A modellváltó egyetemek keresetet indítottak az Európai Bizottság Erasmus-programmal kapcsolatos döntése ellen.
Hat magyar modellváltó egyetem közös közleménye szerint az Európai Bizottság nem hajlandó figyelembe venni az általuk hangoztatott érveket azzal kapcsolatban, hogy nem sérült az egyetemi autonómia, ezért keresettel támadták meg a testület határozatát - írja az MTI.
December 16-án a bizottság arra a megállapításra jutott, hogy a magyar kormány által tett erőfeszítések nem elegendőek a bizottság aggályainak eloszlatására. Az uniós testület már a magyar jogszabályok elfogadását követően jelezte, hogy korábbi tervezeteket láttak, és ezekről mindig hangsúlyozták: a rendelkezések nem kielégítőek, mivel nem kezelik megfelelően a közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekvák) kuratóriumaiban felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat. A döntés értelmében a modellváltó egyetemek továbbra sem férhetnek hozzá az Erasmus+- és Horizont-programokhoz.
A Semmelweis Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Debreceni Egyetem, az Állatorvostudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem és a Dunaújvárosi Egyetem közösen kiadott nyilatkozata szerint a határozat célja, hogy nyomást gyakoroljon Magyarország kormányára, és ezzel a politikai ellentétekbe a magyar felsőoktatási intézményeket is bevonják.
Az intézmények véleménye szerint ez a helyzet igazságtalan megkülönböztetést jelent, amely ellentétes az Európai Unió alapvető értékeivel. Ennek következtében a közleményt aláíró hat magyar egyetem úgy döntött, hogy jogi lépéseket tesz, és keresetet nyújt be az Európai Unió Bíróságának Törvényszékéhez.
"Meggyőződésünk az, hogy az Európai Bizottság és a Tanács által a Magyarország kormányával szemben felhozott, jogállamisággal kapcsolatos aggályok nem szolgálhatnak jogszerűen ürügyként a magyar egyetemek integritásába való beavatkozásra, valamint a kutatók és hallgatók súlyos megbüntetésére" - fogalmaztak. A hat egyetem szerint az érintett egyetemek, a kutatók és a hallgatók nem kaptak lehetőséget az ügyben való felszólalásra.