Isztambul, a világ figyelmének középpontja: néhány órán belül Oroszország és Ukrajna képviselői a tárgyalóasztalhoz ülnek.

Történelmi jelentőségű tárgyalások előkészületei zajlanak Törökországban: ha minden a tervek szerint alakul, csütörtök délután közvetlen egyeztetésre kerül sor Oroszország és Ukrajna között. A találkozó különösen fontos, hiszen 2022 óta mindkét fél kifejezetten elzárkózott a közvetlen kapcsolattartástól. Bár elméletileg néhány órán belül megkezdődnek a tárgyalások, még mindig sok kérdés vár megválaszolásra. Az ukrán delegáció összetétele egyelőre ismeretlen, és azt sem tudni, Oroszország pontosan milyen célokkal közelíti meg a kezdeményezett tárgyalásokat. Cikkünkben összegyűjtöttük az eseménnyel kapcsolatos legfrissebb információkat és részleteket.
A tervek szerint három év után először csütörtökön folytat közvetlen tárgyalást Oroszország és Ukrajna. Az orosz elképzelések szerint a találkozó helyi idő szerint délelőtt 10 órakor kezdődött volna, azonban Ukrajna keresztül húzta ezeket a terveket, így a nap második felére csúsztak az egyeztetések.
A Kreml már szerda este közzétette az orosz delegáció tagjainak névsorát. Bár az elmúlt napokban mindenki azt találgatta, hogy vajon Vlagyimir Putyin tagja lesz-e a küldöttségnek, végül csalódniuk kellett azoknak, akik számítottak az orosz elnök személyes részvételére. A Kreml szerda esti közleményében azt írták, hogy
Figyelemre méltó, hogy az orosz fél kizárólag alacsonyabb rangú tisztségviselőket delegált a tárgyalásokra. Ezzel szemben hónapokkal ezelőtt Szergej Lavrov külügyminiszter személyesen egyeztetett az amerikaiakkal. Ráadásul a legutóbbi egyeztetések előtt az Egyesült Államok is jelezte, hogy legalább Marco Rubio külügyminiszter részvételére számítanak.
Ivor Bennett, a Sky News moszkvai tudósítója úgy véli, hogy az orosz delegáció összetételének közzététele, amelyre csupán tegnap éjszaka került sor, és amely mindvégig bizonytalanságban tartotta a közvéleményt, az erő demonstrálásának egy formáját képviseli.
Az ukrán küldöttség tagjainak nevei még nem kerültek nyilvánosságra, azonban már tudni lehet, hogy kik utaztak Ukrajnából Törökországba. Az Ukrajinszka Pravda tudósítása szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Andrij Szibiha külügyminiszter és Andrij Jermak, az elnöki hivatal vezetője is a török földön tartózkodik. Az ukrán állami média forrásai alapján arról is beszámolnak, hogy a helyszínen jelen vannak Jermak helyettesei, Ihor Zsovkva és Ihor Bruszilo is.
Még mindig nem világos, hogy Volodimir Zelenszkij Isztambulba utazik-e, hogy részt vegyen a tárgyaláson. Az ukrán elnök csütörtök délelőtt érkezett Ankarába, ahol Recep Tayyip Erdogan török elnökkel folytat megbeszéléseket. Zelenszkij kiemelte, hogy a török kollégájával való találkozója után fog dönteni arról, hogy érdemes-e személyesen részt vennie az orosz-ukrán egyeztetésen.
- nyilatkozta az ukrán elnök.
A Sky News szerint éppen egy jelentős geopolitikai pókerjátszma tanúi vagyunk. A hírügynökség elemzése alapján Zelenszkij célja, hogy felfedje Putyin békéről tett kijelentéseinek igazi mivoltát, és bizonyítsa, hogy azok csupán üres szavak, valós tartalom nélkül.
Ha az orosz vezető mégis megjelenne - ami most rendkívül valószínűtlennek tűnik, miután tegnap este nyilvánosságra került az orosz delegáció összetétele -, Zelenszkij jelezte, hogy azonnal Isztambulba repülne, ahol a közvetlen tárgyalások zajlanának. Mindez pszichológiai hadviselés Zelenszkij részéről.
Bár azt nem tudni, hogy a Moszkva által kezdeményezett találkozón Oroszország milyen konkrét kérdéseket szeretne megvitatni, Ukrajna céljai egyértelműek: tűzszünetet akarnak. Ukrán tisztviselők arról beszéltek, hogy kizárólag azért találkoznak az orosz delegációval, hogy megvitassák a Donald Trump által javasolt feltétel nélküli, 30 napos tűzszünet végrehajtásának és ellenőrzésének módját.
Amikor nyilvánvalóvá vált, hogy Vlagyimir Putyin nem fog részt venni a törökországi tárgyalásokon, Mark Rutte, a NATO főtitkára, hangsúlyozta, hogy most Oroszország következik a következő lépés megtételében a potenciális béketárgyalások tekintetében Ukrajnával. Rutte kiemelte, hogy Ukrajna világosan kész a tűzszünetre és azonnali tárgyalásokra, ezzel jelezve, hogy a helyzet sürgeti a felek közötti párbeszédet.
"Ezt már Elina Valtonen, Finnország külügyminisztere osztotta meg az újságírókkal."
Hozzátette: "Úgy gondolom, a világ már felismerte, hogy egyetlen fél van, amely nem hajlandó komolyan részt venni a béketárgyalásokon, és az bizony Oroszország." Valtonen hangsúlyozta, hogy Ukrajna "újra és újra" kifejezte készségét egy 30 napos tűzszünetre és a háború befejezésére, "amelyet eleve nem is Ukrajna kezdett", de "Oroszország erre nem hajlandó".
Hogy Oroszország mit szeretne elérni az általa kezdeményezett tárgyalásokon, az továbbra sem ismert. Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova csütörtök délelőtt csupán arról beszélt, hogy a Kreml küldöttsége már Isztambulban tartózkodik, hogy "béketárgyalásokat" folytasson Ukrajnával, és készen áll a "komoly munkára".
Bár Donald Trump - aki éppen a Közel-Keleten tesz hivatalos látogatást - tegnap még fontolgatta, hogy ő is Isztambulba utazik, az amerikai elnök csütörtökön bejelentette, hogy nem utazik Törökországba. Az Ukrajinszka Pravda a nyugati médiumokra hivatkozva arról ír, hogy Trump azután jutott erre a döntésre, hogy a Kreml nyilvánosságra hozta az orosz delegáció összetételét és Vlagyimir Putyin neve nem szerepelt a listán.
Marco Rubio jelenléte Törökországban biztosítja, hogy az Egyesült Államok rangos képviselettel bírjon a rendezvényen. Az amerikai külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok készen áll bármilyen olyan mechanizmus támogatására, amely hozzájárulhat a béke megteremtéséhez Ukrajnában.
A NATO külügyminisztereinek csütörtöki, Antalyában zajló informális találkozója előtt Rubio kiemelte, hogy a jelenleg zajló események középpontjában a háború békés megoldásának érdekében tett lépések állnak.
- idézi a Jevropejszka Pravda az amerikai külügyminisztert.
Rubio hangsúlyozta, hogy az Oroszország és Ukrajna közötti feszültségnek "nincs katonai megoldása". "Ez a konfliktus nem erőszakkal, hanem diplomáciai tárgyalások révén fog lezárulni. Minél előbb sikerül megállapodni a háború befejezéséről, annál kevesebb élet vész oda, és annál kisebb lesz a pusztítás. Végső soron ez az elnök (Trump - a szerk.) célja is" - tette hozzá.