Újabb sikeres életmentő beavatkozás zajlott le a szatmári kórházban. A páciensnél egy kézilabda méretű daganat idézett elő bélelzáródást, amely sürgős orvosi beavatkozást igényelt.

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház egyik sebésze, dr. Bogdan Tunas, lenyűgöző és drámai beavatkozásról számolt be.
A sebész tájékoztatása alapján a páciens az éjszaka közepén érkezett a sürgősségi osztályra, és az állapota sürgős beavatkozást igényelt. Egy kézilabda nagyságú daganat okozta a bélelzáródást, ami súlyos következményekkel járt: a beteg bélsárhányással és vérmérgezéssel küzdött.
Dr. Tunas véleménye szerint a bélelzáródás komoly egészségügyi kihívást jelent Szatmár megyében. Ez a probléma általában akkor lép fel, amikor valamilyen akadály megakadályozza a táplálék zavartalan átjutását a bélrendszeren. Ennek következtében a belek megduzzadnak, az élelmiszerek lebomlani kezdenek, és mérgező folyadékok képződnek, amelyek óriási nyomást gyakorolnak a bélfalra. Súlyos esetekben a bélflóra baktériumai bejuthatnak a vérkeringésbe, ami vérmérgezéshez vezethet. A bélelzáródás következtében a betegek hányingerrel küzdenek, és ha a probléma napokig kezeletlen marad, a pangó bélsár visszajut a gyomorba, majd a nyelőcsövön keresztül, hányás formájában távozik. Az ilyen állapotba került páciensek túlélési esélyei sajnos rendkívül csekélyek, hiszen általában csak azok tudják átvészelni a krízist, akiknek nincsenek egyéb egészségügyi problémáik.
A bélelzáródás legfőbb kiváltói közé tartozik a daganatos megbetegedés, valamint a tartósan fennálló, orvosi beavatkozás nélkül hagyott sérv.
A sebész véleménye szerint a bélelzáródásos páciensek jelentős része már kritikus állapotban érkezik a sürgősségi osztályra. Dr. Tunas kiemeli, hogy Nyugat-Európában ezekkel a helyzetekkel ritkán találkozik, hiszen strasbourgi tapasztalatai alapján sosem látott ökölnél nagyobb daganatokat. Ennek hátterében az áll, hogy a nyugati országok lakói jóval aktívabban részt vesznek a különböző szűrővizsgálatokon, így a korai diagnózis révén a béldaganatok gyakran még polip stádiumban, laparoszkópiás beavatkozással kezelhetők.
Dr. Tunas hangsúlyozta, hogy a hasi fájdalmakat nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ha valaki ilyen tüneteket észlel, fontos, hogy minél előbb felkeresse háziorvosát. Ugyanez vonatkozik a véres széklet, a vérszegénység és a túlzottan alacsony testsúly eseteire is, mivel ezek emésztőrendszeri problémákra utalhatnak. A sebész kiemelte, hogy a korai diagnózis és kezelés elengedhetetlen, hiszen így elkerülhető, hogy a betegek sürgősségi ellátásra szoruljanak.
A legutóbbi eset során dr. Bogdan Tunas tájékoztatása szerint a páciens lázas állapotban érkezett, hasi fájdalmakkal küzdött, és már a bélsárhányás is megjelent nála. A tapintásos vizsgálat során egy kemény, kerek, kézilabda méretű, nyomásra érzékeny daganatot találtak a bőr alatt, míg a laboratóriumi vizsgálatok súlyos vérmérgezést jeleztek. A beteget CT-vizsgálatnak vetették alá, és a felvételeken rögzített elváltozások teljes mértékben megerősítették a később, a műtét során feltárt diagnózist. A vékonybél átjárhatóságát gátló daganatot a vastagbél egy részével együtt eltávolították, míg a vérmérgezés kezelésére erőteljes antibiotikumokkal léptek fel. "Ha a páciensnek egyéb társult betegségei lettek volna, a kimenetel valószínűleg eltérő lett volna" - mutatott rá dr. Tunas.
A sebész tapasztalatai alapján sok páciens azért halogatja az orvosi vizsgálatokat, mert nem érzi magát eléggé biztonságban az egészségügyi szakemberek tudásában. Emellett sokan inkább a közösségi médiában vagy különböző fórumokon keresnek megoldásokat, ahol a kapott információk gyakran nem megbízhatóak. Ha a szakemberek tanácsait nem erősítik meg a közösségi platformokon, a páciensek hajlamosak továbbra is halogatni az orvosi látogatást. Így viszont gyakran csak akkor keresik fel a szakértőket, amikor a helyzet már súlyosbodott – hívja fel a figyelmet dr. Tunas.