács András tanácselnök kétéves felmentése előtt integritási, fegyelmi és alkalmassági vizsgálatot indítottak ellene. Kovács nemrégiben nyilatkozott arról, hogy a Kúria elnöke, Varga Zs. András, véleménykülönbségek miatt tiltotta el őt munkaköre gyakorlásától erre az időszakra. Varga Zs. András azonban ezt az állítást határozottan cáfolta, hangsúlyozva, hogy mindig is tiszteletben tartotta Kovács véleményét, és az eltiltás hátterében más okok állnak, amelyeket nem részletezett.
A Hvg360 szerdai cikkében arról ír, hogy a tanácselnök elleni támadássorozat azután kezdődött, hogy Kovács egy, a kúriai bírák függetlenségével kapcsolatos tanulmányt írt. Ezt a Kúria elnöke először letiltotta - most már fent van a Magyar Tudományos Művek Tárában, elolvasásához viszont Varga Zs. András engedélyére van szükség.
Az Elfogy a levegő, avagy magyarázat mindenre című tavalyi tanulmány a Hvg360 információi szerint a Közigazgatási Kollégium II. tanácsának szétverésével kapcsolatban fogalmaz meg kritikákat. A tanács az utóbbi években több, a kormánynak kedvezőtlen döntést hozott, 2021-ben például megsemmisítette a nemváltó műtétekkel kapcsolatos népszavazási kérdést. A Kúria elnöke 2024. januárjában feloszlatta a tanácsot és a bírákat különböző tanácsokban helyezte el.
Az érintettek önkényességet sejtettek Varga Zs. András döntése mögött és valószínű, hogy Kovács András is ezt fogalmazza meg a letiltott tanulmányban. Az Európai Bizottság jogállamisági jelentésében a Kúria ezt azonban személyzeti okokkal indokolta a döntést. A Hvg360 azt írja, Kovács kritikájának azért is lehet nagy súlya, mert ezzel veszélybe kerülhet az a 10 milliárd euró, amelyet az Európai Bizottság az átláthatóságot célzó igazságügyi reformok megvalósításához kötött.
A hírek szerint a tanulmány letiltását követően Kovács András ellen először egy integritási, majd ezt követően egy fegyelmi eljárás indult. Ezt követően egy vezetői alkalmassági vizsgálaton is részt kellett vennie. Furcsa módon, a tanácselnök végül mégis felfüggesztésre került a pozíciójából, annak ellenére, hogy a vizsgálat során nem találták alkalmatlannak.
Kovács jogi lépéseket tett az ellene indított eljárások megkérdőjelezésére, és jelenleg több munkaügyi per zajlik, amelyek végső kimenetele a Kúria döntése alapján fog eldőlni.
A Hvg360 beszámolója szerint Kovács András mellett egy kúriai főtanácsadót is elbocsátottak, méghozzá a véleménynyilvánítása miatt. A főtanácsadó egy olyan tanulmányban vett részt, amelyben a másik szerző többek között a Kúria elfoglalásával és az Országos Bírói Tanács gyengítésével kapcsolatos megállapításokat tett. A tanulmányról szeptemberben műhelyvitát tartottak, majd egy hónappal később Varga Zs. András azonnali hatállyal kirúgta a főtanácsadót, mivel társszerzőként "aggályos megállapításokat tett a Kúriával és annak elnökével összefüggésben."
Az utóbbi időszakban egyre többen fejezték ki aggodalmukat a bírói függetlenség potenciális veszélyeivel kapcsolatban. A bírók és az igazságügyi dolgozók körében hatalmas felháborodást keltett, hogy a bírói önigazgatás vezető testülete, a régóta várt béremelés reményében, hozzájárult ahhoz, hogy a kormány jelentős módosításokat eszközöljön az igazságszolgáltatás működésében. Számos bíró és igazságügyi szakember tiltakozott a megállapodás ellen, mivel úgy vélik, hogy ez zsarolásnak minősül, és az alku sérti az igazságszolgáltatás függetlenségét. A tiltakozások közepette Laczó Adrienn bíró és Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke is lemondásra kényszerült.