Család, vallás és nemzet: a jobb- és baloldali nézetek tükrében | Erdélyi Napló A társadalmi diskurzusban a család, a vallás és a nemzet fogalmai gyakran válnak a politikai ideológiák harcterévé. A jobb- és baloldal eltérő megközelítései nem csupán a pol


A szent család és a politikai spektrum: A jobboldali világnézetű emberek körében Jézus tanításai sokkal nagyobb elfogadottságnak örvendenek. • Fotó: Borbély Fanni

Mit jelent a valóságban a jobb és baloldal fogalma? Azt szokás mondani, hogy ez társadalomszervezési metódus, vagy módszer. Leegyszerűsítve, a baloldal többnyire a társadalmi egyenlőségben hisz, a jobboldal pedig egy hierarchikusabb társadalomban. Ez azonban nem olyan cél, ahogyan azt a marxizmus körmönfont módon elhitette sok emberrel. Csupán egy eszköz a valódi célok érdekében, de nem elhanyagolható, és igen komoly befolyással bír az életünkre.

Valójában létezik egy háromszög, amelyet a következőképpen lehetne jellemezni: Isten, család, nemzet. E három elemhez a politikai spektrum két ellentétes pólusa, a jobboldal és a baloldal, teljesen eltérő nézőpontból közelít.

A baloldal azt vallja, hogy ez a háromszög korlátozza az egyént, béklyóként tartja fogva az emberiséget, ami alól fel kell szabadítani. Szerintük az embereket a vallási megkötöttség, a különböző vallások dogmái és szabályai korlátozzák. A baloldal ugyanakkor azt vallja, hogy az emberiség e terhek nélkül szabadabb lesz, és jótékony mellékhatásként a vallási ellentétek, háborúk is megszűnnek.

Hasonló béklyó a hagyományos családmodell, ahol a férfi és nő számára többnyire különböző szerepek jutnak. Béklyó a monogámia és a poligámia egyaránt, de szerintük rossz a szükségszerűen heteroszexuális családmodell és a nemek közti különbségek is. Ahogy Engels írta A család, az állam és a magántulajdon eredete című írásában: ,,rá kell bízni az emberekre, hogy ki miként akarja intimitását megélni és mindenki tudni fogja, mi a jó neki. Ennek eredményeként a családon belüli elnyomás, kihasználás is megszűnik (ahogy a férfi a munkaerejét adja el a női bájért cserébe és fordítva)".

Béklyó természetesen a nemzeti megosztottság is, hisz az összes ember ugyanaz: homo sapiens sapiens. Ennélfogva szükségszerűen éket ver az emberiség hosszabb távú haladásába, hogy különböző nemzetek léteznek. Béklyó, hiszen miért kellene leélje valaki az életét például magyarként, ha lehet akár német is, vagy még jobb volna, ha egyáltalán nem létezne a nemzet fogalma. Aminek jótékony mellékhatásaként megszűnnének a nemzetek közötti ellentétek.

Bár a baloldal gyakran a történelem valódi hajtóerejeként említi az osztályharcot, nem ritkán utal arra, hogy az emberiség számos problémája nem csupán az osztályok létezéséből és azok harcaiból ered. Az olyan vallási, családi és nemzeti ellentétek, valamint konfliktusok sokasága szintén jelentős szerepet játszik a társadalmi feszültségek kialakulásában.

Related posts