Jövőre újabb ország csatlakozik az euróövezethez, és ezzel a közös valuta használatának bővülésére számíthatunk az Európai Unió keretein belül.


Az uniós hivatalnokok véleménye szerint Brüsszel egyre inkább bizakodik abban, hogy Bulgária képes lesz teljesíteni a költségvetési fegyelem és az árfolyam-stabilitás követelményeit. Amennyiben a június elején esedékes értékelés kedvező eredménnyel zárul, úgy 2026-tól Bulgária is csatlakozhat az eurózónához, így újabb tagállamban válhat hivatalos fizetőeszközzé az euró - értesül a Bloomberg.

Roszen Zseljazkov bolgár miniszterelnök kisebbségi kormánya június 4-én várja az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank konvergenciajelentését, amely az ország felkészültségét fogja értékelni. Bár a jelentés eredménye nem garantálja a kedvező csatlakozási döntést, a tisztviselők optimistán tekintenek a jövőbe, különösen azért, mert Bulgária jelentős előrelépéseket ért el az infláció csökkentésében.

Ha a konvergenciajelentés megállapításai pozitívak, akkor az EU vezetői valószínűleg a júniusi csúcstalálkozójukon zöld lámpát adnak az euró bevezetésének.

A leva és az euró közötti végleges átváltási árfolyamot az euróövezeti pénzügyminiszterek állapítják majd meg, akár már júliusban.

Az euró bevezetése Bulgária számára kiemelkedő politikai és gazdasági mérföldkő lenne, amely lehetőséget adna ennek a kelet-európai országnak, hogy közelebb kerüljön a fejlettebb EU-tagállamokhoz. Bulgária, mint az Európai Unió egyik legnagyobb szegénységgel küzdő tagja, régóta törekszik arra, hogy felzárkózzon a gazdasági versenytársaihoz. A korábbi kormányok optimistán tekintettek az euróhoz való csatlakozás lehetőségére, remélve, hogy ez gyorsabb ütemű fejlődést hozhat. Ugyanakkor a görög adósságválság és a balti országok pénzmosási ügyei miatt az eurózóna vezetői hosszú ideig fenntartásokkal kezelték az új tagok felvételét - hívja fel a figyelmet a Bloomberg.

A kormányok és az üzleti szereplők úgy vélik, hogy az euró bevezetése közelebb hozná Bulgáriát az EU döntéshozói magjához, csökkentené a tranzakciós költségeket, és növelhetné a külföldi befektetők bizalmát. Ez különösen fontos lehet egy olyan országban, ahol a politikai instabilitás és a jogállamiság hiányosságai miatt a beruházási kedv alacsony volt. A Transparency International szerint Bulgária az EU egyik legkorruptabb tagállama. (A TI korrupciós érzékelési indexe szerint az utolsó helyen Magyarország áll.)

Az euró mellett szóló érvek között kiemelkedő, hogy Bulgária már több mint 25 éve egy valutatanácsi rendszer keretein belül fixálta a levát az euróhoz. Ez azt jelenti, hogy az ország egy rendkívül stabil árfolyamrendszerben működik, amely a rugalmas árfolyamok előnyeit már nem tudja kihasználni. Mivel Bulgária nem folytat aktív monetáris politikát, az euróra való áttérés nem eredményezne lényeges változást ezen a téren.

Bulgária gazdasági mutatói már évek óta jól alakulnak az euró bevezetéséhez szükséges hivatalos kritériumok szempontjából. Az államháztartás hiánya és az államadósság viszonylag alacsonyan maradt. A legnagyobb probléma eddig az infláció volt, de ez a mutató mostanra már a kívánt szintre csökkent.

Bulgária lenne a második ország az elmúlt tíz évben, amely bevezeti az eurót -- az utolsó csatlakozó ország Horvátország volt 2023-ban. A horvát gazdaság egyébként jól teljesít az euróbevezetés óta, a turizmus Covid utáni felpattanásából szépen profitál.

Annak ellenére, hogy a parlamenti pártok többsége támogatja az euró bevezetését, a lakosság erősen megosztott. Egy idei felmérés szerint a bolgárok 57%-a ellenzi a 2026-os euróbevezetést. Sokan tartanak attól, hogy az euró árnövekedést hoz, ahogyan azt más országokban is tapasztalták.

Related posts