Fedezd fel Jókai nyomait nyolc új szoborral és kétnyelvű idézetekkel - KÉPEKKEL | ma7.sk

Čech Gábor fémszobrász különleges műalkotásokat alkotott, amelyek egyedi szobrocskákként kelnek életre.
Keszegh Béla, Komárom városának polgármestere a Komáromi Információs Központban tartott sajtótájékoztatón kiemelte az új fejlesztés jelentőségét:
Mint már korábban megírtuk: az Újvár kaszárnyaépületében július 14-től vadonatúj szabadulószoba működik, amit Jókai Az arany ember című regénye ihletett. Továbbá különféle emléktárgyak és játékok is készültek (pl.: Jókai kulcsa) a jubileum alkalmából. Az újabb nagy projekt pedig a Magyarország-szerte is egyre divatosabb miniszobrok (pl.: Kolodko Art) komáromi kihelyezése és az azokhoz kapcsolódó, térképes felfedezőút kiötlése volt. Tudvalevő, hogy Jókaihoz nagyon sok magvas gondolat is kötődik, ezért azok némelyikének is magyar és szlovák nyelven helyet adtak városszerte.
A Jókai életművéhez kapcsolódó személyek, ikonikus helyszínek, emblematikus tárgyak és közkedvelt regényhősök szobrok formájában elevenednek meg egy izgalmas városi felfedezőúton. E projekt mögött lelkes helyi művészek és kreatív szakemberek állnak, akik arra törekednek, hogy a kultúrát játékos formában közelítsék meg. Az egyedi szobrok alkotója, a komáromi gyökerekkel rendelkező, jelenleg Csicsón élő Čech Gábor fémszobrász, aki már régóta hozzájárul a város művészeti életéhez. Az Egressy Béni Városi Művelődési Központ főbejáratánál található Fém Színház című munkája is az ő keze nyomát tükrözi, és évek óta színesíti a közteret.
Az új projekt grafikai megvalósításáért Bölcskei Zoltán grafikus volt a felelős, míg a szervezési feladatokban aktívan közreműködött Szénássy Tímea, a Komáromi Információs Központ (KIK) vezetője, valamint Szabó Csekei Tímea, a helyi Jókai-séták szakértője. Továbbá részt vettek a munkában Szabó Csilla pedagógus, Varga Emese dramaturg és Domján Nikoletta építész is, nem elfeledkezve a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesületről sem, akik szintén jelentős szerepet játszottak a projekt megvalósításában.
A kreatív csapat tagjai egy izgalmas kalandtúrához készítettek el egy 19 állomásból álló térképet, amelyen tematikus egységekbe rendezték a lényeges információkat és kapcsolódó szövegeket. Ez valódi csapatmunka volt, amelyhez Jókai is hozzájárult, mintha a túlvilágról is összefogott volna lelkes embereket e nemes ügy érdekében.
A város különleges, zsebméretű, könnyen hordozható kiadványa, amely ingyenesen elérhető a KIK-ben, mostantól mindenki számára hozzáférhető. Ezt a tájékoztatót a Szlovák Köztársaság Idegenforgalmi és Sportminisztériuma, valamint a Dunamente TDM közreműködésével mutatták be a sajtótájékoztatón. A sétához nemsokára egy mobilalkalmazás is készül, amely lehetővé teszi, hogy digitálisan kövessük Jókai nyomait, így még gazdagabbá téve a felfedezést.
A város különböző pontjain elrejtett nyolc miniszobor közül egyik különösen figyelemre méltó: Jókai íróasztala, amely a hajdani megyeháza kerítésén kapott otthont, és számos művében említést nyer. A Selye János Gimnázium bejáratánál álló Petőfi-szobor a középiskolai barátságok emlékét idézi, hiszen e két kiváló irodalmár között szoros kötelék alakult ki. A Jókai-regény, A kőszívű ember fiai által inspirált három Baradlay-fivér szobrai a Jókai Színház melletti parkban találhatók, és az eszmék sokszínűségét szimbolizálják. Továbbá, a konyhaművészet iránti elkötelezettségét kifejező Jókai szobor, amely a járókelőknek bablevesét kínálja, a róla elnevezett utcában, a Városházához közel helyezkedik el, és mosolyt csal a járókelők arcára.
A "Cigánybáró" című kisregény alapján készült animációs film, a Szaffi, nagy népszerűségnek örvend, különösen a fekete macska karaktere miatt, akinek szoborváltozata most a hintásparkba érkezőket köszönti. A nagy mesemondó, aki a történetek mestere, saját szavaival élve mesél arról, hogy az 1948/49-es szabadságharc leverése után felesége, Laborfalvi Róza, aki színésznő volt, komáromi menlevelet szerzett a helyi vár vitézeinek. Ezt a kis szobrocskát pedig az "Egressy" VMK előtt rejtették el, így a látogatók felfedezhetik a régmúlt emlékét.
Mivel az író szívének legkedvesebb regénye Az arany ember, ezért a mű középpontjában álló, Domonkos János névre hallgató, dúsgazdag helyi kereskedő karaktere három zsákkal, melyekben titkos kincsek rejtőznek, a Kultúrpalota előtt várja a kíváncsi látogatókat, hogy felfedezzék a történet varázslatos világát.
A kalandos felfedezés az Erzsébet-szigeten, melyet Jókai gyermekkorában Duna-szigetnek hívott, egy különleges helyszínen ér véget. A kirándulóhajók kikötőjében, ahol a Szent Borbála gőzhajó, a szerző több regényének ikonikus szereplője, horgonyt vet, lehetőség nyílik arra, hogy kipihenjük a felfedezések izgalmát és élvezettel merüljünk el a természet adta szépségekben.
Úgy tűnik, a szobrocskák iránti lelkesedés máris megérkezett! Alig száradt meg a ragasztó a Petőfi-szobor lábainál, egy szenvedélyes irodalomkedvelő máris magához vitte azt. Ahogyan korábban említettük, a begyűjtött kamerafelvételek alapján gyorsan nyomozni kezdtek, és a tettest leleplezték. Reméljük, hogy mások nem követik ezt a nem éppen példamutató lépést...
Komárom polgármestere örömmel tájékoztatta a közönséget, hogy a Jókai-emlékév második félévében számos izgalmas esemény vár ránk a városban. Ősszel például egy különleges akvarellfestők szimpóziumot rendeznek, ahol neves művészek osztják meg alkotásaikat és tapasztalataikat az érdeklődőkkel, emellett pedig lebilincselő előadások is színesítik a programot. A Komáromi Művészeti Alapiskola diákjai pedig egy kreatív Pexeso memóriajátékot készítenek, amely tematikusan kapcsolódik a Jókai-kultúrához. November végén pedig egy grandiózus záróesemény várja a látogatókat az "Egressy" helyszínén. Mindezek célja, hogy közelebb hozzák Jókai Mórt és az ő korát a mai emberekhez, hiszen ahogy a játékos séta 9. állomásán is olvashatjuk: