Újra fellángolhat a kereskedelmi feszültség: Kína mostantól határozottabb lépéseket tesz, ami komoly következményekkel járhat - Pénzcentrum

Kína figyelmeztette a Trump-adminisztrációt a kereskedelmi feszültségek újraélesztése ellen, és retorzióval fenyegette meg azokat az országokat, amelyek Kínát kizáró megállapodásokat kötnek az Egyesült Államokkal.
A kínai kormány kedden határozott üzenetet intézett Washingtonhoz, miután Donald Trump bejelentette, hogy augusztus 1-jétől drasztikusan megemeli a vámokat több kereskedelmi partnerével szemben. Kína augusztus 12-ig adott időt a megállapodásra, ellenkező esetben visszaállítja a korábban bevezetett, 100%-ot meghaladó vámtételeket – értesült a Reuters.
"A párbeszéd és a közös munka az egyedüli helyes irány" - hangsúlyozta a Kínai Kommunista Párt hivatalos lapja, a Népi Napilap, amely a "Zhong Sheng" (Kína Hangja) álnéven ismert kommentárjában fejtette ki véleményét, tükrözve ezzel a külpolitikai pozícióját.
A lap "megfélemlítésnek" minősítette Trump vámpolitikai intézkedéseit, kiemelve: "A tapasztalatok azt mutatják, hogy csupán az elvekhez való hűség határozott képviselete képes valóban megvédeni a jogos érdekeltségeket." A cikk ezzel arra utalt, hogy újabb vámháborúra számíthatunk, amennyiben Trump ragaszkodik az általuk "végső határidőnek" nevezett ultimátumhoz.
A Peterson Intézet legfrissebb statisztikái alapján az amerikai vámok átlagos mértéke 51,1%-ot képvisel a kínai export esetében, míg a kínai vámok az amerikai termékekre 32,6%-ot jelentenek. Ez a helyzet mindkét ország kereskedelmi kapcsolatait átfogóan érinti.
A kínai lap figyelmeztetést intézett azon regionális gazdaságokhoz, amelyek olyan vámmérséklési megállapodásokat terveznek az Egyesült Államokkal, melyek Kínát kizárnák az ellátási láncokból. Vietnám például a múlt héten jelentős lépést tett, amikor a vámokat 46%-ról 20%-ra csökkentette egy olyan egyezmény keretében, amely értelmében a Kínából származó, átszállított árukra 40%-os illetéket vetnek ki.
"Kína határozottan ellenzi, hogy bármely fél olyan megállapodást kössön, amely a kínai érdekek feláldozásával vámengedményeket szerez" - írta a lap, hozzátéve: "Ha ilyen helyzet alakul ki, Kína nem fogadja el, és határozottan válaszol jogos érdekei védelmében."