A zuhanyzás közbeni pisilés meglepő hatásokat gyakorolhat az egészségünkre. Sokan talán nem is gondolnak rá, de ez a szokás nem csupán kényelmi kérdés. A meleg víz és a vízfolyás stimuláló hatására a húgyhólyag ellazul, ami könnyebbé teheti a vizelést. Ez


A bácsi kissé feszülten viselkedett. Lázár János a Köki Terminálban találkozott a valósággal: egy váratlan esemény hátráltatta megérkezését, ami felborította a látogatásának tervezett menetét.

Az urológusok állítása szerint a zuhanyzás közben való pisilés mind a férfiak, mind a nők számára teljesen biztonságos tevékenység.

Ez nem hoz számukra hátrányt, és bizonyosak számára csupán a kényelem számít.

Dr. Karyn Eilber, a Los Angeles-i Cedars-Sinai Urológiai Központ professzora azt nyilatkozta: "Valójában ez egyéni ízlés kérdése, hogy sokan nem kedvelik, ha a fürdőszoba, ahol tisztálkodnak, egyben a hely, ahol a fizikai szükségleteiket is elvégzik."

Az urológusok véleménye szerint a zuhanyzóban való vizelés általában nem jár egészségügyi kockázatokkal, és nem valószínű, hogy a lefolyó eltömődését okozná. Ugyanakkor léteznek olyan szituációk, amikor érdemes megfontolni, hogy ne használjuk a zuhanyzót helyettesítő WC-ként.

A nők esetében gyakori érv az állva vizelés ellen, hogy ez a testhelyzet nem teszi lehetővé a medencefenék izmainak ellazulását, ami kényszerű erőlködéshez és a hólyag nem teljes kiürüléséhez vezet. Dr. David Shusterman urológus, a New York-i Modern Urologist főorvosa szerint azonban ez az állítás nem igaz.

A húgyúti záróizomrendszer két fontos izomból áll, amelyek a húgyhólyagból történő vizeletáramlást szabályozzák. Az egyik izom a hólyag alján helyezkedik el, míg a másik a medencefenék közelében található. Shusterman megfigyelése szerint a medencefenéki izmok gyengülése gyakran akkor következik be, amikor az emberek erőltetve próbálnak vizeletet üríteni. Ez a jelenség azért fordul elő, mert a nyomásra való erőlködés feszültséget okoz a záróizmokban, ami további nyomást helyez a medenceizmokra és a húgyhólyagra, így a vizelet távozása nehezebbé válik. Az ilyen kényszerű erőlködés elkerülhető, ha az ember a zuhany alatt dönt úgy, hogy elengedi magát.

Egy kellemes meleg zuhany alatt könnyedén elengedhetjük a záróizmot, és a vizelet szabadon távozhat. Ezzel ellentétben sokan azt állítják, hogy a zuhanyozás közbeni vizelés nem egészséges. Véleményem szerint azonban ez a gyakorlat valójában jótékony hatású.

Eilber szerint a vizelet baktériumokkal szennyeződik, ha például húgyúti fertőzés (UTI) alakul ki. Mégis azt mondta, hogy az embereknek nem kell aggódniuk, hogy elkapják, ha valaki húgyúti fertőzéssel egy nyilvános zuhanyzóban pisil, mivel a zuhanyzó vize lemossa a vizeletet.

Nem érdemes túlzottan aggódni amiatt, ha valaki nyilvános fürdőhelyen vizel. A fertőzés kockázata nemcsak ettől függ, hiszen számos más tényező is hozzájárulhat a problémákhoz, például a penész vagy gombák, amelyekkel akár a lábunkkal is találkozhatunk, amikor a vízparton sétálunk.

„Kérlek, formáld át a szöveget a saját stílusodban!” – javasolta Eilber.

Az egyetlen figyelmeztetés az, ha a baktériumok vizelés közben beszorulnak a bőrbe. Shusterman szerint a fitymával rendelkező férfiaknak vissza kell húzniuk a fitymát, hogy biztonságosan pisilhessenek, és ha nem húzzák vissza, a vizelet a bőr alatt rekedhet. Ezáltal a gombák szaporodásához teremt környezetet, ami növeli a gombás fertőzések kockázatát. A nőknek pedig szét kell feszíteniük a szeméremajkaikat, hogy a szennyezett vizeletből származó baktériumok ne rekedjenek a hüvelyben. A zuhanyzás hasznos a vizeletmaradványok lemosásához - jegyezte meg.

A zuhanyzás során a víz hatékonyan eltávolítja a vizeletet, így Eilber véleménye szerint általában nem jelent problémát, ha a vizelet a lábakra és a lábfejekre jut. A szakértő megjegyezte, hogy még ha a szennyezett vizelet nyílt sebhez is ér, a fertőzés kockázata így is viszonylag alacsony.

Shusterman szerint a vizelet táplálék a baktériumok és a gombák számára. Ha nyílt sebre kerül, megnehezítheti a seb gyógyulását, mert a baktériumok táplálékot kapnak a további szaporodáshoz, ami növeli a bakteriális fertőzések kockázatát. Azt tanácsolta, hogy nedves kötést tegyünk a sebre, hogy az tiszta maradjon.

Ha folyamatosan a zuhany alatt vizelünk, Shusterman megfigyelése szerint fennáll a kockázata, hogy pszichológiai összefüggés alakul ki a víz csobogása és a vizeletürítési inger között. Mivel a két esemény párhuzamosan zajlik, az agyunk hozzászokik ahhoz, hogy a víz hangját hallva automatikusan ellazítja a húgyhólyagot és a záróizmot, lehetővé téve ezzel a vizelet szivárgását - számol be a CNN.

Related posts