Itt van a tokenizált részvény: vajon valóban világuralomra tör?

Ugyanezen a héten a Gemini is elindította saját tokenizált részvényeit az Arbitrumon az EU-ban, de általában a tokenizált részvények amerikai bevezetéséig is már csak hónapok lehetnek hátra, miután a dShares kibocsátója, a Dinari bróker-kereskedői engedélyt kapott, illetve az Ondo Finance felvásárolta az Oasis Prót, hogy használhassa az engedélyeit, írja a cointelegraph.com.
A Coinbase kriptotőzsde már 2018 óta szeretne tokenizált részvényeket bevezetni az Egyesült Államokban, és állítólag az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) engedélyét kéri ehhez. Paul Grewal jogi igazgató a tokenizált részvényeket "a pénzügyek és a vállalat jövője számára hatalmas prioritásnak" nevezte. De nem ez az első alkalom, hogy tokenizált részvényeket próbálnak bevezetni, korábban is már próbálkoztak.
Bár a tokenizáció rengeteg előnnyel kecsegtet, a Robinhood és a Kraken kriptotőzsdék által alkalmazott részvénytokenizációs modellek komoly hátrányokkal is bírnak. Kritikus hangok szerint a Robinhood által nyújtott tokenizált részvények csupán a valódi részvények szintetikus másolatai, amelyek nem garantálják a részvényesi jogokat és védelmet, amik a valódi tulajdonjoghoz tartoznak.
A Robinhood platformján a tokenizált részvények az EU-szabályozás szerint származtatott termékeknek számítanak. Ez akkor is így van, ha a rendszer engedéllyel rendelkező amerikai bróker-kereskedőket alkalmaz, akik a tokenizált részvényeket kibocsátják és kezelik az alapjául szolgáló eszközöket.
Jelenleg a tokenizált részvények jogi státusza sok szempontból még bizonytalan, hiszen egyfajta szürke zónában működnek. A Robinhood azonban próbálja kitágítani a lehetőségeket, és tokenizált részvényei egyelőre kizárólag az EU területén érhetők el. Mivel azonban a Robinhood egy amerikai tőzsdén bejegyzett bróker-kereskedővel dolgozik együtt az amerikai értékpapírok terén, az Egyesült Államok szabályozói bármikor dönthetnek a tevékenységek betiltásáról. Az Értékpapír-ipari és Pénzügyi Piacok Szövetsége (SIFMA) már felszólította az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletét (SEC), hogy ne támogassa azokat a kereskedési modelleket, amelyek nem illeszkednek a részvények Nemzeti Piaci Rendszerébe.
Az SEC új elnökeként Paul Atkins kifejezte elvi támogatását a tokenizáció iránt. "A tokenizáció egy valódi innováció. Feladatunk az SEC-nél, hogy arra összpontosítsunk, miként tudjuk ösztönözni az innovációt a piacon" – hangsúlyozta.