Kémjátszmától tartanak Magyarországon? – Faraday-tasakkal érkeztek Budapestre az uniós diplomaták.


A nemrégiben Magyarországon járt LIBE-bizottság tagjainak speciális, kémkedés elleni telefonos tasakokat, más néven Faraday-táskákat ajánlottak fel. Ezt a brüsszeli Politico cikkéből tudhatjuk meg. A Financial Times pedig arról számolt be, hogy a kémkedési kockázatok miatt eldobható telefonokkal látták el az Európai Bizottság amerikai útjára induló tisztviselőit.

Legutóbbi magyarországi látogatásuk során a delegáció tagjai, akik az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságához (LIBE) tartoznak, különleges tasakokat vehettek át. Ezek a tasakok a digitális eszközök védelmét szolgálják, hogy megóvják őket a kémkedéstől és manipulációtól – számolt be róla a Politico.

A bizottság, ahogy azt a hirado.hu is jelentette, 2023. április 14. és 16. között Budapestre érkezett. Az öt európai parlamenti képviselőből álló delegáció fő célja az volt, hogy "tényfeltáró küldetést végezzen a jogállamiság és az alapvető jogok helyzetéről Magyarországon."

A képviselők, köztük Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszterhelyettese, találkozójuk során kifejezték véleményüket, amely komoly visszhangot keltett a magyar közvéleményben.

Zsigmond Barna Pál a bizottság tagjaival folytatott megbeszélése után kifejtette: "Ez nem egy tényfeltáró bizottság, hanem inkább egy zsoldos bizottság érkezett Budapestre. Ezt az összetétele, valamint a közöttük lezajlott párbeszéd is világossá tette."

Az utazáson részt vevő egyik törvényhozó megerősítette a Politicónak, hogy a delegációhoz csatlakozó parlamenti tisztviselők számára az európai parlamenti szolgálatok Faraday-táskákat - ezek speciális fémborítású tasakok, amelyek képesek blokkolni az elektromágneses jeleket - ajánlottak. Ezen kívül arra is figyelmeztették őket, hogy legyenek óvatosak a nyilvános Wi-Fi hálózatok és töltőberendezések használatakor.

A Faraday-táskák célja, hogy megvédjék az elektronikus eszközöket a hackerek által generált zavaroktól, valamint egyéb nyomkövetési vagy megfigyelési módszerektől azáltal, hogy blokkolják a bejövő és kimenő jeleket.

Két, az Európai Parlament biztonsági politikáját ismerő, a belső protokollok megvitatása érdekében névtelenséget biztosító tisztviselő a lapnak elmondta, hogy a tasakok használata nem volt általános a képviselők utazásai során.

A Politico értesülése szerint Magyarország már korábban is a kritikák kereszttüzébe került az uniós törvényhozók részéről, akik a hírszerző programok alkalmazását kifogásolták. Az Európai Parlament kémprogramokkal foglalkozó különleges vizsgálóbizottsága (PEGA) 2023-ban megkezdte a tényfeltáró munkáját, miután nyilvánvalóvá vált, hogy Magyarországon lehallgató szoftvereket alkalmaztak ellenzéki politikai szereplők, újságírók és civil aktivisták megfigyelésére – írja a Politico.

A lap visszautal saját, tavalyi cikkére, amely szerint Magyarország hírszerző szervei 2015-2017 között kémkedtek országba látogató EU-tisztviselők után. A kémkedés elleni tasakok használatáról szóló hír nem sokkal azután érkezett, hogy a Financial Times beszámolt arról, hogy

A kémkedési kockázatok minimalizálása érdekében fontos, hogy tudatosan alakítsuk ki a kommunikációs és adatkezelési szokásainkat. Először is, használjunk erős jelszavakat, és rendszeresen frissítsük őket. Emellett érdemes titkosított üzenetküldő alkalmazásokat választani, amelyek védik a beszélgetéseinket. Továbbá, ügyeljünk arra, hogy csak megbízható forrásokból származó információkat osszunk meg, és kerüljük a nyilvános Wi-Fi hálózatok használatát, amikor érzékeny adatokat kezelünk. A rendszeres szoftverfrissítések is elengedhetetlenek, hiszen ezek gyakran tartalmaznak biztonsági javításokat. Végül, érdemes tudatosítani magunkban, hogy a digitális lábnyomunk csökkentése érdekében minimalizáljuk a közösségi média használatát, és figyeljünk arra, mit osztunk meg online. Ezekkel a lépésekkel jelentősen csökkenthetjük a kémkedési kockázatokat, és védhetjük a személyes adatainkat.

Az esetről a Le Figaro is beszámolt április 14-én. "A nemzetközi pénzügyi közösség találkozóján részt vevő európai biztosokat és magas rangú tisztviselőket a jelentések szerint arra utasították, hogy csak az erre az alkalomra vásárolt eszközöket használjanak - más szóval olyan adatmentes eszközöket, amelyek könnyen cserélhetők és előre konfigurálhatók korlátozott használatra. Ez azt jelenti, hogy nem áll fenn annak a veszélye, hogy az érzékeny információkat feltörik, és hogy egy behatoló hozzáfér az Európai Bizottság alkalmazásaihoz" - írta a konzervatív francia lap.

Az európai biztonsági ügynökségek aktivitása viszonylag alacsony volt abban az időszakban, amikor az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) 2012 és 2014 között többek között német, francia, svéd és norvég politikai vezetőket is megfigyelt. Később, 2021-ben további információk kerültek napvilágra, amelyek szerint a dán titkosszolgálat is közreműködött az Egyesült Államok lehallgatási tevékenységeiben.

A lehallgatások tényét többek között az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt munkatársa, Edward Snowden által kiszivárogtatott, az ügynökség internetes és telefonos hálózatok lehallgatásáról szóló dokumentumok derítettek fényt.

Related posts